Generál Blaško hořce vzpomíná. Afghánistán? Nestrkejte do toho nos, řekli mi. Výsledek? Kluci v rakvích, zničené životy. Stálo to za to?

19.08.2021 17:42 | Rozhovor

Na začátku století odpovídal za výcvik českých vojáků, kteří mířili do Afghánistánu. Po celou dobu si říkal, proč to vlastně dělá? Pro nepohostinnost krajiny, mentalitu tamních obyvatel i historické zkušenosti nevěřil, že je vyslání vojsk do Afghánistánu správným krokem. Generálmajor Hynek Blaško, nynější europoslanec SPD, byl ale umlčen. O téměř dvacet let později označuje výsledek akce za absolutní nulu se zmrzačenými vojáky či vojáky v rakvích.

Generál Blaško hořce vzpomíná. Afghánistán? Nestrkejte do toho nos, řekli mi. Výsledek? Kluci v rakvích, zničené životy. Stálo to za to?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hynek Blaško

Hynek Blaško byl v letech 2004 až 2007 vojenským představitelem Armády České republiky při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě v Monsu v Belgii. „Když jsem v roce 2004 nastoupil, tak se začalo jednat o tom, že pošleme do provincie Lófar naše jednotky. A já jsem tehdejšímu velvyslanci odporoval: nechoďte tam, je to nesmysl. Kolik metrů je vysoká Sněžka? Tam je průměrná nadmořská výška přes dva a půl tisíce metrů. Navíc jde o naprosto nehostinnou krajinu, pustinu, kde téměř nic není. Co tam chcete vlastně dělat? Mně to není jasné,“ naléhal prý Blaško. „Ale bylo mi řečeno: podívejte, pane generále, nestrkejte do toho nos, já tam jako velvyslanec chci vidět zapíchnutou vlajku, tak tam prostě bude. Tak tam vlajka byla, a jaký je výsledek? Kdybych ho potkal dnes, tak se ho zeptám, jaké to celé mělo smysl, když je ze dne na den všechno tak, jako kdybychom v Afghánistánu nebyli, jako bychom neudělali vůbec nic. Střílet ženský po ulicích jenom proto, že mají místo kanad normální boty?“ popsal pro ParlamentníListy.cz tehdejší události Blaško.

K čemu? Na co? Proč?

Sám měl se svými podřízenými za úkol výcvik českých vojáků, tak aby jejich ztráty na životech v Afghánistánu byly co nejmenší: „V té době jsem byl zodpovědný za to, abych naše vojáky, kteří tam míří, připravil se svými podřízenými takovým způsobem, abychom co nejvíce eliminovali riziko ztrát životů. K tomu byl směřován výcvik, podle toho probíhalo všechno tady na území České republiky, za což jsem zodpovídal, a myslím, že s podřízenými jsme vyslané vojáky v jednotlivých rotacích připravili dobře. Ale pořád jsem si říkal: k čemu? Na co? Proč? A když najednou přijeli zpátky první vojáci, které vykládali z vládního speciálu, a já si pomyslel: co s těmi Afghánci chcete dělat? My jsme tam přišli s tím, že jim chceme pomoct, aby se jim podle našeho názoru lépe žilo, a oni na nás házeli bomby, stříleli rakety a na trasy, po kterých se pohybovala vojenská technika, kradli nástrahy. Zabíjeli ty, kteří jim přišli pomoct, kteří chtěli a měli to tak nastavené. Když už jsme tady, chceme vám pomoci, abyste se měli lépe. A toto je váš vděk?“ řekl Hynek Blaško a podotkl také, že miliardy dolarů, které do Afghánistánu putovaly na výzbroj i výcvik tamních bezpečnostních složek, přišly vniveč, mnoho vybavení nyní navíc získal Tálibán.

Podle něj z toho plyne jednoduché rovnítko – že takoví lidé nemají úctu k ničemu. „Život lidský pro ně nic neznamená, protože oni nedělají nic jiného, než od rána do večer memorují súry z Koránu. Jednou jsem se do Koránu zavrtal a minimálně 89 těch súr je naprosto nesmiřitelných. Jako například: zabíjejte je, kdekoliv je najdete. To jsou věci, které s člověkem zamávají. A my jsme sem do Evropy přivezli další várky těch, jak to říkal předseda Tomio Okamura, kdo tam byli královsky placení a mohli se postarat sami o sebe, když věděli, že tam nebudeme do nekonečna,“ shrnul svůj postoj poslanec Evropského parlamentu za SPD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…