Začíná se pomalu bilancovat výročí 17. listopadu '89. Samotný 17. listopad a události po něm bývají popisovány jako spontánní výstřik vůle nespokojených občanů, kteří již nechtěli žít v zahnívajícím režimu. Alternativní, nicméně střízlivou teorií je, že ekonomicky vyčerpaný režim se sám zhroutil poté, co ho opustila Moskva. A existují i konspirační teorie popisující účast tajných služeb. Jak to bylo dle Josefa Skály?
Nevím, jak vy, ale já potkávám hlavně lidi, kterým se zvedá kufr a otvírá kudla v kapse. Většinou cinkali jako zběsilí – a teď s nimi poměry cvičí, že se nestačí divit. Viník tak „blbé nálady“ se potřebuje vylhat. Cinknutá legenda je ze dvou kusů. První to líčí tak, jakoby socialismus vznikl proto, aby se zhroutil. Druhý se snaží vsugerovat, že „samet“ mohl dopadnout úplně jinak – a dnešek je jen souhrou nešťastných náhod.
Jan Urban, Martin Bursík, Miroslava Němcová, Ivan Langer, Štěpán Kotrba, Karel Janeček, Miroslav Kalousek, Jan Graubner, Václav Žák, Petr Hampl, Karel Hvížďala či Hana Marvanová. I ti přispěli do seriálu ParlamentníchListů.cz, ve kterém osobnosti politického a společenského života bilancují dobu po listopadu '89. Kompletní seznam najdete ZDE.
V reálu je to přesně naopak. Socialismus rozdrtil i „Třetí říši“. Předtím zabrala Evropu – od Polska až po La Manche – za deset měsíců. Porazil by takovou sílu „kolos na hliněných nohou“? 17. listopad vyhrály groteskní iluze. Konečným vítězem je až dnešní krize. Na půdorysu, nastartovaném „koncem dějin“, už nemá řešení nejen humánní, ale dokonce ani ekonomicky průchodné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml