Koncem minulého roku jste spustil projekt NedlužímStátu.cz, kde může každý občan snadno zjistit, zda náhodou nemá u státních institucí dluh například na daních, na povinném pojištění, či třeba zda nezapomněl na nějaký poplatek obci, kde bydlí. Proč podle vás podobnou věc není schopna zorganizovat státní správa? Je to ostuda?
Trendy digitalizace jdou rychle dopředu a my se rozhodli využít expertní know-how dobrovolnické skupiny Česko.Digital a ukázat, že je způsob, jak se se současnou roztříštěností státních institucí lze vypořádat. Lidé velmi často netuší, že i neuhrazených deset haléřů může vést k velkému průšvihu. Chtěli jsme jim dát nástroj, jak co nejjednodušeji zkontrolovat, zda žádné dluhy vůči státu nemají, případně kde všude mohou existovat. Soustředili jsme proto vše na jedno místo, odkud mají možnost rovnou potřebné formuláře pro jednotlivé úřady vyplnit a odeslat. Věříme, že se státní správa inspiruje a ve výsledku to bude prospěšné pro všechny strany.
Předpokládám, že projekt NedlužímStátu.cz může mnohé lidi zachránit od nepříjemných oplétaček s úřady, od exekucí, a tak podobně. Jsou tyto „zapomenuté“ platby, na které projekt cílí, pro českou společnost problém? Kolik lidí se podle vašich odhadů touto cestou dostává do problémů?
Podle aktuálních statistik ministerstev běží v současné době vůči fyzickým osobám více než 600 tisíc exekučních řízení v celkové výši přes 55 miliard korun. Nejčastěji lidé dluží na zdravotním pojištění následované sociálním pojištěním, daňovými nedoplatky a pokutami. Ovšem velkou část vymáhané částky tvoří penále a náklady na exekuční vymáhání. Zdravotní pojišťovny, na rozdíl od Finanční správy či Celní správy, bohužel vymáhají své dluhy i prostřednictvím soudních exekutorů. Tím se výsledná dlužná částka významně navyšuje a pravděpodobnost splacení celého dluhu snižuje. Řešení se nabízí v odpuštění příslušenství u starých dluhů vůči státní správě v případě splacení jistiny. To by pomohlo desítkám tisíc občanů, kteří mohou navíc být ekonomicky zasažení současnou koronavirovou krizí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Marek Korejs