Kalousek zavádí superhloupé daně. Poslanec ODS už toho má dost

23.07.2012 6:08 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec Boris Šťastný, který plánuje kandidovat na místopředsedu ODS, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, proč nerezignoval na post poslance, když měl velký problém se zvyšováním daní navrženým ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Nazval to superhloupou daní. Vyjádřil se k budoucnosti ODS a zkritizoval i primátora Bohuslavu Svobodu, jehož průšvihy podle něj kryjí média.

Kalousek zavádí superhloupé daně. Poslanec ODS už toho má dost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Boris Šťastný

Miroslav Kalousek označil lidi, kteří jeho „solidární přirážku“ nazývají „milionářskou daní“ za hlupáky. Cítíte se jako hlupák?

Já to četl, to je přeci běžný slovník pana ministra Kalouska. Teď vážně, tohle je případ, kdy pojmenování nástroje, tedy politický marketing, nemůže zafungovat, protože jde o principiální, jasnou věc. Když postavíte základ své ideologie mimo jiné na nízkých, spravedlivých daních, rovné dani, nemůžete ty úspěšné trestat dodatečným zdaněním, ať ho nazvete jakkoli. Kdybych analogicky používal rétoriku pana ministra financí, musel bych já solidární přirážku nazvat „superhloupá daň“.

Vy jste o Miroslavu Kalouskovi zase prohlásil, že je nejgeniálnějším rozvracečem ODS v historii? Proč?

Hodně lidí z politiky vám řekne, že slyšeli, že TOP09 vznikla jako jakési „béčko“ ODS, jistý machiavelistický projekt v době Topolánkova vládnutí. Projekt s cílem zvýšit koaliční potenciál ODS po říjnových volbách 2009, které nakonec nebyly. Nevím, co je na tom pravdy, ale ať je to jakkoli, Miroslavu Kalouskovi se dlouhodobě daří do zákonů prosazovat různé hrůzy, které jsou voličům TOP 09 lhostejné, ale voliči i členové ODS z toho mohou vyskočit z kůže. A my se pak uvnitř ODS dohadujeme.

Ještě na jaře jste říkal, že nevěříte, že by takové věci prošly přes vedení ODS…

Ale prošly, a to i přes Výkonnou radu ODS. To byl i silný argument pana premiéra. Přiznám se, že také bych s takovým argumentem hrál, kdybych byl na jeho místě.



Proč výkonná rada návrh podpořila?

To nevím, nejsem členem výkonné rady. Celý balíček byl tehdy vedením obhájen, jako těžce vyjednaný kompromis.

Ale politika je uměním kompromisu…

Nesnáším kompromisy tohoto typu.

I vy jste nakonec udělal kompromis, když jste, ač s odporem, hlasoval pro zvýšení daní. Není ale vyšší princip než loajalita straně loajalita principům a slibu daného voličům? V minulosti jste hlasoval například proti Lisabonské smlouvě, ačkoli premiér Topolánek a ministři ODS ji podporovali...

To zásadně odmítám, z mé strany nešlo o kompromis, to bylo rozhodnutí buď, anebo. Závazným hlasováním jsme byli postaveni před rozhodnutí typu být, či nebýt.

Kdyby ODS hlasovala pro znárodňování či vznik Evropského svazu socialistických republik, také byste držel stranickou linii? Kde je hranice loajality straně proti stálým pravicovým principům?

Pak bych shledal, že je konec ODS. Teď vážně. Vždy nejde jen o loajalitu vůči straně, ale také o loajalitu k vlastní zemi v zájmu její stability a také o volbu menšího zla. U mne ve volbě mezi zlem dočasného zavedení milionářská daně proti zlu v podobě vedením proklamovaného rizika pádu vlády a následném nástupu komunistů a socialistů k moci, se jako menší zlo jevilo jednoznačně milionářská daň.

Na klubu jste prý hrozil, že raději složíte mandát. Proč jste tak neučinil? Nemusel byste volit mezi jedním a druhým zlem…

Bylo to trochu jinak, než je médii interpretováno. Na klubu jsem opakovaně vyjádřil svůj nesouhlas s některými Kalouskovými návrhy v daňovém balíčku, zejména s milionářskou daní a předložil řadu argumentů proti. A žádal jsem jejich vyřazení z návrhu zákona nebo nové koaliční jednání. Také jsem žádal jasný politický postoj klubu s tím, že podle výsledku se rozhodnu, co udělám. Řekl jsem, že celou věc cítím pro ODS za natolik závažnou, že zvážím i variantu odchodu ze sněmovny, protože rozhodně nejsem a ani nebudu žádný rebel a odmítám hlasovat proti vlastní straně a bořit vládu, jak minulosti učinil například Vlastimil Tlustý.

Ale nakonec jste zůstal…

Ano. Vyhodnotil jsem, že svým odchodem bych ničemu nepomohl, člověk, který by přišel po mně, by byl v úplně stejné situaci. Navíc bych nepochybně uškodil ODS. Tak jsem se rozhodl, že je potřeba nikoli utéct, ale zůstat a bojovat...

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

4:45 „Černá zrada. Fiala láme českému národu páteř.“ Závažný vstup Lenky Procházkové

Rok 2024 jako křižovatka, na které si většina zemí EU zvolila cestu k velkému válečnému konfliktu. T…