Premiér Andrej Babiš se ve včerejším rozhovoru pro TV Nova nechal slyšet, že Čapí hnízdo není a nebylo jeho. "Moje rodina si koupila firmu, která se následně ucházela o dotaci, protože moje starší dcera, která má ráda koně, měla přítelkyni, která také měla koně, přišla s tím projektem a následně se rodina rozhodla, že to bude rodinná firma, já jsem nic nepřepisoval. Já jsem nikdy nebyl majitel,“ ohradil se Babiš. Obstojí takové tvrzení po právní stránce?
Společnost Farma Čapí hnízdo, a.s. byla z Babišova holdingu vyvedena nedlouho před podáním žádosti o dotaci a mimo tento holding zůstala právě po dobu, aby tuto dotaci nemusela vracet. Navíc budovala svůj projekt na pozemcích korporace ovládané Andrejem Babišem, Babišův AGROFERT ručil za její úvěr, společnosti z koncernu AGROFERT hradily prostřednictvím reklamy náklady této společnosti na její provoz a splátky úvěru, v orgánech Farmy Čapí hnízdo, a.s. byly osoby z koncernu AGROFERT. Všechny tyto skutečnosti a mnohé další naznačují, že vyvedení Farmy Čapí hnízdo, a.s. z AGROFERTu bylo simulovaným právním jednáním učiněným právě za účelem získání dotace. Navíc i pokud by tuto společnost vlastnily děti Andreje Babiše, jednalo by se podle tehdy platného obchodního zákoníku o případ jednání ve shodě Babiše a jeho dětí. I v takovém případě by se Farma Čapí hnízdo považovala za korporaci ovládanou Andrejem Babišem a statut malého a středního podnikatele by nenaplňovala.
Navíc Babišovo prohlášení, že akcie společnosti Farma Čapí hnízdo, a.s. byly z koncernu AGROFERT vyvedeny v prosinci 2007 a byly prodány jeho dvěma dětem a bratrovi jeho partnerky, nekoresponduje s údajem, který je uveden v účetní závěrce mateřské společnosti Farmy Čapí hnízdo, a.s. za rok 2008, kterým byla ZZN Pelhřimov, a.s. V této účetní závěrce je uvedeno, že Farma Čapí hnízdo, a.s. stále patří do koncernu AGROFERT HOLDING, a.s.
Ohledně práce novinářů řekl Babiš, že Slonková s Kubíkem porušili švýcarské zákony. "Můj syn byl těmi novináři zneužit. Ta první reportáž byla bez jeho vědomí, i bez vědomí mé exmanželky. Novináři porušili zákony, ukradli ten kód od domu, kde byl ten byt. Neřekli, že budou natáčet, měli kameru v brýlích. Můj syn a jeho máma nevěděli, že jsou točeni na záznam. Potom lhali, že s tím souhlasili,“ řekl Babiš. Prošlo by novinářům takové chování v Česku?
Zpravodajská licence umožňuje nejen použití, ale též pořízení podobizny, přičemž je nerozhodné, zda k tomuto pořízení došlo tzv. skrytou kamerou či o pořizování záznamů dotčená osoba věděla. Musí však jít o použití ve zpravodajství. Rozhovory médií s osobami s psychickým hendikepem jsou přípustné, mají však speciální pravidla. Psychicky nemocní lidé jsou totiž ze své podstaty obzvláště zranitelní.
V první řadě tedy souhlasit s tím, že rozhovor poskytnou, že bude zachycena a zveřejněna jejich podoba, a tento souhlas musí dát i osoba, která o ně pečuje. Tato osoba by měla navíc být rozhovoru přítomna. To znamená, že se oběma musí vysvětlit zejména důvod rozhovoru a způsob jeho použití. Zpočátku musí být také vyjasněny pravidla rozhovoru, tedy zejména to, které části z něj mohou být použity, a co bude považováno za nezveřejnitelné, tedy „off the record“. Není to ale ani tolik problém právní, jako spíše etický
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs