Minimální mzda má od ledna 2019 vzrůst o 1150 korun na 13.350 korun měsíčně. Aktuálně je bez práce pouze 2,8 procent obyvatel, bez práce je nejméně lidí od roku 1997. Jde za této situace o dobrý krok vlády?
Růst minimální mzdy je faktor, který přispívá k růstu nezaměstnanosti. Vzhledem k aktuální situaci na trhu práce, kde chybí přes 300 tisíc zaměstnanců, se však růstu nezaměstnanosti obávat nemusíme. Vyšší minimální mzda bude motivovat firmy, aby více investovaly do technologií a nahrazovaly lidskou práci kapitálem. Lidé s nízkou kvalifikací by proto na sobě měli pracovat, aby v budoucnu našli uplatnění. S příchodem krize se totiž situace na trhu práce může proměnit.
I kabinet Andreje Babiše je v této otázce nejednotný. Ministryně Alena Schillerová namítá, že toto navýšení bude velmi nákladné pro drobné podnikatele. Sdílíte její obavy?
V některých chudších regionech České republiky může růst minimální mzdy způsobovat problémy, které jsou umocněny neochotou části populace stěhovat se za prací. Na druhou stranu za minimální mzdu pracují jen zhruba 4 procenta zaměstnanců a část z nich ve skutečnosti dostává další nezdaněné peníze přímo na ruku. To se děje například u číšníků, kteří kromě minimální mzdy jsou placeni ze spropitného.
Za minimální mzdu pracuje asi 150 tisíc lidí. Je možné, že někteří z nich budou pro malé podnikatele příliš „drazí“ a některé pracovní pozice zaniknou?
Zaniknou všechny pracovní pozice, kterých si zaměstnavatelé budou cenit na méně než 17.890 korun, což budou po zvýšení minimální mzdy na 13.350 korun celkové měsíční náklady zaměstnavatele na vytvoření pracovního místa s minimální mzdou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs