Na hokejovou legendu Jaromíra Jágra, mj. olympijského vítěze a mistra světa v dresu České republiky, se snesla kritika za jeho cestu do Číny. Co si o tom myslíte?
Je to další součást celkové mozaiky chování lepšolidí. Kdokoliv, kdo vyjádří sympatie prezidentu Zemanovi nebo se k němu chová neutrálně či jede do zemí jako je Čína, tak dostane tvrdě po čuni bez ohledu na to, co celý život předtím dělal. Nesouhlasím s tím. Je to dvojí metr a selektivní vidění.
Uvedu příklad z prezidentských voleb, kdy proti sobě stáli Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg. Většina umělců podporovala Karla Schwarzenberga. Bylo to brané jako in. V momentě ale, kdy Martin Dejdar řekl, že by podpořil Miloše Zemana, tak se na něj spustil hrozný bengál. Byl tu krásně vidět ten selektivní přístup, že podpora umělců jednomu z kandidátů se nerovná podpoře druhému. Na toto upozorňuji i ve své knize. Od té doby se to vůbec nezměnilo. A tato cesta do Číny je úplně to samé.
V Číně byl mimochodem i nejslavnější hokejista všech dob Wayne Gretzky...
Přesně tak. Jezdí tam i další hokejisti, viz Wayne Gretzky. Popularizují tam hokej. NHL tam snad bude hrát pár zápasů. Fotbalisti tam jezdí zcela běžně. Real Madrid či Barcelona objíždějí Asii, zastaví se i v Číně. To jenom lepšolidi dělají tento skandál.
Nebo dám jiný příklad. Když byl čínský prezident u nás na návštěvě, tak byly čínské vlajky v ulicích a všichni se z toho mohli zbláznit. Podíval jsem se tehdy, jak tomu bylo v jiných metropolích. Zveřejnil jsem fotky a taky o tom napsal, že když byl čínský prezident v Londýně i v Paříži, tak tam tyto vlajky byly taky. A nikdo z našich moralistů ani nepípl. To kádrování si asi neseme z komunistické doby. Nejvíce ho ale používají takoví ti antikomunisti. Největší antikomunisti jsou největší kádrováci.
Není to podobné, jako když se Miloš Zeman rozhodne udělit někomu vyznamenání, a dotyčný se bojí ho od něj přijmout, aby nebyl zahlcen vlnou nenávistné kritiky Zemanových odpůrců?
To je přesně ono. Když ho někdo přijme, riskuje, že bude dehonestovaný. To je pro mě nepřípustné kádrování. Za chvíli tady budou vznikat pomalu nějaké uliční výbory. Kdo se sejde s Babišem či se Zemanem, nebo od nich něco dostane, tak si může být jistý, že dostane okamžitě nějakou nálepku. Což je neuvěřitelné.
V pondělí také proběhly v několika českých městech protesty ke jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Zaznívala slova o tom, že jejím prostřednictvím chce justici ovládnout prezident Zeman a hlavně premiér Babiš. Jak to vidíte vy?
Marie Benešová byla vždycky vnímaná jako bojovnice proti korupci. Pokud si dobře vzpomínám tak justiční mafie je její termín. Vím, že ti, které takto častovala, se bránili vůči ní. Takto ji mám zapsanou. Je to jako přes kopírák podobné jako předchozí téma. Je jmenovaná ve vládě Andreje Babiše, zná se s Milošem Zemanem. Člověk, který se stal známým ve veřejném prostoru i díky termínu justiční mafie a upozorňoval na tyto věci, je najednou od skupiny lidí, kterým by to mělo konvenovat, kritizovaná, protože je spojená s Milošem Zemanem a s Andrejem Babišem, do jehož vlády vstoupila.
Co je na tom nového, je to, že se tady protestuje vůči něčemu preventivně. Rozumím tomu, že politik udělá nějaký krok a lidé jdou do ulic a protestují. Což je v pořádku, je to demokracie. Lidé vyjadřují svůj názor. Ale tady protestují proti něčemu, co vlastně nenastalo. Oni říkají, co ona udělá a proti tomu protestují. Chápete? Demonstranti vytvoří problém, který není, a zároveň protestují proti řešení toho problému. Až ona něco udělá, tak potom mají demonstranti právo vyjádřit nesouhlas. Takhle je to zase o selektivním přístupu a princip pravidla o dvojím metru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban