V pátek Sněmovna schválila kromě třeba tzv. klouzavého mandátu poslanců také široce diskutovanou změnu ústavy (respektive listiny) týkající se možnosti sebeobrany legálně drženou zbraní. SPD se tématu sebeobrany věnuje dlouhodobě, je pro vás tato ústavní novela dostatečnou garancí?
Po té, co se nedávno SPD podařilo zvýšit přídavek na dítě o 500 Kč pro pracující rodiče, zavést paušální daň pro živnostníky, čímž jsme zjednodušili a zlevnili živnostenské podnikání, a prošlo nám zrušení daně z nabytí nemovitosti, což lidem zlevnilo pořízení nemovitosti, jsou to další konkrétní úspěchy SPD. Konečně se vydařila naše dlouhodobá snaha a Sněmovnou prošel návrh, aby byla do ústavy vložena věta, že bude zaručeno právo bránit život svůj či jiného člověka i se zbraní za podmínek, které stanoví zákon.
A tady bychom rádi následně prosadili zákon SPD, který je již vložen ve Sněmovně, s názvem „Můj dům, můj hrad“, kde posilujeme právo na tzv. nutnou obranu například v případě, že vás třeba někdo přepadne doma a překoná přitom násilím překážku (vylomí okno, vypáčí zámek, vyrazí dveře), tak by napadený byl nově vždy v právu. A ještě dodám, že já jako dlouholetý držitel zbrojního průkazu, zbraně a člen sportovního střeleckého klubu budu vždy hájit zájmy nás střelců, myslivců, policistů či vojáků.
Co se týče zavedení klouzavého mandátu, jsem spoluautorem tohoto zákona, a je to posun k tomu, aby ministr, který je zároveň poslancem, nekumuloval funkce, čímž dojde k úspoře veřejných prostředků.
Ve čtvrtek se mělo hlasovat o zrušení pandemické pohotovosti a rovněž o návrhu garantujícím účast u voleb občanům nakaženým covidem. Nakonec se o něm však vůbec nehlasovalo. Co se stalo?
Hnutí SPD prosazuje, aby se zrušila pandemická pohotovost a aby na podzim mohli jít volit i lidé, u nichž by se uvádělo, že mají v danou chvíli covid. Na základě tlaku ze strany SPD konečně ve Sněmovně došlo k dohodě a na čtvrtek byly oba tyto body zařazeny na program schůze.
Podpořily to i další strany a prošlo by to. Bohužel vše ale nepochopitelně zablokovali nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko, takže se nakonec ani o jednom nehlasovalo. A v pátek už měly ostatní strany na programu jiné své zákony, takže k tomu už nebyla ve Sněmovně většinová vůle. Kdyby tedy tito dva poslanci neblokovali čtvrteční jednání, tak by byla na základě předjednání SPD s ostatními stranami už ve čtvrtek pandemická pohotovost zrušena a bylo by odsouhlaseno také to, že všichni občané nehledě na covid budou mít možnost se zúčastnit říjnových voleb. Samozřejmě bez zavádění korespondenčního hlasování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový