Ministryně Šlechtová: Abychom rostli, musíme hrát v Evropě rozumnou hru

15.09.2017 9:39 | Zprávy

Pracuji téměř tři roky pro tuto zemi jako ministryně, a s tolika získanými znalostmi a informacemi bych mohla být užitečná i nadále, míní Karla Šlechtová. Nevylučuje však ani možnost hájit Českou republiku u zahraničních institucí. V rozhovoru, který poskytla pro ParlamentníListy.cz, se svěřila také svým pohledem na směřování Česka v evropské politice. Měli bychom přijmout euro a posílit naši integraci? Jak odvrátit hrozbu ztráty dotací? Prozradila nám, proč se nepodařilo schválit jednu z klíčových priorit vlády, zákon o sociálním bydlení, a zhodnotila své úspěchy.

Ministryně Šlechtová: Abychom rostli, musíme hrát v Evropě rozumnou hru
Foto: archiv ministryně
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová na Traktoriádě v Bystřici nad Úhlavou

Nabídku vést kandidátku ANO v Plzeňském kraji jste si několik dní rozmýšlela. Co rozhodlo? A vnímáte skutečnost, že kandidujete proti předsedovi ČSSD Milanu Chovancovi, jako výzvu?

To není žádná legrace skočit z deseti metrů do vody, když příliš nevíte, co vás pod vodou čeká. Každý člověk by si přece podobnou nabídku rozmýšlel.

A co rozhodlo? Pracuji téměř tři roky pro tuto zemi jako ministryně, a s tolika získanými znalostmi a informacemi bych mohla být užitečná i nadále. Třeba právě Plzeňský kraj podporu svých regionů velmi potřebuje. Navíc znám západní Čechy z dětství i z doby studií a mám tu dodnes spoustu přátel.

Co se týče pana Chovance, mohla by vaše otázka stát i obráceně: Myslíte si, že on to jako výzvu necítí?

Hnutí ANO na začátku září představilo svůj volební program pro říjnové volby a okamžitě začala Andreji Babišovi řada opozičních i koaličních politiků vyčítat nesplnitelné populistické sliby a připomínat, že řadu z nich mohl už dávno splnit. Například seškrtání počtu ministerstev či zrušení superhrubé mzdy, což byla agenda právě ministra financí. Proč to dosud nešlo?

Žijeme přece v demokracii a každá i sebemenší novela zákona prochází oponenturou koaličních partnerů.

Souhlasíte s Andrejem Babišem, že pro nás není euro v tuto chvíli výhodné?

Je to stále k debatě, je to otevřené. Musí se zvážit všechna pro a proti… Například Slovensko na přijetí eura vydělalo, jiné státy naopak ne.

Jaký je váš názor na směřování Česka v evropské politice? Měli bychom se snažit, obdobně jako nyní Slovensko, více se zapojit do integrace?

Jsme malá země sevřená mezi velikány – Německo, Polsko, v dáli i Rusko – a nemáme pod sebou bankovní sklepy plné zlata jako Švýcaři. Musíme proto hrát rozumnou hru, abychom rostli. Samozřejmě – rozumná hra neznamená ohnout hřbet, tohle Češi nikdy nedělali.

Potřebujeme ale ekonomickou stabilitu a bezpečnost, bezcelní unii a schengenský prostor – abychom mohli maximálně využít české mozky a tzv. „zlaté české ručičky“ ve prospěch České republiky i celé Evropy. Z tohoto hlediska je pro nás integrace důležitá. Určitě ale nebudeme loutky.

Jak jste se nechala nedávno slyšet, Česku reálně hrozí, že po roce 2020 nebude dostávat žádné dotace z Evropské unie. Unie podle vás zatím nemá žádnou strategii, jak chce po roce 2020 dotace rozdělovat. ,,Je nutné pozitivně využít předsednictví Česka v Radě Evropské unie, které je plánované na druhou polovinu roku 2022,“ řekla jste doslova. Můžete být konkrétnější? Co by pro nás ztráta dotací znamenala? A jaké řešení navrhujete?     

Jak bude doopravdy vypadat nové rozpočtové období po roce 2020, je obtížné odhadnout, doba je turbulentní. EU se bude muset vypořádat s propadem v příjmech rozpočtu způsobeným odchodem Velké Británie. Objevují se nové problematické oblasti, které vyžadují finanční krytí – například bezpečnost a ochrana vnějších hranic EU v důsledku migrace. Proto logicky bude muset dojít k revizi celé struktury rozpočtu.

Pokud jde o to, kolik jednotlivé země získají, očekáváme, že peněz bude méně. O kolik to bude, zatím nevíme, ale odhadujeme, že se může jednat cca o 30 %. Navíc ekonomika ČR roste, naše regiony se dostávají postupně přes hranici vyspělosti evropského průměru. Že by ČR neměla, nedostávala z EU žádné prostředky, to je nejčernější, ale zároveň nejméně pravděpodobný scénář. Přesto i s ním počítat musíme. 

A jak to budeme řešit? Připravujeme dva strategické dokumenty, které má během září a v půli příštího roku projednat vláda. V nich budou definovány priority, tedy na co hlavně peníze chceme. Abychom tu zmenšenou kupku peněz dál nerozmělňovali, ale řekli si jasně, co skutečně potřebujeme. A to musíme vyjednat a prosadit. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…