Exministr Martin Kuba z ODS: EU nám víc dává, než bere. Nikdo neví, co by bylo, kdybychom stáli mimo

26.09.2018 7:12 | Zprávy

ROZHOVOR „Celá diskuse o padesáti sirotcích mi připomíná předvolební kauzu lithium,“ říká exministr průmyslu a obchodu, dlouholetý člen ODS a kandidát na českobudějovického primátora Martin Kuba. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz promluvil o migraci, ochraně hranic a vyjádřil se i ohledně Maďarska a rozhodnutí Evropského parlamentu. „Bohužel mi připadá, že někteří politici v Bruselu dělají všechno pro to, aby občany států EU spíš otrávili. A mluvit suverénním evropským státům do vnitřních věcí je jedna z nich,“ míní bývalý místopředseda ODS Martin Kuba.

Exministr Martin Kuba z ODS: EU nám víc dává, než bere. Nikdo neví, co by bylo, kdybychom stáli mimo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Kuba

Pane doktore, vy jste jedním z kandidátů na příštího českobudějovického primátora. V politice se pohybujete už řadu let, byl jste například ministrem průmyslu a obchodu, prvním místopředsedou ODS, a dokonce po rezignaci Petra Nečase jste byl pověřen i vedením strany. Co vás nyní „láká“ na regionální politice?

Ano, něco už jsem v politice zažil. Teď se ale už šest let věnuji svému podnikání a rozvoji našich firem. Mimochodem, myslím, že jsem snad jediný ministr naší vlády, který něco vyrábí, zaměstnává lidi a uspěl se svými výrobky na světových soutěžích. A myslím, že to není tak, že mě láká politika. Spíš mě štve, jak se Budějovice jako město zastavily, jak je vedou politici, kteří je nikam neposouvají. A tak jsem se buď mohl dál věnovat jen svému podnikání, kde se nám díkybohu daří nebo něco udělat. A to jde pouze tak, že dáte dohromady pořádný tým a prostě to zkusíte.

Situace v České republice se v posledních měsících poměrně vyhrocuje. Dlouho jsme měli vládu bez důvěry, lidé mnohem častěji než dříve vycházejí protestovat do ulic… Jak vy vnímáte současnou politickou situaci u nás? Kam naše země „směřuje“? A co říkáte na názor těch, kteří tvrdí, že bychom se měli obávat o demokracii?

Volby nějak rozdaly karty. Na jejich vítězi, tedy hnutí ANO, bylo, aby sestavilo vládu. Ten proces byl dlouhý především proto, že hnutí ANO trvalo na tom, že premiérem má být Andrej Babiš. Já se ale přiznám, že mi to přijde logické, protože každému musí být jasné, že bez Andreje Babiše žádné hnutí ANO neexistuje a lidé, kteří volili ANO, volili jeho. Bylo spíš nešťastné, že se rozhodli sestavit první vládu tak, že bylo jasné, že nedostane důvěru. To samozřejmě vyhrotilo situaci na veřejnosti. Věřím, že demokracie u nás stále funguje, a doufám, že i v budoucnu bude.

Premiér Andrej Babiš pokračuje v politice „ani jednoho migranta“. Odmítl i návrh europoslankyně Michaely Šojdrové přijmout padesát sirotků ze Sýrie. Argumentoval tím, že jde o děti ve věku 12 až 17 let, že máme pomáhat přímo v ohrožených oblastech a sami prý máme problémy s péči o děti v nouzi. Jaký na to máte názor?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

9:45 Jaké zbraně může položit Fiala na stůl? O armádě se ví málo, ale s vojenským historikem Fidlerem jsme některé údaje dali dohromady

„Nejlépe jsme na tom perspektivně. Budeme prý mít nejlepší stíhačky na světě, až je jednou vyrobí, u…