Milion chvilek? Jen touha po výtahu k moci. Tvrdý verdikt zkušeného politika

23.07.2019 21:15 | Zprávy

ROZHOVOR „Ekologismus mé své památníky v podobě uhynulých stromů na Šumavě, kde samozvaní ‚odborníci‘ bojovali proti kůrovci tím, že ho vlastně chrání… a někteří politici jim přizvukují… není právě tohle skutečný populismus?“ ptá se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Soukup, bývalý poslanec a zakladatel hnutí ANO v Karlovarském kraji. „Akce Milionu chvilek vnímám jako touhu některých lidí pořídit si výtah k moci. Je to opětovné zpochybňování výsledků voleb a současných preferencí. Jsou to akce stále stejného myšlenkového okruhu, jakými byly například ‚sarajevský atentát‘, ,děkujeme, odejděte‘ i další pokusy o vládu vyvolených,“ konstatuje.

Milion chvilek? Jen touha po výtahu k moci. Tvrdý verdikt zkušeného politika
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Soukup

Nejdříve se zeptám na tahy amerického prezidenta. Donald Trump se na jednom z předvolebních mítinků opřel do čtyř kongresmanek neamerického původu za Demokratickou stranu. Doporučil jim, aby opustily USA, pokud jim tolik vadí jeho politika. Je takový výrok už přes čáru, nebo spíše symbolizuje náladu „mlčící většiny“, která si třeba doma říká totéž?

Nevím, v jakém kontextu pan Trump výrok pronesl. Kdyby se měl vztahovat k jeho politice obecně, asi bych to pozitivně nehodnotil.

Předpokládám ovšem, že se výrok vztahoval k jeho politice vůči migrantům. Tady je to v pořádku. Trump vyjadřuje většinový názor Američanů na problémy se soužitím především s hispánským etnikem, s radikálním islamismem některých Afroameričanů a podobně. Neříká nic, co by nesliboval svým voličům a za co ho vynesly jejich hlasy do Bílého domu.

Rozdíl mezi Trumpem a některými evropskými politiky je v tom, že on od svých názorů většinou neustupuje a své sliby plní. Je to do určité míry dáno silou jeho mandátu, kterou zaručuje prezidentský systém v USA. Je to dáno ovšem i silou jeho osobnosti.

Z našeho pohledu je zajímavé sledovat reakce českých takzvaných intelektuálních elit, které se pustily do „statečného“ boje proti takzvanému populismu, xenofobii a dalším domnělým neřestem. Přitom na frak dostává jimi donedávna opěvovaná demokracie, lépe řečeno jejich pojetí tohoto pojmu.

Trump se do hledáčku médií dostal i zajímavým tahem s plastovými brčky. Ta jsou v rámci aktuálního boje za záchranu planety zakazována a omezována, americký prezident má ale jiný názor. V rámci své kampaně za opětovné zvolení začal prodávat vlastní sadu brček. „Papírová brčka liberálů nefungují. Stůjte za prezidentem a kupte si sadu recyklovatelných brček,“ lze se dočíst na oficiálním e-shopu. Má Trump pravdu, zašel „ekologismus“ příliš daleko? Jde kromě šikovného kroku v kampani také o symbolické gesto?

Plně jste to vyjádřil poslední větou své otázky. Ekologismus je opravdu něco jiného než citlivá ekologická politika. Ten rozdíl bych viděl v hloubce poznání problémů a v kompetentnosti při jejich řešení. Ekologismus mé své památníky v podobě uhynulých stromů na Šumavě, kde samozvaní „odborníci“ bojovali proti kůrovci tím, že ho vlastně chrání… a někteří politici jim přizvukují… není právě tohle skutečný populismus?

Ten rozdíl vidím, když projíždím piditunelem pod vrchem Valík na obchvatu Plzně. Pod záminkou ochrany domnělého přírodního unikátu se otevření obchvatu protáhlo o čtyři roky… po tu dobu se valily kamiony středem města. Ten rozdíl vidím i na dálničním úseku z Chebu do Karlových Varů, pod záminkou vytváření údajných migračních cest pro vzácné živočichy (odborníci se tomu smějí). Skoro půlka dálnice vede po přemostěních. Tady si přišla na své betonářská lobby. Všechno to bylo o velkých penězích. Zkrátka – neměli jsme svého Trumpa.

U nás doma se někomu nelíbí český prezident, a tak přicházejí nápady zrušit přímou volbu. Hlavně od ODS. Vždyť koho by si ten lid zase příště zvolil... Co tomu říkáte?

Já přímou volbu prezidenta vnímám jako čistou formu demokracie, tedy vlády lidu. Demokracie zastupitelská (i tato forma vládnutí s jinými přívlastky) má své limity. Zpochybňování kompetentnosti plnoprávného občana správně se rozhodnout vnímám jako jeho urážku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…