Nový koronavirus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 plní média, každodenní jednání vlády i funkci bezpečnostních a záchranných složek. Jak vážně vidíte situaci vy?
Vláda postupuje tak, jak by měla. Vyzkouší se zároveň, co by se stalo, kdyby byla nutná příprava na nějaký vpád nebo kdybychom se jako stát namotali do nějakého vojenského tažení. To je jedno hledisko. Vláda postupuje energicky a vyzkouší si různé věci.
Co se týká pokrytí médií, tak když je něčeho moc, tak je toho příliš. Domnívám se, že by se to mohlo trochu omezit, protože pak to vyvolává paniku a strach mezi obyčejnými lidmi. Být zodpovědný za publicitu, zvláště ve věcech veřejnoprávních médií, tak bych to trochu omezil.
Nakolik je tedy dostatek informací o novém koronaviru veřejnosti prospěšný, a nakolik je přehnaný?
Těch informací je až příliš, měly by se nějak omezit, centralizovat. Osobně – kdyby na mě koronavirus padnul, zavolal bych svému lékaři, a ten by mi poradil. To znamená, že když bude dobře informovaný zdravotnický personál a lidé, kteří mají co do činění se zdravotnictvím, jde o to nejlepší. Ale pokud nás zahlcují čísly, kam máme volat a co konkrétně, nakonec je z toho člověk dezorientovaný. Zavedené telefonní linky jsou zahlcené. Tohle je nezvládnuté, ale jinak klobouk dolů, jak se postupuje.
Takže česká vláda zvládá současnou situaci dobře?
Česká vláda postupuje velice energicky, velice rozhodným způsobem. Jestli je to skutečně potřeba, nebo zda si vláda něco zkouší, nemohu posoudit, ale dělá to na mne zatím dojem, že opatření jsou správná – s výjimkou přívalu informací a vyvolávání atmosféry strachu. Četl jsem na serveru ParlamentníListy.cz, jak situaci hodnotí doktor Cimický (Jan, psychiatr, pozn. red.), a to je naprosto správné posouzení situace od člověka, který má přehled o lidské psychice.
Jak šíření nového koronaviru mediálně zvládají vládní politici a premiér Andrej Babiš? Objevuje se totiž kritika, že vláda využívá situaci k populismu…
Vláda by byla hloupá, kdyby toho nevyužívala a nepředstavila se jako vláda, která umí reagovat, a která – na rozdíl například od Itálie – zvládla situaci od samého začátku. Pochopitelně, když je krizová situace a vy ji umíte řešit, získáváte renomé a body v politickém boji.
K opatřením vlády ale míří i kritika. Glosátor Jan Paluska napsal: „Mě by zajímalo, jestli ta opatření někdo vymýšlí, nebo je náhodně tahá cvičenej francouzskej králík z klobouku? Pro šíření jakýhokoliv viru je násobně horší nákupní centrum s klimatizací a několika tisíci lidí (nebo třeba metro), ale my zakážeme např. svatbu nad 100 lidí nebo divadelní představení. Zakážeme jít do školy, ale do školky už ne.“ Co na tuto kritiku říkáte?
Vždy musíme konat nějaké kompromisy. Nelze úplně všechno zakázat, pak by vypukla skutečná panika. Když se něco dělá, může se i ledacos pokazit, ale hlavně, že se koná, vláda postupuje a má nějaké návody, jak věc řešit. Proboha kdo, když někdo něco dělá a buduje, zvládne úplně všechno? Kdyby se všechno mělo zakázat, lidi zavřít, zrovna by to nesvědčilo o tom, že se umíme sami o sebe postarat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová