Expert na islám: V českých mešitách se hlásá nenávist, ale podle BIS je vše v pořádku. Nevěřme propagandě, že nám nic nehrozí, že muslimů je tu pár

06.03.2015 18:49 | Zprávy

ROZHOVOR Podle bývalého muslima, autora knihy Islám a islamismus v České republice Lukáše Lhoťana je nesmysl pokoušet se zabránit výstavbě mešity tam, kde již existuje muslimská komunita. Prý to škodí snahám o kontrolu islamistické scény. Občané by se neměli nechat ukolébat propagandou o tom, že nám nic nehrozí, že muslimů je zde pár. Měli by podporovat ty politiky, a je jedno jestli z levice či z pravice, kteří se tomu problému věnují a naopak nevolit ty, kteří se zaprodávají muslimům.

Expert na islám: V českých mešitách se hlásá nenávist, ale podle BIS je vše v pořádku. Nevěřme propagandě, že nám nic nehrozí, že muslimů je tu pár
Foto: Archiv LH
Popisek: Lukáš Lhoťan utekl od islámu a dnes bojuje proti jeho extremistickým formám

Dolní komora rakouského parlamentu schválila novelizaci 100 let starého zákona, kterým bylo v tehdejším Rakousko-Uhersku uznáno islámské vyznání hanafíjského ritu. V zákoně se například zakazuje financování islámských organizací a mešit ze zahraničí. Na druhou stranu se ovšem školství více otevírá islámu a jeho výuce. Co si o tomto zákonu myslíte?

Je to čirý populismus, který neuspokojí ani muslimy, ani odpůrce islámu. Je to například vidět na tom, že odpor proti tomuto zákonu jde napříč rakouskými multikulturalisty, muslimy i odpůrci islámu. Nakonec tato norma jen ztěžuje práci bezpečnostním silám a expertům na islamizaci a naopak dává islamistům další možnost jak upevnit svou pozici v Rakousku.

V čem podle Vás zákon ztěžuje práci bezpečnostním službám?

Například tím, že zakazuje finanční podporu mešitám ze zahraničí. Kdyby jim opravdu chtěli "zatrhnout tipec", tak by naopak schválili, že veškeré příjmy mešit se musejí zveřejňovat, a to tak, že bude uvedena výše a původce příspěvků. Takhle se jen vytvoří obstrukce, kterou islamisté snadno obejdou přes nastrčené osoby. Experti tak budou mít ještě více ztíženou možnost identifikovat, kdo mešity doopravdy financuje. Podívejte se na neschopnost rakouských tajných služeb infiltrovat islamistické struktury v Rakousku v souvislosti s aktivisty napojenými na Islámský stát a pak si řekněte: Budou schopni ještě navíc zjistit, jestli je dárce peněz pro mešity skutečně pravým dárcem peněz?

A v čem islamistům pomůže zákon upevnit pozice?

Například prostřednictvím uzákonění nároku muslimů pronikat do věznic, škol či do armády. Je již zjištěno z USA a západní Evropy že se mnozí muslimové radikalizovali právě ve věznicích pod vlivem působení radikálních imámů. Jak asi bude rakouská tajná služba a ministerstvo vnitra monitorovat, že lidé působící ve věznicích neradikalizují vězně? Vždyť jedním z hlavních cílů islamistů je infiltrovat bezpečnostní síly evropských zemí …. A nakonec i ten zmíněný zákaz financí ze zahraničí umožní islamistům skrze nastrčené osoby jako sponzory kontrolovat mešity.

Tvrdíte, že rakouské bezpečnostní síly nejsou schopny pokrýt aktivity islamistů a efektivně je infiltrovat. Proč si to myslíte?

Infiltrovat islamisty - to není jako z bondovky nebo nějakého bulvárního hollywoodského filmu. Tam potřebujete člověka s pevnými nervy, ideově přesvědčeného, který nejen, že se dokáže 24 hodin denně tvářit jako přesvědčený islamista, ale musí islám opravdu i praktikovat – modlit se, znát islámskou teologii a islámskou praxi. Izraelští či ruští rozvědčíci by o tom mohli vyprávět. Stačí jedna malá chyba a takový agent-infiltrátor je prozrazen.

Podívejte se jen na případy, které jsem odhalil z brněnské mešity, opakovaně se tam kázaly věci, které bezpečnostní experti považují za jasné projevy extremismu a náboženské nesnášenlivosti. Ale česká kontrarozvědka BIS o těch obdobích, v nichž se ony projevy odehrály, tvrdila, že je mešita bezproblémová. Takže buď o tom věděla, nebo nevěděla, otázkou je, co je horší. "Slepá a hluchá" tajná služba nebo tajná služba kryjící z nějakého důvodu islámský extremismus? A podobné poznatky jsou i v Rakousku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na válku na Ukrajině nemáte. Vzkaz Evropě před „korunovací“ Trumpa

4:46 Na válku na Ukrajině nemáte. Vzkaz Evropě před „korunovací“ Trumpa

Bylo by chybou podceňovat poraženou stranu v USA, varuje komentátor Luděk Bednář. Ačkoliv jejich pro…