Připravoval jste kampaň Pirátům a dostal jste je do Poslanecké sněmovny. Do jaké míry pracují s nastavenou marketingovou strategií efektivně?
V roce 2017 jsme řešili především to, jak dostat program Pirátů do mainstreamových médií. Neměli tenkrát ani tiskovou mluvčí a pro většinu lidí to byli ajťáci bojující proti OSA za stahování filmů. Málokdo tušil, že skutečně mají propracovaný program i pro celou řadu dalších aspektů řízení státu. Jejich současná marketingová strategie je postavená na pracovitosti – takže na sociálních sítích komunikují konkrétní řešení konkrétních problémů a neangažují se v různých hodnotových půtkách jako jiné opoziční strany. Pracují velmi efektivně.
V průzkumech teď drží Piráti druhé místo. Co je podle vás hlavním důvodem, že mají tak velkou popularitu a lákají voliče? Jaká je silná a slabá stránka Pirátů?
Stále ještě funguje a bude fungovat odpor společnosti proti politikům. Piráti se prezentují jako aktivisté bojující za lepší svět. Ve straně se nevyskytují korupční kauzy. Slabé stránky se mohou projevit teprve až ve chvíli, kdy by získali výkonnou moc.
Čím to je, že předseda Ivan Bartoš lidi stále baví? A jak dlouho je ještě bavit bude?
Je to milý člověk, pořád něco povídá. Lidé ho mají rádi, protože cítí, že nelže a není to křivák.
Stále víc je slyšet o plánech, jak porazit Andreje Babiše. STAN a ODS přicházejí s podobným nápadem jako dřív TOP 09 a hovoří o vytvoření bloku demokratických stran, Piráti to ale odmítli s tím, že chtějí jít vlastní cestou. Rozhodli se správně?
Pro jejich preference a volební výsledek Pirátů je to správně, pro případnou porážku Andreje Babiše je to špatně. Ten problém je totiž v přepočtu voličských hlasů na mandáty. V současném českém volebním systému jedna politická strana se 30 % hlasů dostává o dost více mandátů než tři strany, které mají po 10 % hlasů. Takže paradoxně větší zastoupení ve Sněmovně má pak ta síla, kterou volilo míň lidí. Tento přepočet hlasů, modifikovaná D'Hondtova metoda, je hlavním důvodem, proč by mělo při současném rozložení politických sil smysl udělat nějakou společnou kandidátku.
A co říkáte samotnému nápadu vytvoření bloku demokratických stran s cílem přečíslit ve volbách Babiše? Dá se očekávat promyšlený postup s předpokladem vítězství, nebo jde jen o marnou snahu a ztrátu času?
Dopadne to tak, že se chvíli budou na facebooku předhánět v prohlášeních, kdo první přišel s nápadem spojit síly, a pak neudělají nic. Takovou věc má smysl udělat až těsně před volbami – obvykle se podobné operace realizují pod názvy typu „Kandidátka národní spásy“, „Občanské fórum“ nebo podobně. Nadefinuje se minimální průnik – např. odstranění diktátora, a oznámí se, že program nové vlády se bude řešit po volbách. Kampaň pak strany dělají převážně na kroužkování svých kandidátů. Což – jak se ukázalo na příkladu Dominika Feriho vykroužkovaného nahoru z posledního místa kandidátky – je funkční a efektivní metoda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá