Vláda je u moci už téměř rok. Jak hodnotíte její kroky?
To je téma na hodinový exkurs. On to řekl jednou pan Babiš: Spojení sociální demokracie s ANO je animózní, to prostě není normální. Ona se ale jiná vláda, která by byla schopna vládnout, nedala ustavit. Z toho vyplývají rozdíly, které se koalice snaží všemi způsoby utlumovat, a občas se to nepodaří. Musím říci, že fascinace Babišem je nekonečná. Současně říkám, že Babiš je geniální, protože jeho píár je naprosto dokonalé a je třeba se od něj stále učit. Dělá to naprosto dokonale. Ukážu to na posledním příkladu, kdy v Poslanecké sněmovně při projednávání státního rozpočtu odmítne sportovcům dát peníze, aby za týden řekl, že jim dá tři miliardy, protože hazard zdaní dvojnásobně. Nevím, jestli to dělá vlastní hlavou nebo má poradce, které poslouchá, do toho nevidím. Ale ta fascinace tím „my to zařídíme“ funguje, ale nemůže dlouho vydržet.
To si mysleli odborníci před sněmovními volbami, že vysoká podpora Babišovi nevydrží dlouho, když staví jen na kritice, že jeho obliba půjde rychle dolů, až bude muset něco ukázat. Ale už je u moci skoro rok a jeho popularita je stále vysoká. Jak to tedy může dlouho trvat?
To je ten problém naší netrpělivosti. My pořád hodnotíme oteplování planety za posledních dvě stě padesát let bez ohledu na to, že planeta tady je miliardy let a že teď zrovna jsme v nějaké podivné fázi, ve které jsme ještě nebyli. Jsme překvapeni, že někde tají ledy, a hledáme, jakou činností to člověk způsobil. Ale človíček je malinká součást přírody, umí hodně, ale příroda je mocnější. Ono je to o čase. Ona ta fascinace Babišem může trvat třeba deset let, jenže někteří jeho oponenti jsou netrpěliví a chtěli by, aby to šlo rychleji. Ale už se ukazuje, že stát nejde řídit jako firmu, například je to vidět na Ministerstvu spravedlnosti, kde to nějak nefunguje. Ale nakonec všichni se nechali nachytat Destrukcí státu (politici podpořili snahy aktivistů Rekonstrukce státu na prosazení protikorupčních zákonů – pozn. red.), která je nechala napodepisovat před volbami jakýsi ďáblův list, protože si mysleli, že na tom nachytají nějaké politické body. A teď to neplní a oni po nich jdou. A pak dochází k takovým absurditám, jako jsou majetková přiznání, která tolik obhajuje pan prezident. To už předjímám události, ale až pan předseda Senátu Štěch, který je senátorem od roku 1996, půjde do důchodu a za rok nato si koupí superba, tak po něm půjde finanční úřad, protože jeho daňové přiznání bude ne sice nulové, protože bude mít větší důchod, který bude zdaněný, ale velmi malé. To jsou úplné nesmysly a lidi takové blbosti žerou. Majetek přece vůbec nejde vztáhnout k daňovému přiznání. Jestli nějaká důchodkyně dostala v restituci dům v Praze, z kterého má milionový příjem na nájmu, může si koupit tři auta a daňové přiznání bude mít nulové, protože důchod, pokud nepracovala, může mít nějakých šest tisíc korun. Ale ono je to populární stejně jako herny, to je velký hit všech veřejnoprávních médií. A přitom ani jedno referendum nevyšlo, protože lidi k němu vůbec nešli, protože normální lidi to vůbec nezajímá, to zajímá jen aktivisty. Ale když to média rozpohybují, stane se z toho celonárodní problém, přitom za týden se odehrají čtyři vraždy pod vlivem alkoholu a to nikoho nevzrušuje, protože celý národ chlastá, takže tam člověk neuspěje. Já jsem tady jednomu kolegovi říkal, že jsem chtěl v Senátu zdanit víno a málem mě lynčovali, že víno přece není alkohol, že to je lék. Ale proč by víno nemělo být zdaněno, co je to za nesmysl? A to jsem chtěl jen asi korunu na flašku, to nebylo žádné drama.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová