V médiích se psalo o vaší návštěvě Severokyperské turecké republiky, kde se měl prý starosta Prahy 4 Pavel Caldr vydávat při setkání s tamním vicepremiérem Serdarem Denktaşem za pražského primátora. Co se tedy vlastně stalo?
Šlo vlastně o náhodu. Byli jsme v severním Kypru s přáteli, mezi něž patří i Pavel Caldr, na dovolené. Člen rady Prahy 4 Martin Píša, který tam byl s námi, hraje golf. Na golfovém hřišti se potkal s jedním hráčem a z jejich hovoru vyplynulo, že jsou oba politici. Když pak Martin Píša přišel do hotelu, tak řekl, že dostal pozvání. Turci jsou pohostinní a tak nás pozvali všechny do města Esentepe. A seznámili jsme se s tím, jak funguje místní komunální politika. Překvapila mě její pružnost a efektivita. Dali jsme si tam kávu nebo čaj a celá schůzka trvala tak dvacet, třicet minut. Ta schůzka se starostou Esentepe probíhala v neformálním duchu a nešlo o žádnou oficialitu.
O čem jste s ním dále hovořili?
O nějakých možnostech kulturní výměny a spolupráce v tomto smyslu. Esentepe pořádá různé kulturní festivaly, kterých se zúčastňují i umělecké soubory a skupiny ze zemí Evropské unie. Jezdí tam například Slovinci, mimo EU třeba Američani. Já osobně mám ráda i tureckou kuchyni, tak jsem uvažovala i o tom, že by šlo udělat nějaké vzájemné seznámení mezi naší a tureckou kuchyní v tom smyslu, že by třeba turečtí kuchaři přijeli k nám a předvedli své umění a podobně by zase naši ukázali svoje kulinářské umění tam. Další věc, o které jsme uvažovali, jsou výměnné pobyty pro děti. Jsou tam hezké památky i moře. Připomeňme, že tam jsou i anglické školky či americké školy. Čili Turci ze severního Kypru spolupracují i s občany jiných zemí, které oficiálně tuto zemi neuznávají.
A jak došlo k setkání s vicepremiérem země?
Starosta Esentepe si dal foto z našeho setkání na internet a záhy přišlo pozvání od vicepremiéra Serdara Denktaşe. S tím jsme hovořili tak čtvrt hodiny.
No a jak to tedy bylo se starostou Pavlem Caldrem? Vydával se za pražského primátora, jak uvedla média?
To je absolutní hloupost. Normálně předkládal své vizitky v angličtině, kde bylo uvedeno, že je starostou Prahy 4. V angličtině se nerozlišuje mezi primátorem a starostou. Obojí se řekne „mayor“. Takže tu je třeba mayor New Yorku. A v Praze primátor na svých vizitkách užívá termín „grand mayor“. Navíc jsme našim tureckým kolegům vysvětlovali, jak je Praha rozdělená, že Praha 4 je největší městskou částí. Také jsem jim řekla, že já jsem zastupitelka Prahy 8. Je ale tedy možné, že to někdo v médiích špatně přeložil. Ale je přece diametrální rozdíl, pokud udělá někdo chybu a špatně to přeloží, nebo když se někdo falešně vydává za primátora. Pavel Caldr se za nikoho nevydával.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík