Exšéf veřejnoprávní televize: ČT se od nástupu Dvořáka zredukovala na vysílání pro menšiny. Názorové. A Václav Moravec...

03.07.2019 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Nejnovější Otázky Václava Moravce byly podle bývalého ředitele Slovenské televize Radima Hrehy dialogem dvou zevšednělých komediantů. Dnešní Moravec versus premiér komunikující na úrovni krčmy z Horní Dolní je silná káva, která dokumentuje současný stav vrcholového managementu Kavčích hor. Zpravodajství a publicistika České televize jsou od nástupu Petra Dvořáka zredukované na vysílání pro menšinu, nikoli národnostní, nýbrž názorovou. Jinak je vše jen o odsávání trvale garantovaných zdrojů pro umělce, jejich rodinné příslušníky, kamarády a známé, kteří podporují existenci ČT v nynější podobě, protože na ní všichni cizopasí za peníze nás všech.

Exšéf veřejnoprávní televize: ČT se od nástupu Dvořáka zredukovala na vysílání pro menšiny. Názorové. A Václav Moravec...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

V posledních Otázkách Václava Moravce byl hostem premiér Andrej Babiš. Chvílemi to vypadalo jako setkání nepřátel. Moderátor se zlobil, že předseda vlády neodpovídá na to, nač je tázán, jeho protějšek se zase rozčiloval, že není u výslechu a bude si říkat, co chce. Jak na vás ten jejich střet působil a neočekávají diváci od tohoto pořadu spíše věcnou diskusi, kterou řídí nezaujatý moderátor?

Na mne působil jejich střet standardně coby dialog dvou zevšednělých komediantů. Na jedné straně reprezentant veřejnoprávní televize, jejíž zpravodajci a publicisté vnímají svět kolem nás pouze ideologicky omezeným prizmatem. Na straně druhé lstivý a licoměrný politik, jenž pro naplnění svých ambicí skrze hnutí ANO je schopen užívat i úskočné praktiky bývalé Státní bezpečnosti.

Nicméně, zpravodajství a publicistika České televize jsou od nástupu generálního ředitele Petra Dvořáka zredukované pouze na vysílání pro menšinu. V tomto případě se nejedná o národnostní menšinu, nýbrž o názorovou menšinu. Její členové a sympatizanti zřejmě věří, že Václav Moravec je příkladem nezaujatého moderátora, jenž jim zprostředkuje věcnou diskusi. Nakonec, proč ne. Některé menšiny, či sekty věří i triviálnějším produkcím. Faktem však je, že těm nemusíme na jejich byznys přispívat všichni.

Když jsem zmínil nezaujatého moderátora, myslíte, že ten stávající měří všem stejně, ať už jde o předsedu hnutí ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 či jiných stran?

Václav Moravec už dávno neměří všem stejně. Nicméně, je za to královsky honorován, tudíž ho zvrácenou optikou lze pochopit. Mnoho z nás, včetně mne, v minulosti selhalo obdobně, a za podstatně menší peníze. Jde jen o to, jestli někdy začne být sám sebou, nebo se bude stylizovat do role manipulátora až do konce své kariéry.

Má mít premiér v tomto typu pořadu nějaká privilegia, třeba to, že bude jediným hostem? Svého času se těchto výsad dostávalo prezidentům, než se Václav Klaus i Miloš Zeman rozhodli kvůli Václavu Moravcovi do České televize nechodit, ale i premiér Petr Nečas býval v OVM bez oponenta. Je tedy správné zvát předsedu vlády samotného, aby nemusel čelit představiteli opozice, ale jen otázkám moderátora?

Stejnému tlaku jsem kdysi odolával ve Slovenské televizi. Premiér Fico i předseda parlamentu Paška měli obdobné požadavky. Nevyhověl jsem jim, protože STV nedisponovala moderátorem úrovně a image Václava Moravce z doby minulého desetiletí. Moravec v té době dokázal se svým hostem vést nezaujatý, obsahově aktuální a výstižný dialog, jenž divákům poskytoval podstatně více poznatků než v případě jakéhosi ringu volného, v němž měl každý diskutér stejný čas pro své extempore. Nicméně, dnešní Moravec versus premiér komunikující na úrovni krčmy z Horní Dolní, je silná káva, která dokumentuje současný stav vrcholového managementu Kavčích hor. To vše za peníze nás všech.

Minulou středu bylo při letošním dvanáctém jednání Rady ČT přítomno jen 10 z 15 radních. Jeden z nich, Michael Hauser, předložil návrh, aby generální ředitel Petr Dvořák dostal roční bonus za rok 2018 ve výši 50 procent, což zbylých devět odmítlo a přiznalo plnou částku ve výši 2,42 milionu korun. Co si myslíte o třech kritériích, která výplatu podmiňují, což jsou hospodářské výsledky, které díky fondovému hospodaření zavedenému v roce 2012 vycházejí každoročně na nulu, úroveň televizního vysílání a plnění dalších povinností včetně komunikace s veřejností?

V případě perpetuum mobile, kterým Česká televize v podstatě je od doby, kdy Jiří Janeček dokázal prosadit zvýšení koncesionářských poplatků, na žádných kritériích nezáleží. Heslem se stala opět stará židovská moudrost: Pravda září, ale hřejí spíš peníze. Důležité jsou proto zákulisní vztahy mezi generálním ředitelem České televize a vedením Rady ČT, které ovládá její hlasovací většinu. Vše ostatní je pak jen o odsávání trvale garantovaných zdrojů pro „významné“ umělce, jejich rodinné příslušníky, kamarády, známé a mnohé další loajální neumělce, kteří mají jedno společné. Všichni bez váhání podporují existenci České televize v současné podobě, protože všichni na ní více či méně cizopasí. To vše za peníze nás všech.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…