Foldyna zúčtoval s vývojem po pádu komunismu. Nic pro oči pravičáků a zastánců Havla

08.10.2014 8:19 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Poslanec sociální demokracie Jaroslav Foldyna prožívá pětadvacet let po sametové revoluci deziluzi, protože se společnost změnila k horšímu. Podle něj se v naší zemi vytvořil kapitalismus, který není vůbec podobný tomu na Západ od našich hranic. Za největší osobnosti polistopadového vývoje České republiky označil Václava Klause a Miloše Zemana. Václav Havel byl dle jeho mínění pouze figurou, která na sebe strhla pozornost v listopadu 1989.

Foldyna zúčtoval s vývojem po pádu komunismu. Nic pro oči pravičáků a zastánců Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Začíná se pomalu bilancovat pětadvacet let od 17. listopadu 1989. Jak hodnotíte poslední čtvrtstoletí?

Pro mne je to do jisté míry deziluze. Očekával jsem budoucnost trochu jinou, než je dnešní realita.

Co vás hlavně zklamalo?

Když jsme šli do revoluce, tak hlavní heslo bylo, že láska vítězí nad lží a nenávistí. Mně nyní připadá, jakoby to byla převlečená lež a nenávist za toto heslo. Společnost se změnila. Řekl bych, že ještě k horšímu. Mezi lidmi se vytvořily ohromné rozdíly. Měl jsem možnost jezdit na lodích zahraniční plavby do Německa, tak jsem viděl, jak tam reálně vypadá život. My jsme ale vytvořili něco, co se s tím nedá srovnat. Je to také kapitalismus, ale má úplně jiná pravidla než ten německý.

Seriál ParlamentníchListů.cz: Osobnosti, které jsme vyzvali k hodnocení posledních 25 let v naší zemi.

A v čem se ten náš kapitalismus od německého liší?

Němci například mají spoluúčast pacienta vyjádřenou v procentech. To znamená, že bohatý miliardář má tři procenta ze své miliardy a chudá Gerta má tři procenta ze svých sto tisíc euro. V Čechách je taxativně dané, že miliardář má stejně pět tisíc jako paní, která má roční příjem šedesát tisíc. Jeví se to na první pohled jako spravedlivé, ale když se nad tím zamyslíme, tak to spravedlivé vůbec není. Na tomto případu tady vidím postavené vše. Je to deziluze z toho, jak se rychle chytří, moudří a úspěšní chopili moci, aby ti méně chytří a méně úspěšní zůstali stát a v zásadě na ně pracovali. Jsem zklamaný divokou privatizací, která tady byla. Vlastně jsme budovali kapitalismus bez kapitálu. Dávaly se úvěry z bank, které nikdo neplatil, takže šly firmy do konkurzu.  Majitelé si je pak na jména svých manželek kupovali zpátky za třetinovou hodnotu a celý národ za ně zaplatil jejich současný blahobyt. Jsem z toho v deziluzi. Moje očekávání bylo úplně jiné. Serióznost kapitalismu se s tímhle, co je u nás v České republice, prostě nedá srovnat.

K sedmnáctému listopadu se objevují i konspirační teorie, že bylo vše naplánované tajnými službami a řízené. Myslíte si, že se tyto teorie mohou zakládat na pravdě?

Pokud se díváme na polistopadový vývoj v Evropě, co se kolem nás dělo i v jiných zemích, vidíme podobný rukopis, tak to tomu hodně napovídá. Je naivní se domnívat, že se tady něco odehrálo spontánně. Pokud se něco spontánně odehrálo, tak to bylo okamžitě osedláno, řízeno a nějakým způsobem směřováno. Majdan na Ukrajině určitě z počátku byl spontánní záležitostí se správnou idejí. Potom byl ale převzat a řízen úplně jiným směrem.

Pokud si promítnete jednotlivé etapy posledních pětadvaceti let, kdy si myslíte, že za tuto dobu šla naše země správným směrem a kdy naopak?

Směr se snažila v rámci daných možností a situace výrazně napravit vláda Miloše Zemana. Snažila se už vzniklou situaci zvládnout, začala dělat věci, které neměla v zásadě na programu. Socialistické bankovnictví Václava Klause, kdy státní banky rozdělovaly peníze, aniž by za to někdo nesl odpovědnost... Nová vláda byla před tuto situaci postavena. Myslím si, že to byla vláda, která se snažila věci trošičku upravit.

Koho byste označil jako největší porevoluční osobnost?

Myslím si, že těmito osobnostmi jsou Václav Klaus a Miloš Zeman.

Václav Havel mezi ně nepatří?

Osobnosti byly Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří oba realizovali nějaký svůj projekt a program. Václav Havel byl figura, která na sebe strhla pozornost v listopadu 1989. Byl tedy největší polistopadová figura, ale osobnostmi jsou Václav Klaus a Miloš Zeman.

Který z nich je vám bližší?

Samozřejmě, že je mi bližší Miloš Zeman. Václava Klause respektuji v mnoha věcech, které dnes říká, ale dávám mu za vinu, že má velkou odpovědnost za to negativní, co se v naší zemi z hlediska hospodářství dělo.

Co si myslíte o nařčení prezidenta Miloše Zemana, že je ruský agent a jeho okolí je propojeno s Ruskem?

Myslím si, že ti, co to říkají, nemají  žádný jiný program než antikomunismus a rusofobii. To je například pan Kalousek, který v Nečasově vládě předvedl, co předvedl. Nemyslím si, že by se měl s čím chlubit. Dále zastává tento názor Karel Schwarzenberg. Myslím si, že dnes už si žádný Čech nemůže dělat iluze, koho tito lidé reprezentují. V jejich režii tady proběhly církevní restituce a probíhá tady nyní osočování všech, kdo se realisticky staví k situaci, jež v Evropě vznikla. Osočování, že jsou Putinovi agenti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Filip Ferbie

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…