Některé státy jako třeba Itálie – ta už je hodně naštvaná a hrozí, že bude uprchlíkům rozdávat schengenská víza – tlačí na přijetí kvót. Jiní ale říkají, že v případě jejich schválení se do Evropy pohrnou miliony lidí… Co říkáte na kvóty?
Kritika přerozdělovacích kvót na uprchlíky je zcela na místě, nicméně málokdo je schopný říci, v čem spočívá hlavní problém návrhu komise. Ten vidím především v tom, že se udělá řešení aplikovatelné na další roky. Samotné kvóty nebyly, nejsou a v žádném případě nemohou být přijatelným řešením, protože pouze přesunují problém s uprchlíky jinam a vůbec neřeší jeho podstatu. Lidi nemůžete tady zavřít – v schengenském prostoru je přijmeme a oni se stejně přesunou na Západ.
I ministr vnitra Chovanec prohlásil, že kvóty nic neřeší. Co má tedy Evropa v reakci na tuto krizi dělat? Posílat Itálii či Řecku spíše peníze na uprchlické tábory, případně na lepší střežení schengenského prostoru?
Jako Evropa si musíme přiznat, že současná řešení selhala a nevíme, jak věc řešit. Například tím, že prostě většinu afrických uprchlíků, kteří se tváří jako uprchlíci a jsou ekonomickými imigranty, je třeba odmítnout a vrátit je nekompromisně zpět. Ekonomické imigranty vrátit můžeme, není pravda, jak často slyšíme v českých médiích, že by se na ně vztahovaly Ženevské konvence.
Diplomat a někdejší šéf Člověka v tísni Tomáš Pojar navrhuje dokonce jako řešení imigrační krize výstavby uprchlických táborů v severní Africe. Podle něj bychom tím naplnili naše azylové závazky vůči uprchlíkům a ochránili bychom je tím. Souhlasíte s takovým řešením?
Ano, souhlasím. Je to jedno z možných řešení, které nyní diskutujeme. Podle mě je to lepší řešení než současná situace, kdy sem přicházejí stovky lidí, které díky přeplněnosti táborů končí v evropských městech na ulici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban