Ministr Herman: Je třeba dodržovat smlouvy, ke kterým jsme se zavázali, ale ne na úkor bezpečnosti vlastní země

24.06.2017 9:22 | Zprávy

ROZHOVOR Ministr kultury, bývalý šéf Úřadu pro studium totalitních režimů Daniel Herman pokládá za hanbu české politiky, že komunisté stále sedí v českém parlamentu. Ukazuje to podle něj jistou neúroveň politické kultury, že po tom všem, co v minulosti u nás spáchali, a co i dnes páchají v zemích, kde jsou u moci, jsou stále lidé, kteří je volí. „To je fakt, se kterým je třeba žít, ale já vynaložím veškeré své politické síly na to, aby komunisté nezískali ani o milimetr víc vlivu, než jim na základě demokratického hlasování bude přisouzeno,“ slíbil nedávno zvolený místopředseda KDU-ČSL v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Ministr Herman: Je třeba dodržovat smlouvy, ke kterým jsme se zavázali, ale ne na úkor bezpečnosti vlastní země
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Vnímáte na vládě nějakou změnu od té doby, kdy se premiér Bohuslav Sobotka vzdal funkce předsedy ČSSD i volebního lídra strany?
 
Pan premiér přistupoval vždycky velmi profesionálně k řízení vlády, to bylo předtím i teď, takže jsem žádnou změnu nezaznamenal. Vláda má pevně stanovený program, který se dodržuje. Spíš obdivuji profesionalitu, s jakou pan premiér k řízení vlády dlouhodobě přistupuje.
 
Průzkumy volebních preferencí straší nejen sociální demokraty, kteří kvůli nim přistoupili ke změnám ve vedení strany, ale i některé členy KDU-ČSL. Například bývalý předseda strany Cyril Svoboda nemá strach jen z toho, že koalice lidovců a Starostů nepřekročí hranici deseti procent potřebnou pro vstup do Sněmovny, ale hlavně z toho, že křesťansko-demokratická politika se spoluprací s liberálnějšími Starosty a nezávislými rozmělní. Sdílíte tyto obavy?
 
Já tyto obavy nesdílím. Jsem přesvědčen, že spojení KDU-ČSL a Starostů a nezávislých je potenciál, který je velmi zajímavý. Ve chvíli, kdy na politické scéně vládne jistá řevnivost, jsou tady subjekty, které dokáží sčítat pozitivní energii, dokáží vytvářet synergii, prostě spolupracovat. To je podle mne zajímavé. Samozřejmě průzkumy veřejného mínění ukazují, že se většinou pohybujeme kolem deseti procent. Uvidíme. Ještě zbývá nějaký čas do doby, kdy si ti oslovovaní třeba zvyknou na to, že tady tato koalice je. Zatím bych neviděl žádné ohrožení. A co se týká nějakého rozmělnění politiky, toho se nebojím. Naopak. Naším směrem je spíš otvírat KDU-ČSL lidem, kteří sdílejí hodnoty. A jak říká předseda Pavel Bělobrádek, je jedno, jestli jsou věřící nebo nevěřící, podstatné je, že jsou myslící. Tato koalice je prostě alternativa pro lidi, kteří mají zájem na určité hodnotové orientaci a jednoznačné prozápadní orientaci České republiky. KDU-ČSL a STAN je politická entita, která vychází ze dvou základních pilířů naší zahraniční politiky, to je Evropská unie a Severoatlantická aliance, strategické partnerství s Německem. To jsou jednoznačně ty vektory, které jsou pro nás určující.
 
Zdůraznil jste i význam strategického partnerství s Německem, které vy i další představitelé KDU-ČSL naplňujete pravidelnými kontakty se sudetskými Němci, za což jste si vysloužili kritiku ze strany komunistů. Co byste lidem, kteří stále vytahují minulost a nedívají se do budoucnosti, vzkázal?
 
Pokud by mě komunisté chválili, ptal bych se, kde jsem udělal chybu. Prostě to patří ke komunistické rétorice, komunistická ideologie je založena na třídním boji, na revoluci, na násilí. To znamená, že to je neoddělitelné od té filozofie, rozdíl je jen v tom, jestli komunisté mají nebo nemají možnost tuto svoji filozofii uplatňovat v praxi. Když se podíváme na severní Koreu, která způsobila, že zemřel dvaadvacetiletý americký student, kterého věznili, vidíme v hrůzné praxi v přímém přenosu, co je komunismus, když je u moci ve 21. století. Znovu opakuji, že pokládám za hanbu české politiky, že komunisté stále sedí v českém parlamentu. Ano, vím, že tam sedí, protože jsou demokraticky zvoleni, to je třeba respektovat, ale to ukazuje právě jistou – dovolím si říci - neúroveň politické kultury u nás, že po tom všem, co se dobře ví, co komunisté v minulosti páchali, a nejen v minulosti u nás, ale i v současnosti v zemích, kde jsou u moci, jsou stále lidé, kteří je volí. To je fakt, se kterým je třeba žít, ale já vynaložím veškeré své politické síly na to, aby komunisté nezískali ani o milimetr víc vlivu, než jim na základě demokratického hlasování bude přisouzeno. To je pro mne mimo diskusi. Oni mají jako folklór šíření nenávisti, rozdělování lidí, oživují jakési kostlivce z minulosti. My se díváme do budoucnosti, Německo je demokratickou zemí, kde demokratizační proces a vyrovnání se s minulostí proběhl velmi radikálně. Samozřejmě, že také trval desetiletí, ale od nějakého konce 60. let byl denacifikační proces úspěšně završen a Německo je dnes oporou evropské demokracie. A komunisté tady bojují proti Německu třicátých let. Doporučil bych komunistům, aby se vyrovnali spíš s vlastní minulostí, než aby se vlamovali do dávno otevřených dveří.
 
 
Když říkáte, že uděláte všechno pro to, aby komunisté nedostali větší prostor, než jim bude náležet na základě podpory jejich voličů, pak se nabízí otázka, co když jako jedna z parlamentních stran získá mandáty za vaše voliče, pokud koalice lidovců a Starostů nepřekročí deset procent a nedostane se do parlamentu? Co uděláte, aby k tomu nedošlo? Máte připraven krizový scénář pro případ, když uvidíte, že tohle riziko, které by mělo vážné důsledky nejen pro vaši stranu, ale pro celou českou politickou scénu, hrozí? Nebylo by pak pro lidovce lepší z té spolupráce se STAN před podáním kandidátek raději vycouvat?
 
Tato varianta rozdělení a nějakého vycouvání ze spolupráce určitě vůbec není na stole. Pochopitelně ve vedení KDU-ČSL i ve vedení STAN jsou lidé, kteří by nechtěli způsobit nějakou kontraproduktivní škodu pro své politické subjekty. Pokud by se velmi výrazně rýsovala varianta, kterou naznačujete, pak by se politická grémia těchto stran musela vážně zamyslet nad možnostmi, které by ta spolupráce ukazovala, protože pak by bylo třeba přehodnotit tu formu spolupráce. Ale samotná spolupráce obou stran je danost, která má masivní podporu v obou formacích, takže na té by se určitě nic neměnilo. Mohlo by se měnit něco na té formě spolupráce.
 
Váš předseda strany Pavel Bělobrádek prohlásil, že po volbách bude chtít KDU- ČSL přehodnotit některé věci, které byly schváleny současnou vládní koalicí. Konkrétně jmenoval například elektronickou evidenci tržeb, že by se neměla týkat spolků a malých živnostníků. Ale nebylo by bývalo jednodušší, kdybyste se to snažili prosadit rovnou do vládního návrhu zákona nebo jste ho vůbec nepodporovali?
 
Samotný projekt EET není v žádném rozporu s politikou KDU-ČSL. Ale samozřejmě praxe ukazuje, že pro některé menší podniky je to určitá zátěž. Takže je to spíš reakce na to, jakým způsobem je EET zaváděna do praxe. My jsme poukazovali na to, že je třeba vyčkat, dát určitý prostor, aby se ukázalo, jak EET bude fungovat. Snažili jsme se v průběhu projednávání zákona, aby z povinnosti EET byli vyjmuti prodejci ad hoc nebo různé farmářské trhy apod. Dnes se ukazuje, že někteří z drobných podnikatelů, jejichž výnosy nejsou tak vysoké, vnímají EET jako zátěž. A to je potřeba vzít vážně.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…