Kandidát ČSSD do Bruselu: Řekněme to pravým jménem, na Ukrajině je občanská válka

08.05.2014 17:20 | Zprávy

ROZHOVOR Kandidát do europarlamentu Miroslav Poche zhodnotil jak situaci na Ukrajině, tak i své politické oponenty. Pozastavil se například u Babišova Teličky, anebo lídra ANO v Praze, exprimátora Jana Kasla.

Kandidát ČSSD do Bruselu: Řekněme to pravým jménem, na Ukrajině je občanská válka
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Keller a Miroslav Poche

Začněme Ukrajinou. Po zostření situace ve Slavjansku už někteří začínají mluvit o počátku občanské války. Pokud by nicméně k takovému vnitřnímu konfliktu došlo, dovedete si představit nějaké výraznější angažmá České republiky? A bylo by to dobře, či nikoli?

Nazývejme věci pravými jmény. To, co se děje na Ukrajině, už je občanskou válkou. Po silnicích jezdí tanky, střílí se, umírají desítky lidí, hoří města. Za takové situace je naší klíčovou povinností, a to doslova z vyššího principu mravního, snažit se zabránit pokračování této tragédie. Zastavit další roztáčení spirály vraždění a násilí. Budeme-li se tvářit, že se nás peklo ukrajinské občanské války netýká, bude jen otázkou času, než její dopady bezprostředně pocítíme. Reálně nám hrozí příliv desítek tisíc uprchlíků. A velmi nebezpečné mohou být i dopady na naši ekonomiku.

Proto je naším životním zájmem, aby byla nalezena dohoda na mírovém řešení. Nemusí se nám to líbit, ale bez Ruska a nalezení nějakého modu vivendi mezi ním a Západem to nepůjde. Taková dohoda nepůjde v žádném případě protlačit silou. A zároveň nesmí být ani na úkor Ukrajiny, ani jejích obyvatel. Bude nesmírně obtížná a bude vyžadovat široký mezinárodní konsensus. Role Česka, které má s Ukrajinou, Ruskem, jejich národy i politickými elitami hluboké a všestranné zkušenosti – musí být jednoznačně aktivní.  

Mluvíme-li o Rusku… Nedá se kvůli reálnému přibližování NATO k ruským hranicím a strachu z toho přístup Kremlu pochopit? Jak v této optice hodnotíte dosavadní kroky Ministerstva obrany a jeho šéfa Martina Stropnického? Má smysl ještě zvyšovat rozpočet našich obranných sil, jak to od spojenců žádá USA?

Je zřejmé, že pro Rusko je Ukrajina červenou linií, přes kterou není ochotno, a to ani za cenu války, nechat Evropu postoupit ke svým hranicím. Z toho důvodu Moskva není ochotna naslouchat tomu, co chtějí miliony obyčejných Ukrajinců. A na místo toho chce o jejich budoucnosti – za ně a bez nich – rozhodovat Vladimír Putin sám. Což je asi pro všechny svobodu a demokracii vyznávající Evropany nepřijatelné. Protože necháme-li vzít svobodu rozhodnout si o své budoucnosti dnes Ukrajincům – komu ji vezme Putin příště?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš A. Nový



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sjednoťte se, uspějete.“ Američan z trumpovských kruhů vzkazuje přes PL nejen do ČR

4:45 „Sjednoťte se, uspějete.“ Američan z trumpovských kruhů vzkazuje přes PL nejen do ČR

Pokud „noví konzervativci“ v evropských zemích budou jednotní a budou spolupracovat, vládnoucí stran…