Jak dolehne válka na Ukrajině na trh s potravinami v Evropě a především v Česku?
Hlavní věta by podle mě měla znít: Přestože se i bez války na Ukrajině očekávalo zdražování potravin vzhledem k růstu celé řady nákladů, válka zdražování urychlí a zvýší. Čili ke zdražování se přidala další dynamika, která se nepředpokládala.
Dá se v souvislosti s válkou na Ukrajině hovořit o tom, které zemědělské komodity by měly být nejnáchylnější k prudkému zdražování?
To je docela obtížné určit. Na první pohled to vypadá, že to bude hlavně rostlinná produkce, tedy obiloviny, olejniny a tak dále, ale to pro Českou republiku nebude takový problém, protože v tomto směru jsme přebytkoví. Ale protože propad produkce z Ukrajiny a Ruska – obě země dohromady produkují 30 procent světových zásob pšenice, 20 procent kukuřice a 75 až 80 procent slunečnicového oleje – a omezení či úplné zastavení exportu žene ceny nahoru všude v Evropě, tak se to nepřímo dotkne i nás. Ale není to tak, že bychom měli trpět nedostatkem těchto základních rostlinných komodit. Máme nedostatek zeleniny a ovoce, ale ten nesouvisí s válkou na Ukrajině. Ale protože obiloviny, olejniny a kukuřice jsou komponenty do krmných směsí pro hospodářská zvířata, když zdraží komponenty pro výrobu krmných směsí, tak s nějakým zpožděním – a už to vlastně nastává – zdraží i maso. Navíc každý propad produkce v takových velkých zemích sám o sobě postihuje trh zemědělských komodit a následně potravin komplexně, čili korektní odpověď je, že dochází a bude docházet ke zdražování všeho.
Kam až by růst cen u nejdůležitějších komodit mohl jít?
Bude záležet i na spotřebiteli, čemu bude dávat přednost, jakou cenu bude akceptovat. Protože kdyby to bylo moc drahé, tak by to nekupoval, obchodníci neprodali a potravináři nevyrobili, neboť by na to neměli odbyt. Nejvíce se mluví o pekárenské produkci, protože tam nejde jenom o cenu surovin, ale i o to, že má energeticky náročnější provoz, musí se péct, mrazit a tak dále. Navíc je to zboží každodenní spotřeby, které se zaváží zvláště do větších prodejen třeba i dvakrát, třikrát denně. To pak kvůli spotřebě pohonných hmot naskáčou náklady ještě víc než u jiných oborů. Ale zase si nemyslím, že by se pekařina úplně zásadně lišila v růstu cen od ostatních skupin potravin. Je to věštění z křišťálové koule, ale odhaduji, že pekárenská produkce může podražit oproti stavu před válkou na Ukrajině o 30 procent a většina ostatního potravinářského zboží o 20 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník