Premiér Andrej Babiš i Ministerstvo financí tvrdí, že elektronická evidence tržeb pomohla zvýšit částku vybranou na daních. Podle Pirátů je však metodika vlády k výnosu asi tak spolehlivá jako cucání informací z prstu. Jak se na uváděné 5,4 miliardy korun zisku díváte vy?
Musíme se ptát, jestli vyšší výběr daní zapříčinila elektronická evidence tržeb, nebo prostě dobrý výkon ekonomiky, kdy se podnikatelům dařilo, měli vyšší zisky a logicky tak i více odvedli na daních. Víte, nejvíce mi vadí házení podnikatelů do jednoho pytle a tvrzení, že bez neustálé kontroly jen šidí a že je nutné každého na každém kroku kontrolovat.
Zároveň se ukazuje, že zpomalující ekonomika nutí vládu začít šetřit. Ministerstva mají přijít o vysoké procento svých financí, bude se škrtat. Premiér začal navrhovat zvýšení některých daní, odmítl zvýšení daňové slevy na poplatníka a už nechce obědy zdarma pro děti. Je už na dostatečná opatření pozdě?
Tak především: I vláda už pochopila, že mejdan končí a že na dárky napravo nalevo mít nebude. Ostatně to byl její jediný koncept. Uvidíme, kde a jak moc bude škrtat a škrtit. Pak se uvidí.
Jak vnímáte úroveň jednání v Poslanecké sněmovně po posledních týdnech? Dostáváme se na úroveň států, z nichž nám různé videozáběry ukazují nadávky a dokonce fyzické potyčky? Bude to vůbec někdy lepší?
Bylo to lepší, v minulém volebním období jsme se dokonce jako vedení Sněmovny shodli na tom, jak čelit vulgaritám – a fungovalo to. Je to vždy v rukou řídícího schůze, jak daleko to nechá dojít. Ale zároveň se podívejme, kdo ty vášně vyvolává – a zjistíme, že jsou to strany, které přesně tímto oslovují ty svoje voliče.
Je vůbec možné v takové atmosféře dospět k nějakému pokroku ohledně důchodů? Statistici začali ve zprávě pro vládu apelovat, aby se věk pro odchod do důchodu zvýšil na 67 let. Nenarážíme zde už trochu na limity lidského těla? Nebylo by spíše řešením zapřemýšlet nad alternativou k současnému průběžnému důchodovému systému? Máte nějaké návrhy?
To není otázka atmosféry ve Sněmovně – projednáme spoustu návrhů bez bouří a emocí, poměrně věcně. Důchodová reforma je jiná věc. ANO na ní v minulém volebním období zcela rezignovalo, ČSSD trpí pocitem, že jí vůbec nepotřebujeme. V tom je ta chyba; my jí už mnoho let vůbec neřešíme. Minulá vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL zrušila reformu Nečasovy vlády, třeba ne úplně povedenou, ale s ničím vlastním nepřišla. Odneseme to my všichni.
Známá americká neziskovka Freedom House zveřejnila každoroční žebříček měřící úroveň svobody v jednotlivých zemích. Česká republika pod Zemanem a Babišem si vysloužila skóre 91/100, o 3 body horší než Německo, ale o bod před Francií, o tři před Slovenskem a o pět před Spojenými státy. Jak vnímáte úroveň svobody v Česku vy?
Máme svobodu, o tom není sporu. Nespojujme to s prezidentem – se svými pravomocemi toho moc neovlivní. U premiéra je to vážnější. Zatím se naštěstí ani nepokusil realizovat svoje představy z knihy, kterou používal v předvolební kampani.
My musíme především svobodu chtít – a hlídat si ji: aby se neomezovala naše práva, aby si někdo neuzurpoval moc rozhodovat o našich životech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová