Foldyna spustil: ČT nemůže být hlásná trouba jednoho pólu politického spektra, těch liberálních žvástů...

13.03.2018 19:41 | Zprávy

ROZHOVOR „Lidi tady nezajímá růst HDP a vychvalování demokracie. Oni chtějí slušně žít,“ říká o obyvatelích Děčína, kde žije, poslanec Jaroslav Foldyna a upozorňuje na to, kolik lidí dnes žije na hranici chudoby. Pro ParlamentníListy.cz řekl svůj názor i na inaugurační projev prezidenta Zemana nebo na zvolení Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS. Sdělil také, co si myslí ohledně referenda v souvislosti s EU.

Foldyna spustil: ČT nemůže být hlásná trouba jednoho pólu politického spektra, těch liberálních žvástů...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Inaugurační projev prezidenta Zemana vzbudil obrovské emoce. Někteří mu vyčítají, že se opřel do médií, že se nedotkl Ústavy... Jak vy inaugurační projev hodnotíte?

Podívejte se, samozřejmě, že ti, kdo očekávali inaugurační projev jako filozofické zamyšlení, byli někteří zklamáni, někteří překvapeni a někteří uraženi. Miloš Zeman pronesl svůj typický výstup, hodnocení politické situace, určitých jevů v té politické situaci. A velmi bezprostředně, tak jak je Miloš Zeman zvyklý, ty věci pojmenoval. Samozřejmě to mohlo celou řadu lidí zaskočit. A některé to urazilo tak, že odešli ze sálu. Musíme si uvědomit, že Miloš Zeman se pustil do svého posledního aktivního období v politice, posledního prezidentského období. Bude přímý, nebude nic obcházet a bude ty věci pojmenovávat velice tvrdě. Mne nepřekvapil.

Na druhou stranu, v tomto kontextu, jak vidíte Zemanův předvolební slib, že pokud bude zvolen, bude jaksi „umírněnější“?

Pan prezident umírněnější... No, vyvaruje se zřejmě některých věcí, které se mu vymstily v minulém období, kdy jeho bezprostřednost byla tak bezprostřední, že celou řadu lidí zarazila. Nicméně, bude to Miloš Zeman naprosto stejný, možná ještě tvrdší komentátor, moderátor politického dění v České republice. Miloš Zeman se určitě bude chtít vyvarovat některých věcí, které se mu v minulém volebním období nepovedly a vyvolaly velmi velkou diskusi. A to byla některá jeho sugestivní pojmenování těch jevů. Toho se podle mne vyvaruje.

Jak už jste zmínil, někteří hosté opustili při projevu sál. Například bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová řekla, že se jí dotkly Zemanovy útoky a že prezident podle ní složil křivou přísahu. Co na její slova říkáte?

Kdyby to řekl třeba Miroslav Kalousek, tak bych řekl potrefená husa. Víte, český parlament za těch dvacet let si zvykl na jednu věc, že pokrytectví se stává něčím, čemu se říká politická korektnost. Ale ono to tak není. Lidi už toho začali mít dost. Prezident Zeman ty věci přesně začal takto pojmenovávat. A své volební období takto začal. Nechce být politicky pokrytecký a chce být naprosto konkrétní – a to je to nejvíc, co lidem jako je paní Němcová nebo pan Kalousek na prezidentovi vadí.

Právě prezidentovy výroky ohledně novinářů jsou mnohým trnem v oku, a to hlavně teď v souvislosti s vraždou novináře na Slovensku. Novinář Ondřej Kundra na sociální síti poznamenal, že takto to dopadá, když někdo v legraci hovoří o zabíjení novinářů: „Chytnout za hlavu by se měli všichni ti, kteří novinářům vyhrožují. V Česku k jejich likvidaci nabádá například prezident Zeman, a není v tom rozhodně sám,“ psal na twitteru. Měl by se změnit přístup k novinářům? A kdo by se měl opravdu chytit za hlavu?

Možná, že by se měli chytit za hlavu ti, kteří ty věci popisují tak, jak je popisují. Já si nemyslím, že Miloš Zeman vyzývá k nějakým agresivním aktům vůči novinářům. Miloš Zeman vyzývá k tomu, aby si novináři uvědomili, že jsou novináři a že i jejich práce má určité kodexy a meze.

Na druhou stranu, veřejnoprávní televize musí zůstat veřejnoprávní televizí. Tady bych určitě s Milošem Zemanem o něčem polemizoval. Nicméně veřejnoprávní televize nemůže být hlásná trouba jednoho pólu politického spektra, těch liberálních žvástů, které mají vytvořit beztvarou společenskou hmotu, která bude poslouchat hlásnou troubu některých novinářů a mainstreamových médií. To je prostě problém, který tady je.

A jsou novináři, kteří korektně a tvrdě popisují tu realitu. Nevidím v tom nic, co by mělo omezit svobodu slova, svobodu tisku a ohrožovat novináře. Kdyby cokoliv takového konkrétního bylo, tak budu chodit první v řadě v těch demonstracích, aby byla v České republice zajištěna svoboda slova a bezpečí pro všechny novináře. To, co se stalo na Slovensku, je ohromný odporný exces. Nelze ho zneužít k tomu, aby se vytvářela politická klišé v kontextu toho, co se na Slovensku odehrálo. Věřím, že to bude vyšetřeno, a pak uvidíme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majdan na Slovensku? Vášáryová i Halík jsou ze zkaženého vrhu, smetl je Vyoral

17:13 Majdan na Slovensku? Vášáryová i Halík jsou ze zkaženého vrhu, smetl je Vyoral

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Klasická praxe samozvaných demokratů,“ soudí komentátor Tomáš Vyor…