Starostové a nezávislí se pravděpodobně spojí do příštích parlamentních voleb s piráty, alespoň tomu zatím nasvědčují jednání. Nedávno jsme případné spojování stran spolu probírali, tehdy jste mi řekl, že takové spojení musí být výhodné především pro občany této země, ale v žádném případě nesmí jít o spojení proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Jako prioritní jste stanovil mimo jiné zachování svobody lidí a přesun pravomocí z centrální vlády na samosprávy krajů a obcí, aby o svých místech rozhodovali obyvatelé. Shodnou se podle vás na tom Starostové s piráty?
Bezpochyby shodnou. Ale znovu říkám: Jednáme a jednáme nyní se všemi, nic není ještě rozhodnuto, ani u Starostů a nezávislých, ani v žádné jiné straně potenciálních partnerů.
Jednou z variant původně bylo i spojení s ODS. Proč k němu podle vás nedojde?
Třeba dojde. Já osobně si ale myslím, že smysl dávají dva bloky, ne široká a programově nesourodá koalice právě jen proti někomu nebo něčemu. Zkrátka dávají mi větší smysl bloky dva: konzervativní a liberální s tím, že na tom podstatném, tedy zachování parlamentní demokracie se všemi svobodami, se oba bloky bezpochyby shodnou.
Zmíněné spojování stran se projevuje i nyní před krajskými volbami. V regionech dochází k různorodým kombinacím na kandidátkách. Domníváte se, že může hnutí ANO čekat po volbách překvapení třeba právě proto, že regiony jsou spíše o tamních lidech než o celostátní politice?
Tak personální vyprázdněnost hnutí ANO se už projevuje i ve vládě – dle mého názoru tam třeba ministr zdravotnictví po tom, co předvedl, už dávno neměl být, ale Andrej Babiš zjevně nemá náhradu. Nebo umělé spojování dvou velkých resortů, aby nebylo nutné kohokoliv hledat a třeba zase šlápnout vedle, což se panu premiérovi dost často stává. No a v krajích je to o to horší.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil s delegací vyrazil do Tchaj-wanu a opět lze vidět rozdělení na dva tábory – nerespektování politiky jedné Číny tak, jako zbytek Evropy, nebo ukázka suverenity a demokracie České republiky. Jak to vidíte vy?
Jednoznačně jsem cestu Miloše Vystrčila, stejně jako STAN jako celek, podpořil. Nevidím důvod k servilnímu poklonkování směrem k Číně.
Vystrčil prý za tuto zahraniční cestu „zaplatí vysokou cenu“, jak se nechala slyšet čínská strana. Co o vztahu Číny k České republice vypovídá?
To přece musí vidět každý: Výhrůžky vždycky znamenají pocit nadřazenosti. To musíme jako suverénní stát zcela kategoricky odmítnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová