Kovářová vypěnila: Zrůdnosti z Bruselu. Prý je musíme schválit, když jsme v EU, slyším kolem sebe. Ne, nemusíme!

18.12.2022 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Vláda nerespektuje vlastní legislativní pravidla pro tvorbu zákonů. Sněmovna zneužívá stavu legislativní nouze a bez řádného legislativního procesu schvaluje jednu populistickou zrůdnost za druhou. Zákony padají do Senátu v šibeničních lhůtách,“ vyjadřuje své zklamání z prvních měsíců nezávislá senátorka, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Podle ní není čas na korekci chyb a dvě třetiny všech norem jsou povinnými implementaci z Evropské unie.

Kovářová vypěnila: Zrůdnosti z Bruselu. Prý je musíme schválit, když jsme v EU, slyším kolem sebe. Ne, nemusíme!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exminystryně spravedlnosti Daniela Kovářová

Jak jako advokátka vnímáte, co se děje kolem Petra Kramného, který byl odsouzen na 28 let vězení za vraždu své manželky a dcery v Egyptě, ale nyní se ukazuje, že příčina smrti byla jiná než původně uváděná – tedy elektrický proud?

Právě jako advokátka dobře vím, že si je nutno udržovat jistou zdrženlivost u otevřených případů, které navíc známe jen zvenčí. Znám a chápu pokusy odsouzených pachatelů o revizi procesu. Mimořádné opravné prostředky jsou v zákoně právě pro tyto případy. Někteří odsouzení cítí nespravedlnost, jiní se všemi způsoby snaží se z vězení dostat. I mí klienti se o to snažili, úspěšnost je však velmi malá.

Ukázalo se rovněž, že přepisy telefonních hovorů Kramného byly doplněny o věty, které v telefonátech nezazněly. Co vy na to? A jak zabránit tomu, aby se tohle v České republice dělo?

Ukazuje se, že stavět odsouzení na telefonních odposleších je pomýlené. Stará dobrá detektivní práce se už skoro vytratila a využít odposlechy je pro policii jednoduché a bez práce. Je-li však dnes možné natočit celý film s hercem dávno mrtvým, považuji elektronické důkazy za velmi málo věrohodné. A nejen to. Už jsme zaznamenali případy, kdy soudci jak na běžícím páse podepisovali povolení k odposlechu či sledování lidí, kteří přitom s danou kauzou vůbec neměli nic společného. Různé pochybné zájmové skupiny touto cestou přes podplacené policisty a nepozorné soudce získávají data, která mohou snadno zneužít.

Co to všechno vypovídá o české justici?

Možná máme nesplnitelná očekávání. Soudci jsou lidé jako my ostatní. Stejně jako učitelky, herci či taxikáři jsou skvělí i strašní, rychlí i pomalí. V každém případě nejsou neomylní, dělají chyby jako každý z nás a rozhodují ve stále se měnícím prostředí práva a judiaktury vyšších soudů. Soudce není Bůh, který vše ví a vidí. Rozhoduje jen na základě těch důkazů, které má k dispozici. A právě proto by soudcům měla být zajištěna nezávislost v rozhodování, ale zároveň by neměli být vyčleněni ze společenské kritiky, veřejné pozornosti a kontroly.

Řekl mi aktivista John Bok, že soudci dnes v podstatě musí vést výslechy a vyšetřovat místo toho, aby byli rozhodčími mezi obžalobou a obhajobou, jak je prý zvykem směrem na západ. Tvrdí, že dostávají od orgánů činných v trestním řízení polotovary. Souhlasíte?

Ráda vzpomínám na své začátky, kdy jsem působila jako obhájce na Plzeňsku. Vyšetřovatelé na konci osmdesátých let byli velmi profesionální a u výslechů i u soudů jsem bojovala s policisty a prokurátory naprosto běžně, protože oni hájili obžalobu a já stála na druhé straně. V tom se mnoho nezměnilo. A soudce tento boj píská a rozhoduje, na čí straně je právo. To platí stejně i v mé odbornosti - v rodinném právu, kde spolu často nesmiřitelně bojují rodiče o dítě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

16:35 Dělají děti slabé. Schválně? Pohled na to, co ve školách lijí do hlavy

Rodičovská organizace Budoucnost pro děti upozorňuje na to, jakým způsobem jsou žáci ve školách indo…