Jsme v Evropě jako suverénní partneři, ne lokajové. Musíme být silní, aby si nás mohli vážit, říká Jaroslav Foldyna ke století republiky. A tragikomická rusofobie...

30.10.2018 16:06 | Zprávy

ROZHOVOR „My nejsme žádní lokajové. Aby si nás velcí partneři vážili, musíme být silní, a to my často nejsme,“ říká místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. Oslavy stoletého výročí republiky se mu líbily, ale současně vyzval k většímu patriotismu, který musíme podporovat už ve školách. Výtky k vyznamenaným osobnostem prezidentem Milošem Zemanem nevidí jako oprávněné. Vyznamenání podle něj vždy bylo jakýmsi projevem toho, kdo na Hradě zrovna sedí.

Jsme v Evropě jako suverénní partneři, ne lokajové. Musíme být silní, aby si nás mohli vážit, říká Jaroslav Foldyna ke století republiky. A tragikomická rusofobie...
Foto: Vít Hassan
Popisek: Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Máme za sebou oslavy stého výročí vzniku Československa. Oslavy samotné byly početné a dost veliké. Co se vám na nich líbilo a co nikoliv?

Abych byl upřímný, líbilo by se mi na nich všechno. V takovém duchu musíme slavit každé výročí vzniku republiky. Naší zemi chybí patriotismus. Náš patriotismus je velmi slaboučký a chybí i ve školách. Jsem rád, že alespoň sté výročí jsme důstojně oslavili. Jsem přesvědčen, že je důležité, aby český národní patriotismus, úcta k tradici a historii byly projevovány nejen ve stém výročí, ale vždy. K oslavám nemám žádné připomínky.

Je nutné si uvědomit, že slavíme vznik státu, který už neexistuje. Dopustili jsme to my, Češi a Slováci, že Československo neexistuje, ale že existuje Slovensko a Česká republika. Ale Československo a idea Masarykova státu… je velmi diskutabilní, jak jsme se k němu v devadesátých letech postavili. Plácat se po ramenou, že jsme se rozešli v dobrém, je sice krásné, ale je otázka, proč jsme se rozešli a zdali to opravdu bylo nezbytné. A zda by s tím slovenská a česká veřejnost po tom, co zažila, souhlasila. Jsem rád, že jsme bratrské národy, že to dáváme jasně najevo. Jsem rád, že Peter Pellegrini a slovenští politici se k tomu vyjádřili tak, jak se vyjádřili. Velice si toho vážím a chtěl bych, aby se tyto vztahy v rámci budoucnosti jenom zlepšovaly.

Některá jména mezi vyznamenanými prezidentem Milošem Zemanem opět sklidila kritiku. Miroslav Kalousek je nazval jmény „soukromého mejdanu Miloše Zemana“, na Miroslavu Němcovou z některých jmen prý padl smutek. Spisovatel Jiří Padevět upozorňuje, že mezi oceněnými jsou příslušníci StB… Je některá z výtek namístě? Snižuje prezident státní vyznamenání?

Když se podíváme do historie, vždy byly připomínky ke jménům, která různí prezidenti od roku 1999 dodnes vyznamenali. Mezi nominovanými se najde někdo, kdo má jistý pohled na působení daných lidí. Více než realita jsou to politické postoje v dané chvíli podle daného člověka, nejde o zásadní věc.

Pozornost vzbudila také přítomnost předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky, který je kritizován za to, že dal medaili například komunistickému poslanci Zdeňku Ondráčkovi. Ani tyto výtky nejsou oprávněné?

Jde o věc Českého svazu bojovníků za svobodu. Tam je určitě nějaký orgán a lidé v něm si musejí říci, jaká kritéria ke zhodnocování je vedou. Samozřejmě že to může vyvolávat u různých lidí různé reakce. Myslím si, že jde o věc Jaroslava Vodičky a vedení svazu. Je velmi důležité, aby si vyjasnili a dali své stanovisko celého svazu, nikoliv jednotlivců. V tomto případě bych byl velmi zdrženlivý.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…