My máme nejrůznější „ismy“, ale Čína si diktuje ceny. Západní vůdci skočili na taoistickou lež, odhaluje spisovatel

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

08.02.2022 18:58 | Rozhovor

„Čína to západnímu světu přímo vzorově natřela,“ říká spisovatel a právník Martin Nezval a zmiňuje „strategii dobrého vojáka Švejka“. Mluví o tom, jak si Čína náhle začíná diktovat ceny, drží západ pod krkem prostřednictvím čipů a na druhou stranu nejen Čína, ale i Rusko nepřijímají různé „multikulturalismy a genderismy“. V souvislosti s tím, co se děje kolem Ruska a Ukrajiny, připomíná film „Vrtěti psem“. Vyjádřil se i k postoji ČR a Německa a říká: „Možná by bylo dobré položit si otázku, kdo v celé hře sehrává roli užitečného idiota a kdo má naopak fištrón.“

My máme nejrůznější „ismy“, ale Čína si diktuje ceny. Západní vůdci skočili na taoistickou lež, odhaluje spisovatel
Foto: archiv M. Nezval
Popisek: Spisovatel, scénárista, režisér a právník Martin Nezval

Ruský a čínský prezident při jednání v Pekingu uvedli, že jsou proti dalšímu rozšíření Severoatlantické aliance. Ve společném prohlášení také NATO vyzvali, aby „upustilo od myšlení z dob studené války“. Dá se mluvit o určitém „sbližování mocností“, jak některá média píší?

Jedna věc je propaganda, tedy to, co si máme dle rozhodnutí strany a vlády myslet. Druhá věc je skutečná podstata věci. Podle mě je skutečná podstata věci v tom, že Čína to západnímu světu přímo vzorově natřela. A nejkrásnější na tom je, že při tom použila strategii, na které stojí genialita dobrého vojáka Švejka.

Opravdu „našeho“ Švejka? V jakém smyslu?

Když Jaroslav Hašek v roce 1915 dezertoval z rakouské armády, celou dobu se v Rusku od počátku přátelil s Číňany. Čínská kultura, kterou do té doby neznal, ho tak fascinovala, že dokonce v roce 1920 začal na univerzitě v Irkutsku studovat orientální jazyky. Čínští přátelé ho seznámili jak se slavnou větou: „základem války je lest“, která je mottem důležité čínské knihy Umění války, tak s taoismem. S taoismem, který se řídí pravidlem, že soupeře je nutné přemoci jeho vlastní silou. A úplně nejlepší je, když soupeře přemůžete tím, že mu splníte jeho přání. To je ta nejgeniálnější lest na světě. A na základě tohohle poznatku dotvořil Hašek filozoficky Švejka do podoby, která dodnes fascinuje svět. Podstata Švejka není v čecháčkovství, jak jsou přesvědčeni nikoliv Češi, ale „čecháčci“, ale v taoismu. Zničit soupeře tak, že splníme jeho přání. Například nadporučík Lukáš si přeje vlastnit psa – knírače. Tak mu Švejk splní přání. A když pak praskne, že byl pes ukraden vysokému důstojníkovi, putuje nadporučík Lukáš na frontu. Vachmajstr Flanderka má zase přání chytnout ruského špiona. Švejk mu opět jeho přání splní, to jest nechá ho v iluzi, že Švejk je ruským špionem. Tím se následně z Flanderky stane největší blb v okrese. Poručík Dub má pro změnu přání, aby mu vojáci prokazovali úctu. Tak mu Švejk jeho přání splní, čímž se z Duba stane nejsměšnější figurka u pluku. A stejným způsobem to provedla Čína západnímu světu. Doběhla ho jak malého kluka.

Jak?

Čína pochopila, že západní svět má tři základní přání:

1. Lidé v západních zemích si přáli, aby nemuseli pracovat manuálně.
2. Obchodníci v západních zemích si přáli, aby mohli vydělávat na levné pracovní síle.
3. Levicoví intelektuálové v západních zemí si přáli mít čas na vymýšlení teorií, kterými by přivedli k dokonalosti dosud nedokonalý svět.

A tak Čína západnímu světu všechna tato tři přání splnila. Uplynulo pár let, a průmysl v západních zemích takřka zkolaboval. Z Detroitu, někdejšího průmyslového giganta, se stalo město duchů. Padly i západní ocelárny a železárny. A když začala covidová krize, tak si západní svět nedokázal ani vyrobit roušky. I v tomto byl ostudně závislý na Číně. A teď západní svět zjistil, že i většina léků se vyrábí v Číně.

A náhle si Čína – jaký div – začíná diktovat ceny. A ještě nás drží pod krkem prostřednictvím čipů, které si také už nedokážeme vyrobit. Jediné, čeho máme dostatek, jsou nejrůznější nové „ismy“. Multikulturalismy, enviromentalismy, genderismy, zvířecí studia, levandulové lingvistiky... Rovněž vznikají studie, že mezi mužem a ženou není rozdíl, a že označení muž a žena jsou pouze sociální konstrukt. A kupodivu velmoci Rusko a Čína od nás tyhle teorie odmítají kupovat, ačkoliv by z jejich zemí udělaly lepší svět. Kdyby ti, kdo řídí západní svět, znali Švejka, případně ho nepovažovali jen za blba, nikdy by Číně na její taoistickou lest neskočili.

Mám pocit, že se tím vším poměrně dobře bavíte. Ale co s tím?

Jo, to já nevím. Já jsem jen prostý spisovatel, a ještě z Brna. Nicméně taoisti by celou věc řešili tak, že by akceptovali daný stav. Prostě by si přiznali, že naletěli jako malí kluci, a přemýšleli by, jak z té šlamastiky ven. Jenže západní svět jako by nebyl schopný sebereflexe. Místo toho, aby si přiznal, že naletěl na elementární čínské šidítko, tak se snaží odvést pozornost jinam. Viz nyní Rusko a Ukrajina. Na to, aby člověk pochopil, o co tady jde, stačí vidět vynikající americký film Vrtěti psem s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Niro. Pokud někdo film neviděl, tak je to o tom, jak i ty největší maléry jde zastřít narychlo vyvolanou spravedlivou válkou za svobodu a demokracii. A tím odpovídám na vaši původní otázku. A určitě to tak je, leda by to tak nebylo. Hlavně to, co říkám, neberte moc vážně, já nejsem žádný génius. Ta válka, kterou se nyní hrozí, se zcela určitě bude týkat svobody, demokracie a vůbec lepšího světa. Jinak by se snad ani neslušelo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…