Místopředseda ČSSD k akcím „chvilkařů“: Protesty jsou na místě, když stojí samozvanci proti většině, ne když za někým stojí velká masa lidí

09.11.2019 13:21 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 „Lidé byli plní strachu a vzteku. Nebylo možné sehnat zboží běžné potřeby, jejich zajišťování často provázely úplatky a spousta lidí byla nucena dělat věci, které jim byly proti srsti,“ říká k situaci před rokem 1989 místopředseda ČSSD Ondřej Veselý. Vyjádřil se i k nynější rozdělené společnosti s tím, že se podle něj nedaří najít osobnost, která by nás spojovala. Nevynechal ani Milion chvilek či Václava Havla. „Nikdy jsem nepatřil k jeho skalním příznivcům, ale zásadně odmítám kydání špíny, které na jeho adresu od některých zoufalců a zneuznanců občas vidíme,“ vysvětluje Ondřej Veselý.

Místopředseda ČSSD k akcím „chvilkařů“: Protesty jsou na místě, když stojí samozvanci proti většině, ne když za někým stojí velká masa lidí
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Připomínáme si třicet let od sametové revoluce. Jak těch třicet let hodnotíte? Naplnily vaše očekávání, nebo přišlo třeba určité zklamání?

Před rokem 1990 jsem žil v Ostravě. A i když mi 17. 11. 1989 bylo 13 let, sám jsem cítil, jak je situace neudržitelná. Lidé byli plní strachu a vzteku. Nebylo možné sehnat zboží běžné potřeby, jejich zajišťování často provázely úplatky a spousta lidí byla nucena dělat věci, které jim byly proti srsti. Je jasné, že se nepovedlo všechno, co si lidé v roce 1989 představovali. Ale převaha změn je jednoznačně pozitivní.

Mluví se o tom, že nálada ve společnosti je vyhrocená, společnost nebývale rozdělená. Když si vzpomeneme na listopad a vůbec celkově rok 2009, kdy jsme slavili dvacet let od převratu, bylo to tehdy jiné? A pokud ano, čím si to vysvětlujete?

Ano, nálada ve společnosti se za deset let jednoznačně posunula a nedá se říct, že pozitivně. Společnost je názorově silně rozdělena. Jsou velké rozdíly mezi staršími a mladšími občany, vzdělanými a s nízkým vzděláním, velkými městy a venkovem… Nedaří se najít osobnost, která by českou společnost spojovala.

Oponenti Zemana a Babiše obviňují prezidenta a premiéra z ohrožení svobody a demokracie. Příznivci Zemana a Babiše obviňují ty druhé, že chtějí uchvátit moc v Česku třeba pomocí chystané demonstrace Milionu chvilek na Letné 16. listopadu. Jak to vidíte vy?

Jak jsem již říkal, nedaří se najít osobnost, která by českou společnost spojovala, přesvědčila ji, ať jde za společným cílem. Oba jmenovaní pánové ostatně na dělení společnosti staví politickou kariéru. Ale ani protesty samy o sobě nepomáhají, a naopak názorové příkopy mezi lidmi prohlubují. Protesty jsou namístě hlavně ve chvíli, kdy samozvanec/samozvanci stojí proti většině společnosti (jako například v roce 1989), nikoliv ve chvíli, kdy za někým stojí velká masa lidí. V takových případech je daleko důležitější dialog, což při jakékoliv komunikaci se zástupci Milionu chvilek zdůrazňuji.

A mají pravdu ti, kteří tvrdí, že si oslavy 17. listopadu si uzurpuje pro sebe jen určitá skupina lidí, konkrétně právě spolek Milion chvilek nebo třeba takzvaná „pražská kavárna“?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …