Na konci roku snad každým otřásla tragédie v dole ČSM, kdy při explozi zahynulo 13 osob. Již víte, jak konkrétně realizujete slíbenou pomoc pozůstalým? Hovořil jste s nimi například o tom, co by nejvíce uvítali?
Hned druhý den ráno po neštěstí jsem se na místo tragédie vypravil. Atmosféra, která panovala nejen tam, ale vlastně v celém kraji, se snad ani nedá zprostředkovat. Byla to intenzivní úzkost plná bezmoci a smutku. A nikdo si neumíme představit, co prožívají blízcí těch, kteří před Vánoci v dole přišli o život. Svou hlubokou soustrast jsem jim vyjádřil oficiální cestou, osobně jsem je nekontaktoval. V takové situaci totiž účinná pomoc vlastně neexistuje. Nikdo neumíme otočit čas a jejich blízké jim vrátit. Můžeme se ale všichni snažit jim v této situaci pomoci alespoň materiálně. Moravskoslezský kraj mediálně podpořil vzniklé sbírky pro rodiny zahynulých i těžce zraněných horníků. Do sbírky kraj vložil 100 tisíc korun, já jsem osobně přidal 30 tisíc korun, které každý měsíc pravidelně věnuji z poslaneckého platu na charitní účely. Do sbírek se zapojily tisíce lidí a já doufám, že i tato lidská sounáležitost a podpora pozůstalé povzbudila.
Na co pozitivního naopak budete vzpomínat? Co se vám v uplynulém roce podařilo?
Těší mě znatelný posun v tom, jak Moravskoslezský kraj lidé vnímají. Náš region mění image, je progresivní, dynamický. V anketě Místo pro život jsme významně poskočili a předstihli jsme tři kraje, včetně Středočeského. Také se oproti minulému roku na polovinu snížil počet lidí, kteří náš region opouštějí. Jsem přesvědčený, že jsou to důkazy, že se transformace našeho regionu opravdu dobře nastartovala. Mezi největší zdary loňského roku považuji úspěšné čerpání kotlíkových dotací, výrazné navýšení příspěvků do kultury a do sociální oblasti, také pokroky v oblasti školství nebo životního prostředí. Zde jsme například splnili slib a zbavili jsme kraj ekologické zátěže ve Vratimově. K sedmi a půl tisícům tun nebezpečného odpadu se nikdo nehlásil, policie případ odložila. A tak jsme do situace vstoupili my a během krátké doby kaly zmizely. Za úspěch také považuji to, že je náš kraj nejaktivnější ze všech krajů ve využívání evropských peněz. V různých fázích přípravy je aktuálně více než 130 projektů za 5 miliard korun. Za zásadní také považuji perfektní fungování Moravskoslezského inovačního centra, které je skvělým partnerem v naší snaze udržet v regionu talenty nebo k nám nalákat nové nadané lidi.
S novým rokem jsme měli možnost vyslechnout hned tři proslovy od našich nejvyšších ústavních činitelů. Je něco, co jste v nich postrádal?
Každý ze tří řečníků přistoupil ke svému proslovu jinak. Nebudu jejich slova srovnávat ani hodnotit, zazněla spousta podnětných myšlenek i zajímavých faktů. Citoval se Churchill, Lincoln i Masaryk. Proslovy se doplňovaly a jistě měly čím své posluchače oslovit. Pro mne bylo nejsilnější téma vzájemného respektu, který mi někdy v naší společnosti chybí, a ocenil bych, kdyby se na úctu jednoho k druhému více myslelo. Pokud bych měl najít něco, o čem ani jeden z pánů nehovořil, je to láska. Možná je to téma, o kterém se politikům před televizními kamerami těžko hovoří. Dá se ale mluvit o laskavosti a lidskosti. Té bych v naší společnosti a hlavně v politice uvítal mnohem víc.
Jaký je váš výhled do budoucnosti kraje? Jakým směrem by se měl ubírat jeho rozvoj? A co proto ještě do konce volebního období budete chtít učinit?
Budoucnost našeho regionu vidím velmi optimisticky. Transformace, o které jsme už hovořili, je nastartovaná s poměrně silnou intenzitou, věřím tedy, že budou pozitivní změny pokračovat. Že se nám podaří přesvědčit zejména mladé lidi, že je Moravskoslezský kraj dobrý k životu. Že tu máme kvalitní vzdělávání, že systematicky pracujeme na zlepšování životního prostředí a také, že je tu spousta zábavy. Snažíme se podporovat vznik zajímavých pracovních příležitostí. Jsme kraj, který jde s dobou a podporuje nejmodernější technologie. Pokud to půjde tímto tempem dál, ukáže se, že už dávno nejsme ocelovým srdcem republiky. Náš kraj se stává důležitým technologickým hráčem, vždyť do Moravskoslezského inovačního centra přijíždějí odborníci z ostatních koutů republiky, aby se u nás inspirovali. To je směr, kterým chceme jít dál. V ostatních oblastech chceme dokončit projekty, do kterých jsme vstoupili a které považuji za zásadní. Například chceme začít s výstavbou Moravskoslezské vědecké knihovny, která se stane moderním informačním, komunikačním a technologickým střediskem. Bude jedním z uzlových bodů znalostních sítí, bude plnit také sociálně-integrační funkci a stane se místem pro setkávání a komunikaci. Bude to další krok směrem k tomu, by byl náš region ještě více vyspělejší a atraktivnější.
Uvažujete příští rok o obhajobě mandátu?
Rozhodně ano. Cíle, které jsme si s vedením kraje před dvěma lety určili, jsou odvážné a náročné. Jedno volební období je na jejich dotažení málo. I proto jsme koaliční program pojmenovali Vize 2024. Stanovili jsme si priority a v jejich naplňování systematicky postupujeme. Je důležité, že jsme s ostatními členy koalice našli společnou řeč. Velmi si vážím toho, že naše spolupráce šlape jako hodinky, a pokud by se podařilo, že by toto politické nastavení fungovalo i v dalším volebním období, byl bych upřímně rád.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková