Libor Rouček pro PL: ČT je jedna z nejlepších na světě. Chtějí ji zničit, třeba zadlužený Soukup

23.10.2019 20:57 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Česká televize je jednou z nejlepších veřejnoprávních televizí na světě,“ přidává do debaty o kvalitě vysílání svůj názor bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček, který poukazuje na ekonomický i politický tlak vůči ČT. Podle Roučka si musíme uvědomit, co vlastně v naší zemi chceme. „Jestli chceme, aby tady byly jen soukromé televize, které budou ovládat domácí oligarchové, nebo jako ve všech vyspělých zemích veřejnoprávní nezávislé médium.“ A komentáře k poslednímu rozloučení s Karlem Gottem? „Období, kdy jsme si měli zhodnotit celý komunismus, roky normalizace, mělo být v 90. letech. Jen k tomu bohužel nedošlo a výsledkem je, že po třiceti letech využijeme, zneužijeme jména Karla Gotta a neustále se vracíme do minulosti.“

Libor Rouček pro PL: ČT je jedna z nejlepších na světě. Chtějí ji zničit, třeba zadlužený Soukup
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Ve Sněmovně po několikahodinovém jednání opět nedošlo na schválení výročních zpráv České televize. A rozprava byla bouřlivá. Poslanec ANO Pavel Juříček použil v souvislosti s ČT slova „smrtící mix pomalu umírající organizace“ a šéf poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek nařkl kritiky ČT, že jsou nástrojem hybridní války, kterou používá Rusko. Jde o obstrukce, jak tvrdí opozice?

Začnu panem Juříčkem. Obávám se, že neví, o čem mluví. Když porovnáme Českou televizi s ostatními veřejnoprávními televizemi jak v Evropě, tak v Austrálii nebo v Kanadě, tak je jak svým celkovým obsahem, šíří, kterou zabírá, počtem kanálů, kvalitou v nejrůznějších oblastech od kultury po sport přes dětské vysílání jednou z nejlepších na světě. Včetně zpravodajství. ČT24, když to porovnám se zpravodajskými kanály ostatních veřejnoprávních televizí, je velmi kvalitní. Pan Juříček buď neví, o čem mluví, nebo je nástrojem někoho, kdo stále útočí na Českou televizi s cílem ji zničit.

Motivy mohou být nejrůznější. Mohou to být finančně-ekonomické motivy, a to vidíme u ředitele TV Barrandov pana Soukupa, který je zadlužen až po uši a rád by, aby mu přitekly nějaké peníze z koláče České televize. Pak to mohou být motivy politické, protože někomu vadí, že tu máme veřejnoprávní televizi a rozhlas.

Musíme si uvědomit, co vlastně v naší zemi chceme. Jestli chceme, aby tady byly jen soukromé televize, které budou ovládat domácí oligarchové nebo čínské peníze jako u televize Barrandov, nebo budeme chtít jako ve všech vyspělých zemích veřejnoprávní nezávislé médium. Obávám se, že existuje kombinace ekonomických tlaků a tlaků politických. Ukazuje to i kritika z útrob hnutí miliardáře Andreje Babiše. Už kontroluje tolik prostoru, pokud jde o vlastnictví médií od Mladé fronty, Lidových novin, Metro až po zábavné časopisy…

Hnutí ANO ale deklarovalo, že zprávy podpoří…

Uvidíme, jak se hnutí ANO jako celek zachová. Na jednu stranu tvrdí, že je podpoří, na druhou stranu máte výstupy typu pana Juříčka. Z toho jasně vyplývá, že pokud jde o hnutí ANO, otevírají si vrátka na obě strany.

Pomalu se blíží termín, kdy skončí mandát šesti členům současné Rady ČT, lze předpokládat, že vládní ANO se svými spojenci tyto mandáty přeobsadí lidmi kritickými k současnému fungování ČT? Je podle vás ve hře i následná výměna generálního ředitele ČT? A je něco takového potřeba?

Nechtěl bych hnutí ANO něco podsouvat. Ale z výstupů některých poslanců je jasné, že Andrej Babiš bude vyvíjet na Českou televizi nátlak s cílem si zajistit kontrolu. Toho se obávám. I když on tvrdí něco jiného… ale všechny kroky, debata na půdě Poslanecké sněmovny toto naznačují. Není jednoznačné přihlášení k principu nezávislosti České televize.
Neznamená to ale, že by televize neměla být předmětem kritiky. Pokud jde o její hospodaření, měla by být pod veřejnou kontrolou, v našem případě pod kontrolou NKÚ, tak aby využívání prostředků nekontrolovala jen Rada ČT nebo poslanci.

V rozhovoru s Janou Bobošíkovou téma otevřel i poslanec Pavel Plzák. Podle něj jsou některé pořady neobjektivní, jmenoval 168 hodin a Reportéry ČT. Jak na tyto pořady nahlížíte vy? Plní svou roli? Daří se jim přispívat ke zdraví demokracie a veřejné debaty?

Rada si zadává určité analýzy, které vyhodnocují vyváženost zpravodajství nebo publicistických pořadů. Není to o tom, že jeden poslanec v rozhovoru s paní Bobošíkovou má nějaký dojem, který nepodloží žádnými důkazy a analýzami. Pokud jde o investigativní pořady typu Reportéři, tak právě proto je tento pořad investigativní, aby mohl poukázat na to či ono bez ohledu, kdo je předmětem vysílání, ať je to soukromá, státní instituce nebo politická strana. Takový pořad se zaměřením liší od Komentářů, událostí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tisíce pro postižené Ukrajince, Češi jen 880 korun. Krása hlásí prohru s českou vládou

0:01 Tisíce pro postižené Ukrajince, Češi jen 880 korun. Krása hlásí prohru s českou vládou

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Nesmyslné rušení těžby uhlí, což byla několik století naše energetická základna, …