Na Plzeňsku jsou agenturní dělníci naprosto zásadní problém, přiznal sněmovní kandidát ČSSD

01.10.2021 18:02 | Rozhovor

Robin Šín je zastupitelem ve Stříbře. V nadcházejících volbách je lídrem ČSSD v Plzeňském kraji a uchází se tak o poslanecké křeslo. S jakým programem jde do voleb? Kam chce v příštích čtyřech letech kraj posunout?

Na Plzeňsku jsou agenturní dělníci naprosto zásadní problém, přiznal sněmovní kandidát ČSSD
Foto: Archiv RŠ
Popisek: Robin Šín je zastupitelem ve Stříbře a lídrem ČSSD v Plzeňském kraji

Koalice SPOLU a ANO v poslední době zmínily možnost privatizace České pošty, Českých drah, Budvaru nebo na zavedení školného. Je toto cesta, kterou by se měla Česká republika po volbách vydat?

ČSSD považuje za naprosto zásadní, aby se stát nezbavoval svých klíčových majetkových účastí a strategických podniků. Všechny plány na rozprodej České republiky a zavádění školného naprosto odmítáme. ČSSD dlouhodobě brání opakovaným snahám o výprodej státního majetku. A stejně tak zabráníme ODS a ANO zavést školné, jak slibují jejich poslanci. Nicméně toto ukazuje, že v případě společného vládnutí ANO a ODS se obě strany velmi rychle na společném programu výprodeje Česka a zpoplatnění veřejných služeb shodnou.

Vnímáte v Plzeňském kraji lokální téma, které byste chtěl řešit na úrovni celostátní politiky a kde od státu očekáváte pomoc?

Je to určitě téma pracovních agentur, agenturních zaměstnanců a zahraničních dělníků. S tím pak souvisí navazující problém ubytoven a problematika hygieny a bezpečnosti.

Co si myslíte o společném nápadu premiéra Babiše a představitelů koalice SPOLU, kteří hovoří o tom, že chtějí do země přivézt asi 300.000 zahraničních dělníků z Ukrajiny a dalších zemí?

Považuji to za naprostou šílenost a to říkám s vědomím, že jsou obory jako stavebnictví, které bez zahraničních dělníků nemohou existovat. Nicméně já vidím situaci, kterou máme my tady v Plzeňském kraji. Tisíce a možná spíše desítky tisíc dělníků, kteří zde nemají rodiny a zázemí nám tady v regionu způsobili spíše jen problémy. Ten, kdo z toho profituje, jsou možná nadnárodní společnosti, které tak mohou držet mzdy nízko. Ale náš region a čeští zaměstnanci z toho nemají žádný prospěch. Jen to tlačí jejich platy dolu. Pokud ANO a ODS bohužel vidí budoucnost našeho pracovního trhu v dovozu stovek tisíc zahraničních dělníků z východu, tedy v pokračování politiky levné práce a s tím související zvyšování kriminality cizinců v naší zemi, tak ČSSD stojí na zcela opačné straně. ČSSD jasně říká, že je třeba tlačit na zvyšování platů a mzd. Čeští zaměstnanci prostě musí mít alespoň poloviční mzdy, které dostávají zaměstnanci ve vedlejším Německu. Ne je mít stejné jako v Rumunsku. My nechceme žít v zemi, která bude ostrůvkem levné práce v západní Evropě jen proto, že to nadnárodním koncernům a ODS vyhovuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

0:01 Poradci za téměř 70 milionů a lidé se mu smějí. Nebezpečné u premiéra, varuje Hrnčíř

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „EU vnímám jako druhý Sovětský svaz spolu s RVHP, která už reguluje a zakazuje kde…