O tom, jak zásadně mohou volby do ukrajinského parlamentu promluvit do dění v zemi, sdělil pro ParlamentníListy.cz bývalý námořník a plzeňský galerista Jožka Osoba.
Parlamentní volby na Ukrajině ovládl Blok Petra Porošenka a Lidová fronta premiéra Jaceňuka. Mohou být Ukrajinci s výsledky nedávných voleb spokojeni, nebo se země dostala na samé dno, ze kterého ji bude nová vláda dostávat jen stěží?
Občané to brali tak, že ta změna musí přijít, a ta přišla. Lidé, když viděli, že prezident se před tím snažil situaci trochu uklidnit, tak mu začali trochu věřit. Myslí si, že když se teď postupně dostanou do Unie, tak to bude lepší. Ono to ale tak rychle nebude. Plyn byl pro Ukrajinu domluven jen do března příštího roku, což je ovšem velký úspěch, protože Moskva, i když na ni nasazují, tak je vidět, že to myslí vážně. To lidé na Ukrajině samozřejmě vítají, neboť přichází zima. A ty volby, co chystají na Východě? To je jasné, je tam osmdesát procent Rusů.
Co myslíte, že po volbách ve východní části Ukrajiny nastane?
Vznikne nová republika, která bude závislá jak na Ukrajině, tak na Rusku. Potřebují elektřinu, plyn... Tam mají jen železo, kterého mají hodně. To ale potřebují zase Rusové a Ukrajinci. Proto už se normální Ukrajinci nepouštějí do konfliktů. Ukrajinská armáda ale dostala od prezidenta volnou ruku. Rádi by to zase obsadili celé. Rusové říkali, že ty volby přijmou.
Jejich výsledek však zřejmě Kyjev nebude respektovat...
Ukrajinský prezident stále nepodal tu pomocnou ruku. Nikdo je nechce respektovat, jediný Kličko naznačil, že by respektoval přání lidí z východní části země, protože už se na to dneska dívá úplně jinak, potřebuje, aby byl klid. Věřím, že zpět už se to dohromady nedá. Věřím v to, že ukrajinský prezident přistoupí na to, aby už nedělal rozmíšky mezi lidma. On se ale stále chová jako voják, takový ten zelený mozek. Stále chodí ve vojenském.
Navzdory vyhlášenému příměří se v oblasti kolem Doněcka údajně opět ozývá střelba. Zatím to tedy nevypadá, že by se situace měla v blízké době nějak výrazně zklidnit. Mohou být nedávné ukrajinské volby podnětem k dalším bojům?
Tu a tam se zase střílí, ale to je jen vyprovokované. To není normální boj.
Velká část východu země zpochybňovala legitimitu ukrajinských voleb a to ještě před jejich konáním. V době voleb byly volební místnosti v Donbasu uzavřeny, lidé z východní Ukrajiny je bojkotovali. Nakolik lze podle vás považovat výsledek ukrajinských voleb za legitimní?
Před volbami vzniklo to, že bude jen ukrajinský jazyk. To je jako kdyby nám tady řekli, že budeme mluvit jen slovensky. Tito Ukrajinci se narodili na Ukrajině, ale mluví rusky a mají k Rusku blíže. Nechtějí ale ani k Rusku, ani Ukrajině, chtějí být samostatní a to je to, co ukrajinský prezident nepochopil. On chce pořád moc. Putin do toho přestal mluvit a ruský ministr zahraničních věcí Lavrov několikrát opakoval, že se do toho nebudou vměšovat. Ti Rusové, co tam momentálně bojují, jsou dobrovolníci, co přešli hranice. Takhle se na to musíme dívat. Normální občané to nesmí podrývat, protože to je potom chaos, který vzniká tím, že přijde jeden rebel, jež začne mluvit, a všichni jako víno se na něj navrší. Normální Ukrajinci už ale chtějí mít klid.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek nedávno prohlásil, že Ukrajina potřebuje zdravý vztah k Evropě i Rusku. Vzhledem k výsledkům nedávných voleb to však vypadá, že Ukrajina nabere jen jeden kurz - směr Brusel, nemyslíte?
Vypadá to, někteří Ukrajinci jsou ale nešťastní z toho, co vzniklo, protože Majdan byl vyprovokovaný. Třeba volyňští Češi. Všichni sem odejít nechtějí, to jen skupinka, která je naverbovaná tím, že když odejdou sem, tak se budou mít dobře. Jejich předkové ale odešli za prací, byla tam orná půda, bylo tam všechno. Teď si ale ti mladí myslí, že když jim pan prezident povolí, aby se navrátili, tak tady budou jednoduše žít. To tak ale není. Mají jinou mentalitu.
Zpět k ukrajinským volbám. Arsenij Jaceňuk zůstane zřejmě premiérem, což by mohlo znamenat, že se někdy až ostrá, protiruská politika Ukrajiny nezmění. Jak to vnímáte vy?
To je právě ta chyba, protože už by si to měl uvědomit. Stále to Rusko napadá. Je to asi také v tom, že on je mladý a nevrací se k historii. Kdyby tak učinil... Nebýt Rusů, tak Ukrajina nebyla. To samé prezident, byť se trošku zklidnil. Pořád se ale drží tou pěstí, že je Ukrajinec, má takový ten napoleonský styl, chodí pořád v té uniformě. Ti lidé, co byli na Majdanu, chtějí celou Ukrajinu. Kličko jako starosta Kyjeva to přece uklidňoval a říkal, že už by se mělo začít pracovat. Říkal, že by se mělo přestat bojovat, i když je proamerický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala, Jan Polívka