Lidé v Bělorusku vyšli v ohromných davech do ulic. Od 9. srpna protestují proti oficiálním výsledkům prezidentských voleb, které údajně vyhrál stávající prezident Alexandr Lukašenko se ziskem 80 % hlasů. Opoziční kandidátka Cichanouská skončila s 10 % druhá. Můžeme již s určitostí mluvit o tom, že letošní prezidentské volby v Bělorusku byly zfalšované? Máme o tom dostatek věrohodných informací?
Bohužel v našich médiích mnohdy dochází k zjednodušení a použití mediální zkratky k dosažení bombastického mediálního titulku. „Zfalšované volby“, kdybych již měl použít takovýto termín, tak bych místo kriminální terminologie šel do té sportovní. Tyto volby nebyly fair play, ať již v přístupu k propagaci, tak represivním nátlakem na protikandidáty. Je bez diskuze, že autoritářský prezident Lukašenko udělal vše, aby si naklonil nebo i uplatil voličskou veřejnost. Ať již zlepšováním svého obrazu jako sportovce, úspěšného muže, státníka držícího v šachu světové vůdce, negociátora ukrajinského konfliktu.
Pochybuji ovšem, že by byl logisticky schopen podvrhnout miliony volebních lístků, aby byl rozdíl tak markantní. Dokážete si představit ty stovky volebních okrsků, ve kterých by musely být vyměněny skoro všechny lístky? A to nemluvím o tisících členů volebních komisí, kteří nejsou slepí a věřte, vždy se někdo prořekne. Vždyť i u nás máme tyto případy a bohužel každé volby provází chyby v komisích. I proto jsem odpůrcem korespondenční volby nebo dokonce elektronických voleb. Pokud si ještě někdo myslí, že počítače jsme schopni tak zabezpečit, že není možno provést s daty manipulaci, je člověkem šťastným ve své naivitě.
V neděli v Minsku opět proběhla masová demonstrace, navzdory překážkám ze strany vlády se na ní objevilo přes 100 tisíc lidí. O čem to svědčí? Mohou tyto demonstrace svrhnout Lukašenkův režim?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban