Vláda ve čtvrtek představila úsporný balíček. Pane inženýre, jak ho hodnotíte?
Myslím si, že to je špatné pro nejširší vrstvy obyvatelstva a povede to k dalšímu chudnutí lidí. Prakticky se prodlouží, prolonguje ten stav, kdy se propadá významná část lidí do chudoby a kdy se snižuje možná až o čtvrtinu životní úroveň zejména nízkopříjmových a středněpříjmových vrstev. Tento stav bude tedy pokračovat v příštím roce. I když možná ne kvůli vysoké inflaci, ale prostě kvůli vysokým životním nákladům, které lidé budou muset platit.
Co vy byste navrhl, aby vláda udělala? Jak byste situaci řešil vy?
Já jsem navrhoval některé věci, které jsou samozřejmě šmahem odmítány, jako například mimořádné zdanění dividend, které odcházejí do zahraničí. Myslím si, že lze najít obdobu tohoto i v některých jiných zemích. Máme určité údaje, které o tom svědčí, že v některých zemích EU to tak je. Čili neobstojí takový ten známý argument, že EU by to nedovolila. V příštím týdnu udělám na toto téma velký článek. Teď to ještě nemám tak nastudované, ale domnívám se, že je to možné. Vláda nechává odplývat ze země v některých letech přes 300 mld. Kč dividend do centrál zahraničních společností z účtů jejich českých filiálek. Proč by tady nemohla například třetina nebo čtvrtina odváděných dividend zůstat a posloužit ke krytí schodku důchodového účtu?
Pak také Tobinova daň z finančních operací spekulativního charakteru. To ovšem vyžaduje celoevropskou akci. Fialova vláda, která se honosí tím, jakou má teď pozici v Evropě po skvěle zvládnutém předsednictví, což já si tedy nemyslím, že ho tak skvěle zvládla, nicméně, vláda by se měla pokusit takovouto daň prosadit. Protože v tom jsou veliké peníze. Aby byli zdaněni ti, kteří obchodují s akciemi a s různými komoditami. Z každé operace kdyby platili nějakou menší částku, tak by to samozřejmě nasbíralo celoevropsky obrovské sumy, které by se pak určitým způsobem mohly dělit.
Potom samozřejmě progresivní zdanění u těch velkých firem oligopolního charakteru. Tady, pokud jsem si všiml, tak vláda bere šmahem všechny, i ty menší a středně velké české firmy. Zaměřil bych se na ty největší, které tím oligopolním chováním zatěžují jak české občany, tak ty malé a střední české firmy, které se musí přizpůsobit podmínkám, za kterých tyto firmy prodávají své služby.
To je další věc, která by mohla přispět.
Stejně tak jako akce proti daňovým rájům, o které se sice tu a tam mluví a je to opět celoevropská záležitost. Ale vypadá to, že na ní nikdo skutečný zájem nemá. Protože prostě evropské politické, včetně těch českých, a ekonomické elity takovýmto způsobem ulévají svoje peníze tak, aby nemusely být daněny v mateřských zemích, třeba v ČR. I když z hlediska západní Evropy je sazba daně z příjmu u nás podstatně nižší. No ale v těch daňových rájích je buďto velmi nízká, nebo žádná. Takže takhle nám uniká každoročně nějakých 50 až 60 miliard korun. Kdyby se alespoň část těchto peněz podařila aktivizovat, bylo by to dobře. To jsou alternativy, o kterých jsem před pár dny hovořil v CNN Prima News, které samozřejmě vláda ani nezvažuje. Myslím, že to je špatně. Vláda se vydala cestou zatížení obyvatelstva a to nevidím jako šťastné. Bude to zvyšovat napětí ve společnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora