Pane docente, jak byste zhodnotil právě končící rok 2024? Jaký pro Českou republiku byl? Co říci k naší politické scéně, české i zahraniční politice?
Uplynulý rok byl pokračováním nekompetentního vládnutí premiéra Fialy a jeho kabinetu a z toho plynoucích důsledků jak pro národní hospodářství, tak i pro životní úroveň občanů. Ekonomický propad je patrný ve všech sektorech ekonomiky, inflace sice poklesla, ale pokračovalo všeobecné zdražování, zejména potravin, i když Fialova vláda a především on sám se nás snaží přesvědčit o opaku. Tragické na tom všem je, že sám premiér svým lžím snad i věří.
A co říci na náladu ve společnosti? Co v tomto směru popřát lidem do nového roku?
Nálada ve společnosti není rozhodně optimistická. Hledejme však pozitiva. Fialové vládě se podařilo společnost názorově sjednotit, i když stále hovoří o rozdělené společnosti a pod. Více než 75 % občanů jeho vládě nevěří, nesouhlasí s její válečnou rétorikou, nechápe nesmyslnou podporu ukrajinských běženců na úkor našich občanů, staví se proti zbytečnému zvyšování daňového zatížení, neúměrnému a zbytečnému bujení státní byrokracie ve všech oblastech.
A co lidem popřát do nového roku? Schopnou pročeskou vládu, která bude pracovat pro blaho občanů, a nikoli pro sebe či napojené lobbistické struktury a své loutkovodiče.
Vzhledem k vaší profesi se podívejme na školství. I letošní přijímací zkoušky na střední školy provázely poměrně velké emoce. Stále máme silné ročníky, a tak je o některé školy, především v Praze, doslova boj. Co k tomu říci?
V této problematice máme dva aspekty. Úkolem přijímacích zkoušek je přijmout na ten který studijní program ty nejvhodnější uchazeče. A za druhé, po silnějších ročnících přicházejí ročníky slabší a již nyní nemá celá řada škol svoji kapacitu naplněnou. Musíme si říci otevřeně: „Všem uchazečům o konkrétní studijní obor nelze vyhovět.“ A opravdový státník, ne populistický politik, by tuto skutečnost měl umět vysvětlit.
A z pohledu pedagoga, řekněte, je dobře, že jsou na všechny školy stejné přijímací zkoušky tvořené Cermatem? Nebylo lepší, když si přijímací zkoušky dělala každá škola sama podle toho, na co je studium na ní zaměřené?
Přijímací zkoušky mají svůj výchovný význam, ale třeba pro učiliště a učňovské obory s maturitou je Cermat docela mimo. Ne na každý obor je (pro praxi samotnou) potřebná maturita. Žijeme v zajetí „titulokracie“ – každý se dnes ohání „tituly, certifikáty a glejty“, ale reálný pracovní život je někde jinde...
Když jsme u školství, jak vidíte chystanou novelu školského zákona? A v té souvislosti, jak hodnotit současné české školství?
Rozbitá jednotná základní škola, zrušení osnov, likvidace učňovského a odborného školství, ale i speciálních škol, zavádění inkluze, nerovnost k přístupu ke vzdělání, podrazy na pedagogické i nepedagogické pracovníky.
Po těchto zkušenostech jsem pro to, aby se žádné reformy ve školství již nerealizovaly a postupně jsme se vraceli k základům vzdělání a výchovy podle J. A. Komenského a všemu, co se v minulosti osvědčilo.
To, že ministři školství a nezdravě ambiciózní poslanci (viz poslední nápady poslankyně Zajíčkové z ODS) navrhují každou chvíli neprověřené novoty, nám určitě nepomůže.
Pojďme na další téma. Za pár dní začne volební rok, rok parlamentních voleb. Co si od těchto voleb přát? A domníváte se, že vládu bude sestavovat ANO a půjde víceméně o vládu z dnešního pohledu čistě opoziční? Nebo vládní koalice předvede velký finiš a opět bude vládu sestavovat Fiala, případně Rakušan?
