Ani ve Spojených státech soudy nepracují v sobotu. Toho využil mnohokrát žalovaný Donald Trump ke dvěma předvolebním shromážděním. Na to první ve Wildwood Park v New Jersey přišlo údajně na 50 000 lidí. Média tak vysokou účast zpochybnila, neboť zvolené místo je na pláži a mnozí účastníci se údajně přišli jen rekreovat. Podobně byla zpochybněna i 25 000 návštěvnost shromáždění v Bronxu, který je pevnou baštou Demokratické strany.
Jestli s každou další žalobou, každým procesem přibývá Trumpovi voličů, nelze spolehlivě potvrdit, ale jisté je, že mu do volební kasy přibývají miliony dolarů. Trumpovi navíc pomáhá i podivná politika Bidenovy administrativy vůči Izraeli. Ztrácí tradiční zázemí bohatých židovských dárců, kteří v minulosti vždy stranili Demokratické straně. Minulý týden oznámil Jacob Helberg, jedna z vlivných osobností v Silicon Valley, že přestává podporovat demokraty, a poslal na Trumpovo volební konto milion dolarů. Bohaté, nejen židovské dárce ztrácejí i univerzity, jejichž studenti ve velké většině podporují demokraty (a v současnosti pořádají protiizraelské demonstrace).
Pod dojmem Trumpovy neústupnosti otočila o 180 stupňů i jeho kritička a bývalá vyzyvatelka Nikki Haleyová prohlášením, že bude Trumpa volit.
Ani průběh soudních líčení není podle představ demokratů, kteří očekávali, že pravděpodobnost Trumpova odsouzení ho připraví o značnou část podpory. Na přelíčení chodí respektovaní právníci jako Turley a Dershowitz, kteří procesy tvrdě kritizují z profesionálního hlediska. Alan Dershowitz, profesor práva na Harvardu, je znám, že během celé své kariéry vždy volil demokraty a tvrdí, že Trumpa nebude volit ani tentokrát, v médiích prohlašuje, že procesy jsou politickou protiústavní volební kampaní, a potvrzuje tak Trumpovo označení procesů jako „hon na čarodějnice“. Jeho slovo má u veřejnosti velkou váhu.
Americká veřejnost je postoji k procesům striktně rozdělena. Stále víc voličů je vnímá jako zneužití soudní moci a základních právních principů americké společnosti. Podle CNN jen 13 % voličů věří, že Trump je souzen za stejných podmínek jako jiní obžalovaní. 34 % je přesvědčeno, že je s ním zacházeno daleko hůře. Není překvapující, že takto je vnímá dominantní většina republikánů – 46 % si myslí, že se Trump nedopustil ničeho, 44 %, že se choval neeticky, avšak nikoliv protizákonně. Procesy v očích běžných voličů znevěrohodňuje zejména počet žalob – 88. Mnohé z nich se týkají případů až třicet let starých, které byly vytaženy či zkonstruovány až v okamžiku, kdy se Trump rozhodl znovu kandidovat. Pro demokraty je překvapující, že procesy týkající se Trumpova nevhodného sexuálního chování, od nichž si demokraté slibovali mediální smršť v bulvárním tisku, většinu Američanů nezajímají.
Zato stále více se do středu zájmu veřejnosti dostává otázka, v jakém stavu je americká demokracie, volební systém, bezpečnost hranic a nezávislost justice. Pokud tato otázka převáží nad někdy pochybným chováním velmi narcistického kandidáta, bude mít Donald Trump návrat do Bílého domu zajištěný.
Opravdu nemám tušení, jak voliči na čtvrteční historický verdikt zareagují. Přikloní se někteří Trumpovi příznivci a nerozhodnutí nezávislí voliči k demokratům z frustrace z jeho nekonečných právních bitev a médii ventilovaného nevkusného osobního života? Anebo budou považovat trestní stíhání za zaujaté, a tudíž i usvědčení ze 34 porušení zákona za účelové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta