Jste rád, pane Škárko, že již nejste poslancem?
Mrzí mě, že skončila práce minulé Poslanecké sněmovny předčasně, protože měla ještě úkoly, které nestihla splnit. Na druhou stranu její složení patrně nedávalo jinou možnost než sněmovnu rozpustit. Složení nově zvolené sněmovny ve mně nevzbuzuje optimismus. Do sněmovny se dostali podobní blázni, jako byly Věci veřejné v čele s Vítem Bártou a s naprosto nesmyslnými "úsvitnými" nápady. Alespoň, že voliči v Plzeňském kraji byli tak soudní a samotného Bártu do sněmovny nezvolili.
Čím se teď zabýváte?
V současné době pracuji na určitém projektu, který se bude realizovat od dubna a potrvá nejméně do podzimních komunálních voleb.
Co si myslíte o vstupu Andreje Babiše do sněmovny? Nepřipomíná Vám to situaci VV?
Asi jediná podobnost mezi hnutím ANO a VV je, že obě strany nevede politik, ale podnikatel se všemi riziky, které tento typ politických stran přináší. Bude záležet na tom, jak hnutí ANO svoji roli ve sněmovně a ve vládě zvládne. Osobně moc šancí nově vznikající vládě nedávám a předpokládám, že již v příštím roce se dočkáme dalších předčasných voleb. Historická zkušenost mě vede k tomu, že se začínám přiklánět k většinovému volebnímu systému. Nestabilita koaličních vlád přináší dlouhodobou destrukci politického systému v ČR.
A myslíte si, že se jedná o další podnikatelský plán, jak ovládnout českou politiku?
Zda se jedná o podnikatelský plán Andreje Babiše, nemohu posoudit, uvidíme v příštích týdnech a měsících. A také doufám, že veřejnost, právě i po zkušenostech s Věcmi veřejnými, bude konání Andreje Babiše pozorně sledovat.
Blíží se jmenování nové vlády. Jaký podle vás bude Babiš ministrem financí?
Není jasné, zda Andrej Babiš bude ministrem financí. Nicméně jeho podnikatelská zkušenost by mohla být přínosem. Na druhou stranu vidím velké riziko v tom, že státní správa a samospráva není soukromá firma a podléhá jiným pravidlům fungování. To si bude Andrej Babiš muset uvědomit.
Co říkáte na skupování českých médií opakovaně zmíněným Andrejem Babišem, myslíte si, že to bude mít vliv na informace, které občané budou dostávat?
Česká mediální scéna je pokroucená, propojení politiky s médii je značné, stejně tak jako ovlivňování médií politiky. Těžko najdeme naprosto nezávislý a nestranný informační kanál. Vzpomeňme placené novináře Vítem Bártou. Je spíše na občanech, aby politiku sledovali a sami dokázali kritickým pohledem rozklíčovat věrohodnost toho kterého média. Obecně mám ovšem problém se zodpovědností voličů. Politiku nesledují a neanalyzují, jenom nadávají v hospodě u piva a pak stejně volí podle toho, kdo se jim více vlichotí těsně před volbami. Voliči by si měli uvědomit, že politika je přesným odrazem společnosti a jaká je společnost, takovou máme politickou garnituru. Kdo politiku nesleduje, neměl by mít právo volit. Za politiky si mohou voliči sami, a s jakou mírou nezodpovědnosti ke svému právu volit přistupují, tak také vytvářejí politickou scénu.
Jste spokojen s úřadováním přímo zvoleného prezidenta Miloše Zemana, zejména s tím, jak ovlivňoval situaci loni v létě, kdy došlo k pádu Nečasovy vlády?
Já jsem nebyl nadšený ze schválení přímé volby prezidenta. Považuji to za naprosto nesystémový krok, který byl přesně tím populistickým vlichocováním se voličům. Jak může volič, který se o politiku nestará, rozhodovat o budoucím prezidentovi. Jak mohou o prezidentovi rozhodovat lidé (a potkal jsem jich mnoho), kteří například ani neznají jméno premiéra, natož ministrů apod. To je, jako chtít po řezníkovi, aby odoperoval pacientovi slepé střevo. Pak se nemůžeme divit, že třeba za pár let budeme mít na hradě kačera Donalda…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový