ODS o minulém víkendu vyloučila ze své strany Václava Klause mladšího, poměrně výrazného politika, syna dlouholetého předsedy. Udělala dobře, nebo jí to poškodí?
Václav Klaus mladší je nejhlasitější kritik předkládaných vládních zákonů, takže osobně si myslím, že vylučovat ho je špatně. Nechci ale nikomu radit. Byla to jejich nejvýraznější osobnost, minimálně v Praze. Tam také získal při volbách největší množství preferenčních hlasů z celé ODS. Ztratili tedy svoji nejvýraznější tvář. Nemyslím si, že dneska je doba, aby se vylučovali lidi, kteří řeknou svůj názor.
Když už jsme u Václava Klause mladšího, na Facebooku máte sdílený jeho text, ve kterém připomínáte dvacet let bombardování Srbska letouny NATO. „Podpora bojových náletů našich politických špiček v roce 1999, ničení srbských mostů, fabrik, nemocnic, škol... Stovky civilních obětí a následné odtržení a uznání Kosova je něco, co jsem nechápal před dvaceti lety a nechápu to ani dnes,“ píše Václav Klaus mladší. Jak tyto události chápete vy?
Tam se udály dvě věci. Jednak jsme chvíli předtím vstoupili do NATO. Pak bylo to bombardování. Nezachovali jsme se normálně jako chlapi, abychom řekli, i když jsme v NATO, tyto věci odsuzujeme. Ať se nám to líbí, nebo ne, jsme Slovani totiž stejně jako Srbové. Měli jsme tehdy říci, že s tím nesouhlasíme. Jenomže to my neumíme. Stejné je to s Kosovem. Slováci ho neuznali a taky se nic neděje. Nejsou tím méně evropským národem, než my. Pouze projevili svůj názor. My jsme takoví a zase mě budou říkat, že jsem rusofil, že jsme před rokem 1989 lezli do zadku jim, a teď zase někomu na západ od naší hranice.
K oslavám našich dvaceti let do NATO přijela do Prahy, svého rodného města, bývala americká ministryně zahraničí (právě v době zmiňovaného bombardování) Madeleine Albrightová. Měla tehdy vliv na naše rozhodování? Jak ji hodnotíte?
Osobně jsem s těmito věcmi před dvaceti lety nepřicházel do styku. Pak čas ukázal, že se Američané „spletli“ v Iráku, který rozbili. Také tehdy neměli pravdu, i když lhali, kudy chodili, jak jsou tam zbraně hromadného ničení. Takže si myslím, že nebyla řečena členům NATO pravda ani před dvaceti lety, co se týče Srbska. Možná že to byla Madeleine Albrightová, která nám přišla říci, abychom se k tomu nějakým způsobem postavili. Když to vezmu historicky, v roce 1968 naši lidé utíkali na Západ právě přes Jugoslávii, a ti se tehdy mocných bratrů Sovětů nebáli. My jsme se před dvaceti lety z mocných bratrů pokáleli.
„Bojím se o Česko, Čechy jsem si idealizoval. Z pohledu východoslovenského Slováka byla pro mě Praha symbolem kultury. Domníval jsem se, že český národ je vzdělanější než slovenský. Pohled na český národ mi změnili sami Češi, když vidím, jak se vyvíjejí. Neváží si svobody, chybí respekt k lidskému životu,“ uvedl režisér, scénárista a producent Fero Fenič. „Vzdělaný národ si nezvolí počůrávajícího se staříka,“ vyjádřil se s tím, že se rozmýšlí, zda v této zemi zůstat. Co lze tomu říci?
Je s podivem, že se všem lidem z východu, středu i západu Slovenska v této republice dobře daří. Fero Fenič měl, jestli se nepletu, svůj podíl v televizi Nova, když se dávala dohromady. Takže já mu rozumím. Čemu nerozumím je, že Slováci by byli více kulturnější než Česká republika. On pro nic za nic tam asi Masaryk učitele neposílal... Naši lidé si zvolili, koho si zvolili, stejně jako Slováci si zvolili Kisku. Taky to nebylo „boh vie čo“. Rozdíl mezi Kiskou a Zemanem je pouze v tom, že zatímco si Zeman už několik let drží stále stejné názory, a možná podle Feniče se u toho počůrává, tak Kiska se jenom nepočůrává.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban