Komunista Skála: Lidem, co cinkali klíči, se dnes zvedá kufr. Třídní boj tu vede mafiánská chátra, co nasekala dluhy. KSČM je radikální málo, a ne moc

21.10.2014 10:54 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Socialismus potřeboval modernizaci, ne eutanazii. Zločiny komunismu? Zločiny kapitalismu byly mnohem větší. Masaryk by s restitučními požadavky církve a šlechty vyběhl. I tak v rámci seriálu ParlamentníchListů.cz hodnotí polistopadový vývoj v naší zemi historik, pedagog, publicista a několikanásobný kandidát KSČM Josef Skála.

Komunista Skála: Lidem, co cinkali klíči, se dnes zvedá kufr. Třídní boj tu vede mafiánská chátra, co nasekala dluhy. KSČM je radikální málo, a ne moc
Foto: archiv
Popisek: PhDr. Josef Skála, CSc. (KSČM)

Začíná se pomalu bilancovat výročí 17. listopadu '89. Samotný 17. listopad a události po něm bývají popisovány jako spontánní výstřik vůle nespokojených občanů, kteří již nechtěli žít v zahnívajícím režimu. Alternativní, nicméně střízlivou teorií je, že ekonomicky vyčerpaný režim se sám zhroutil poté, co ho opustila Moskva. A existují i konspirační teorie popisující účast tajných služeb. Jak to bylo dle Josefa Skály?

Nevím, jak vy, ale já potkávám hlavně lidi, kterým se zvedá kufr a otvírá kudla v kapse. Většinou cinkali jako zběsilí – a teď s nimi poměry cvičí, že se nestačí divit. Viník tak „blbé nálady“ se potřebuje vylhat. Cinknutá legenda je ze dvou kusů. První to líčí tak, jakoby socialismus vznikl proto, aby se zhroutil. Druhý se snaží vsugerovat, že „samet“ mohl dopadnout úplně jinak – a dnešek je jen souhrou nešťastných náhod. 

Jan Urban, Martin Bursík, Miroslava Němcová, Ivan Langer, Štěpán Kotrba, Karel Janeček, Miroslav Kalousek, Jan Graubner, Václav Žák, Petr Hampl, Karel Hvížďala či Hana Marvanová. I ti přispěli do seriálu ParlamentníchListů.cz, ve kterém osobnosti politického a společenského života bilancují dobu po listopadu '89. Kompletní seznam najdete ZDE.

V reálu je to přesně naopak. Socialismus rozdrtil i „Třetí říši“. Předtím zabrala Evropu – od Polska až po La Manche – za deset měsíců. Porazil by takovou sílu „kolos na hliněných nohou“? 17. listopad vyhrály groteskní iluze. Konečným vítězem je až dnešní krize. Na půdorysu, nastartovaném „koncem dějin“, už nemá řešení nejen humánní, ale dokonce ani ekonomicky průchodné.  

Umět toho „samet“ víc, už nám to předvedl. K HDP, který jsme generovali už v 80. letech, se doškrábal až kolem roku 2003. Analýza Světové banky, zpracovaná roku 1990, tu žádné „ekonomické vyčerpání“ neshledala. Socialismus potřeboval modernizaci, ne eutanazii. Generace, připravená ji provést, se dávala dohromady. To, že jí podrazila nohy parta provinčních hochštaplerů, která se procpala až do Kremlu, není žádná konspirace. O plánech na naši „finlandizaci“ tlachali Gorbačovovi vezíři i v Praze. Slyšel jste větší pitomost? Nutil snad někdo „finlandizaci“ – Belgii, Lucembursku nebo Řecku?     

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…