Volební kampaň vlastně už zahájil náš prezident při svých cestách do USA a Austrálie, které měly jediný cíl, a to přesvědčit naše tamní krajany, aby se zúčastnili korespondenční volby a hlasovali pro současné demoliční strany koaliční vlády. Podle informací, které nám samozřejmě naše „objektivní“ ČT nepřinesla, se prezidentova agitace zejména v Austrálii nesetkala s jím očekávanou podporou.
Nechci předjímat, kdo bude příští vládu sestavovat, ale rozhodně to nebude koalice SPOLU ani strana spojená se zlodějnami a skandály, tedy STAN. Může to být ANO, ale klidně nějaká koalice, která se ve volebním roce nově vytvoří.
Volby do Evropského parlamentu přinesly na pravici nástup strany Motoristé sobě, na levici renesanci KSČM v podobě hnutí Stačilo! Ukážou parlamentní volby, že jde o pevné součásti politického spektra, nebo šlo jen o jednorázový úspěch? Pokud zhodnotíme vystupování obou subjektů…
Jak hnutí Stačilo!, tak Motoristé rozhodně nejsou pouze hvězdami voleb do EP, ale stanou se stálicí na politické scéně. Jejich předností je koaliční potenciál, který jim může přinést hlasy voličů dalších menších stran, ale i ubrat hlasy stávajícím parlamentním stranám.
Nahlédneme i do zahraničí. Co očekáváte od vlády Trumpa v USA? Domníváte se, že se mu podaří zastavit válku na Ukrajině, jak už dlouho avizuje?
Domnívám se, že od osoby nového amerického prezidenta Trumpa panují přehnaná očekávání. Lze věřit tomu, že přispěje k zastavení války na Ukrajině, ale rozhodně ne za 24 hodin, jak ve své volební kampani sliboval. Prezident Trump se především soustředí na řešení vnitropolitických otázek, a to i na úkor Evropy. Přece již avizoval, že Evropa se musí sama starat o svoji bezpečnost. Kvůli nesmyslnému Green Dealu se Evropa sama zlikviduje a stane se konkurence neschopnou jak vůči USA, tak zemím uskupení BRICS.
Trump slibuje zastavení grantů pro klima alarmisty a pseudo vědce, kteří straší klimatickými změnami (povšimněme si, že se už nepoužívá termín globální oteplování), hrozbami uhlíkovou stopou a dalšími nesmysly, kterými nás krmí byrokrati z Bruselu.
Trumpovo zvolení dává vítr do plachet konzervativcům, kteří věří, že liberální představy o migraci, genderu, pozitivní diskriminaci či právech sexuálních menšin apod. končí. Co v tomto směru příští rok přinese reálný výkon moci americké administrativy?
Progresivistické liberální nesmysly, které jsou uvedeny v položené otázce, prezident Trump má jasně na mušce a můžeme očekávat, že v tomto směru půjde konzervativcům na ruku. Protože, pokud míní vážně svá slova „America First“, nemůže tento svůj program realizovat, pokud se s těmito výmysly chorých mozků progresivistů nevypořádá. Logicky lze pak dovodit, že tyto trendy ovlivní i Evropu, což mnoho evropských obyvatel jen uvítá.
V Německu budou začátkem roku parlamentní volby. Kancléřem by se podle průzkumů měl stát lídr CDU Merz. Jaké změny máme po německých volbách čekat?
Od nového kancléře Merze očekávám konzistentní zahraniční politiku. Německá ekonomika se netěší dobrému zdraví, a proto bude nucen hledat cesty k jejímu zotavení. A tím jsou levné energie a suroviny, které se kvůli nesmyslnému Green Dealu německým podnikům nedostávají. Bude proto usilovat o zlepšení hospodářských a politických vztahů s Ruskem. Bude i pod tlakem strany AfD, která stále posiluje. V konečném důsledku, pokud se tato moje prognóza potvrdí, to přinese pozitiva i pro české hospodářství, které je s tím německým úzce provázáno.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora