V ČR stále stoupá cena benzínu, v Polsku naopak klesá, což má za následek, že na polských pumpách je pravidelně slyšet čeština. Máte nějaké vysvětlení pro tento rozdíl?
Vysvětlení je jednoduché. V zásadě se jedná o rozdíl ve spotřební dani. V České republice se za litr nafty platí 9,95 Kč spotřební daně, v Polsku je to přibližně 8,10 Kč. U benzínu je rozdíl ještě vyšší – v ČR je spotřební daň u benzinu za jeden litr 12,84 Kč, kdežto v Polsku je to pár haléřů nad 9 Kč. Tady je rozdíl ve spotřební dani téměř 4 Kč.
Němcům dělají starosti ceny energií. Ministr hospodářství Habeck se ohradil proti francouzským cenám, které pocházejí z toho, že Francie má jaderné reaktory, jež jsou státem vlastněné. Kvůli tomu Francie přitahuje investice. Mohl by to být recept i pro Českou republiku?
Primárně je potřeba říci, že zcela zklamala tzv. Energiewende (energetická strategie) Německa, která byla postavena na nereálných předpokladech v souvislosti s výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ukazuje se, že původní plán hraničil s utopickými představami. Je to jasné selhání plánu Green Deal. Dále je to chybná politika Německa v souvislosti s uzavřením jaderných elektráren.
Cena energií je navíc nesmyslně zatížena tím, že je do nich započítávána i cena tzv. emisních poukázek. Emisní poukázky byly původně zřízeny jako umělá snaha o snížení emisí CO2. Bohužel se však časem staly nástrojem spekulativních nákupů na finančním trhu, což vedlo k umělému zvyšování jejich ceny.
Dalším problémem Německa je i to, že Německo omezilo výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách. Na tento proces nebylo připraveno. Navíc došlo k výpadkům dodávek uhlí, které teď ve velkém dováží mimo jiné i z Jižní Ameriky, což se samozřejmě negativně projevuje i v cenách takto vyráběné elektřiny.
Negativně se projevují také sankce proti Rusku v souvislosti s dodávkami plynu.
Francie opravila v loňském a letošním roce velký počet bloků jaderných elektráren, které byly vyřazeny částečně dočasně z důvodu rekonstrukce či generálních oprav a částečně z důvodu předpokládaného útlumu výroby elektřiny z jaderných zdrojů. Po návratu k tomu, že jaderná energie bude považována, alespoň dočasně, za energii, která odpovídá ekologickému způsobu výroby i podle programu Green Deal, se obnovila činnost i dalších bloků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta