Jak v SSSR za Stalina. Petr Bystroň o nových postupech v Německu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

31.08.2023 13:25 | Rozhovor

Jak ve Stalinově SSSR – tajná služba sleduje svého bývalého šéfa. Tak popisuje nové postupy v Německu poslanec AfD Petr Bystroň, nyní navíc kandidát do Evropského parlamentu. ParlamentnímListům.cz Bystroň sdělil i to, že prodejci novin se bojí dávat do výlohy tisk, který je jeho straně blízký. „Terorizují je levicoví extremisté,“ uvádí. A nařčení, že pracovník AfD vozil peníze z Ruska? „No samozřejmě už se o tom nemluví, protože to byla kachna. Ten člověk nemá žádný podstatný vliv, je jedním z několika set zaměstnanců AfD v Berlíně,“ říká poslanec.

Jak v SSSR za Stalina. Petr Bystroň o nových postupech v Německu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Poslanec německého Bundestagu, Petr Bystroň (AfD)

I v Česku vyvolaly docela velký ohlas průzkumy, podle kterých Němci nepovažují vládu za kompetentní. A rovněž průzkum, podle kterého Němci přestávají věřit demokracii, nedůvěru už má pociťovat většina. Děje se v posledních týdnech něco, co mění atmosféru ve společnosti nebo je to spíše důsledek dlouhodobých trendů?

Určitě je to dlouhodobý výsledek. Ono už se jim to nasčítalo. Tak hlubokou nedůvěru si musíte pracně vysloužit dennodenními fauxpasy totálně inkompetentních osob ve vládě. No a Baerbocková, Habeck i Scholz se činili...

Kandidujete do Evropského parlamentu. Až budete sedět v EP, nemáte obavy, že se budou k frakci Identita a demokracie chovat stejně jako k AfD v Budestagu, která čelí v podstatě totální blokádě? Co za cíle a ambice v takové konstelaci může mít poslanec? 

Zatím je AfD v Evropském parlamentu velmi dobře integrovaná a spolupráce s našimi partnerskými stranami probíhá dlouhodobě velmi dobře. 

Dramaticky byla zveřejněna kauza spolupracovníka poslance AfD, který prý zásoboval stranu ruskými penězi. V Česku to v některých kruzích vyvolalo nadšení a výzvy, že je třeba si podobně proklepnout i SPD. Od té doby se ale o kauze nově moc nemluvilo, děje se kolem toho něco? 

No samozřejmě už se o tom nemluví, protože to byla kachna. Ten člověk nemá žádný podstatný vliv, je jedním z několika set zaměstnanců AfD v Berlíně. Takové články se objevují pravidelně po zveřejnění průzkumů veřejného mínění, ve kterých AfD stále sílí. Jejich cílem je stranu co nejvíce poškodit. Momentálně nejvíc škodí jakékoliv spojení s Ruskem. Tak se vytvářejí  takovéhle historky. Pozoruhodné je, jak nekriticky to přebírají čeští novináři. Trochu se divím, jak po všech těch skandálech ještě někdo může bez ověření něco převzít třeba od SPIEGELU. 

Kde se podle vás dnes svobodněji dýchá? V ČR nebo Německu? 

Těžko říct. V obou zemích přituhuje. V Čechách je trochu volněji, ale připadá mi to asi jako v 1936, kdy odešlo hodně židů a sociálních demokratů z Německa do Prahy s tím, že tam bylo svobodněji. Vydrželo jim to dva roky...

Je pravda, že v Německu je dnes nebezpečné třeba i dostávat do schránky noviny Junge Freihet?

No jistě. Hodně prodejců novin se neodváží dávat Junge Freiheit nebo Compact do výlohy nebo je vůbec prodávat. Terorizují je levicoví extremisté. 

Mládežnická organizace AfD je pořád propírána za to, že ji sleduje rozvědka. Jsou to nějací teroristé nebo podvratné živly? 

Ta rozvědka, to jsou podvratné živly. Německo je jedinou zemí v západní Evropě, ve které vláda používá rozvědku k potlačování opozice. Je to složka řízená přímo ministerstvem vnitra. Plní politická zadání. Když její bývalý šéf Dr. Hans-Georg Massen odmítl veřejně ostrakizovat AfD s odkazem na to, že k tomu nejsou žádné důvody, tak ho prostě vyhodili. Teď to dělá ten nohsled Haldenwang, mimochodem člen CDU, který slepě plní, co se po něm chce.

Jo, a Maassena už teď sledujou taky! Prý je teď pravicový extremista. To si člověk musí dvakrát zopakovat: Tajná služba sleduje svého bývalého šéfa, protože se vyjadřuje kriticky k vládní politice. To už je jak za Stalina.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

No, Germáni jistě mají důvod na Stalina nadávat., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuserusošvábek , 31.08.2023 13:47:54
Ale bez Stalina by svět ve dnešní podobě neexistoval. Ostatně, jakákoli změna kdysi by znamenala naprosto odlišnou situaci dnes. -- Stalin udělal z germánské rasy alespoň trochu lidi. Už se to sice zase hroutí, ale doufám, že se objeví nový Stalin. Možná jej Putin stihne posadit do křesla "vožďa".

|  6 |  0

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…