Martin Kupka: Personálních změn ve vládě už bylo tolik, že to zpochybňuje legitimitu vyjádření důvěry. Tu dostal zcela jiný kabinet

20.05.2019 19:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Pravice usiluje o svět, kde se stát nemotá lidem do života víc, než je nezbytně nutné. Kde nechává postarat se o sebe ty, kteří to zvládají, aby o to účinněji mohl pomoci těm, kdo to z různých důvodů nezvládnou. Opakem je levice, která má snahu lidi neustále vést, ukazovat jim, jak mají žít,“ řekl v rozhovoru místopředseda ODS Martin Kupka. Tvrzení, že takové rozdělení je zastaralé, považuje za nepravdivé. Vlády odborníků totiž prý nakonec troskotají na neschopnosti politicky rozhodnout politické otázky, protože se nemají bez politického cíle a dlouhodobé hodnoty podle čeho řídit. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také sdělil, že současné výměny na postech ministrů vyvolávají pochybnosti o důvěryhodnosti celé vlády, protože ta původní měla jiné složení.

Martin Kupka: Personálních změn ve vládě už bylo tolik, že to zpochybňuje legitimitu vyjádření důvěry. Tu dostal zcela jiný kabinet
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Martin Kupka

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Jaká je podle vás pozice ODS mezi příznivci Evropské unie a jejími odpůrci? Kde se nachází?

ODS jasně říká, že Česká republika má být součástí Evropské unie. Ale chceme zároveň Evropskou unii, která bude členské státy zatěžovat menším množstvím byrokracie a výrazně menším množstvím regulací. Jsem přesvědčen, že pro celou Evropskou unii bude lepší, pokud více pravomocí ponechá členským státům a méně si jich bude brát na evropskou úroveň. Má toho prostě dělat méně, ale má to dělat lépe.

Mluví se – i řada členů ODS mi to v rozhovorech říká – že Evropská unie potřebuje reformovat. Václav Klaus mladší například tvrdí, a není sám, že její reforma už možná není. Je možná? A jak by tedy budoucnost Evropské unie měla podle ODS vypadat?

Reforma samozřejmě možná je. Zcela jistě bude záležet na tom, jestli se podaří po nadcházejících volbách najít v Evropském parlamentu a mezi dalšími politiky v rámci Evropské unie dostatek názorově blízkých lidí, kteří budou spolu s námi ochotní opravdu se pustit do nezbytných změn. Všechno teď nasvědčuje tomu, že náš proreformní konzervativní proud posílí. A to je pro Evropskou unii dobrá zpráva. Nemáme lepší variantu pro Česko, než je setrvání v Unii a zároveň snaha o její reformu. Vzhledem k napojení naší ekonomiky na jiné členské země neexistuje alternativa. Jen hlupák si může myslet, že kdybychom vystoupili z Evropské unie a byli na její mapě stejným ostrovem, jakým je Švýcarsko, že by to z nás udělalo druhé Švýcarsko. Nic takového by se nestalo.

Občanští demokraté mají kandidáta, jehož ambice sahají na post předsedy Evropské komise. Oproti tomu premiér Andrej Babiš upozornil, že lépe by bylo usilovat, aby se síla politických rozhodnutí přesunula více do Evropské rady, kde sedí premiéři členských zemí. Evropská komise by pak měla jejich rozhodnutí jen administrovat. To by prý měl být zájem jednotlivých států. Co vy na to?

Já myslím, že se tím trochu vracíme k předchozí otázce. Jan Zahradil je spitzenkandidátem celé reformní frakce – třetího nejsilnějšího uskupení v Evropském parlamentu. Díky tomu máme mnohem větší příležitost do budoucna prosazovat potřebné změny v Evropské unii. Pohled, který není destruktivní, ale který je také schopen vidět a otevřeně pojmenovat současné problémy Evropské unie. Náš racionální přístup je ve výsledku pro zdraví Evropské unie mnohem důležitější než hlasité jásání těch, kdo se opíjejí představou šťastné budoucnosti evropské federace za stále užší a tužší integrace.

Ale zpět k tomu, co říká Andrej Babiš. To není nic nového. ODS přece dlouhodobě a konzistentně říká, že chceme zachovat co nejvíc pravomocí na úrovni národních států. Právě tohle je jeden z hlavních důvodů, proč máme nespravedlivě nálepku euroskeptické strany. Takže samozřejmě platí, že čím víc politiky – i na celoevropská témata – se bude tvořit na základě plné shody představitelů jednotlivých národních vlád, tím lépe. To je směr, který bude ODS určitě podporovat, protože ho podporovala ještě v době, kdy jiní o skutečně realistické a konstruktivní evropské politice nebyli schopni ani snít.

Co říkáte na stále prodlužovaná vyjednávání o Brexitu? Jak hodnotíte obě strany a co z vašeho pohledu znamená, že Británie znovu prožije volby do Evropského parlamentu?

Vzhledem ke složitosti smluvní a legislativní propojenosti členských zemí s Unií není divu, že proces odchodu potřebuje čas. A stejně jako při rozpadu manželství záleží na obou partnerech, jak se s tím vypořádají a jak jdou tomu druhému vstříc. Myslím, že povinnost uspořádat volby do Evropského parlamentu je v jejich situaci ten nejmenší problém. Velká Británie prostě musí od všech členských států dostat dost času a politického prostoru, aby našla východisko jak z té současné krize ve vztahu k Evropské unii, tak i uvnitř země. Mimochodem, pro mě bude zajímavé sledovat vývoj v Konzervativní straně, kde se dere do čela exministr zahraničí Boris Johnson, bezpochyby jeden ze strůjců celého vývoje kolem Brexitu.

A ještě mnohem zajímavější je pro mě poučení, které z těch mnoha a mnoha měsíců, vlastně už několika let vyjednávání plynou. Totiž že evidentně není možné vměstnat tak složité a komplexní rozhodnutí do jedné otázky, na kterou se dá odpovědět jen ano, nebo ne. To je jen otevření dveří pro zjednodušující, dobře znějící marketingové slogany, podle kterých se voliči nemohou rozhodnout správně. A nechť si z toho vezmou své poučení ti, kdo si myslí, že lze touto formou nahradit složité, někdy bolestivé, ale nakonec přece jen racionální diskuse, které na složitá témata vedeme v Parlamentu. Jistě, že někdy ve složitých zákonech mohou volení zástupci udělat chyby. Ale je téměř jisté, že výběrem mezi ano a ne lze způsobit mnoho větších a škodlivějších chyb.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…