Na Ukrajině nic takového není. Obhájce učitelky Bednářové upozornil soud

03.07.2023 17:05 | Rozhovor

Relativně nedávno skončil soudní proces s učitelkou Martinou Bednářovou, která měla podle státního zástupce popírat genocidu. Prozatím pro ni příznivě, soud uvedl, že její chování nebylo trestným činem. Státní zástupce se nicméně odvolal. Zajímavé na procesu bylo například to, že zmíněná měla obhájce dva. Oslovili jsme JUDr. PhDr. Jaroslava Kubu, CSc., který se problematikou lidských práv zabývá dlouhodobě a v procesu se věnoval právě obvinění z popírání genocidy, které by na Ukrajině stíháno nebylo.

Na Ukrajině nic takového není. Obhájce učitelky Bednářové upozornil soud
Foto: Screen Aby bylo jasno
Popisek: Učitelka Martina Bednářová

Pane doktore, jak se stalo, že paní Bednářová měla dva obhájce?

Kolega JUDr. Kulhavý se její obhajoby ujal již v přípravném řízení. Obžalobě ve svém písemném stanovisku před hlavním líčením především vytknul, že z jejího obsahu nelze seznat, v čem, v jakých slovech, výrocích má spočívat zpochybňování, popírání a ospravedlňování zločinů proti míru klientkou. A konstatoval, že absenci důkazů žalobce nahradil neprůkazným vyjádřením pracovníka Institutu mezinárodních studií FSV UK k „pravdivosti“ jejích výroků na 18minutové nahrávce, pořízené jedním ze žáků.

S panem dr. Kulhavým se známe od dob studií, ví, že se od osmdesátých let zabývám problematikou lidských práv, s jejichž ochranou mj. souvisí i mezinárodní „Úmluva proti genocidě“. Proto se na mne obrátil, neboť paní učitelka Bednářová byla obžalována, že „veřejně popírala, zpochybňovala, snažila se ospravedlnit válečné zločiny a zločiny proti míru, čímž spáchala přečin popírání, zpochybňování schvalování a ospravedlňování genocidia podle § 405 tr. zákoníku“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Celý ten případ paní učitelky Bednářové, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealigator167 , 03.07.2023 21:10:41
je od samého začátku zpolitizovaný. V předmětu mediální výchova použila aktuální téma. Na něm lze dokázat, jak vlastně média současnou Ukrajinu popisují. Žáci by měli být vedeni ke kritickému myšlení. Nikoliv tedy jen k papouškování toho, co si přečtou třeba na Seznam.cz nebo v nějakých novinách. Že zejména veřejnoprávní média včetně ČT velmi často situaci v konfliktu zkreslují, i když je jasné, že informace z obou stran konfliktu jsou účelově zavádějící a pravdy se lze jen těžko dobrat. Namítnete. Ale co ti nezletilí žáci. Je třeba jim plést hlavy nějakými teoriemi? To nelze přijmout. Pořízením videa z výuky jasně dokazuje, že přesně vědí, o co jde. A jak se to dá zneužít. Zkráceně. Ředitelka školy měla použít úplně jiný postup. Ona se však jako většina podobných lidí se připoxxxla a řešila to podobně jako ten děkan VŠE. Je to hnus velebnosti. Kam jsme se dostali na začátku 21.století.

|  15 |  0

Další články z rubriky

„Bezdůvodně nas*aní lidé.“ Šimíček z ODS: Česko je šťastná země

10:35 „Bezdůvodně nas*aní lidé.“ Šimíček z ODS: Česko je šťastná země

Koalice SPOLU ve volební kampani akcentuje zejména zahraniční politiku a bezpečnostní témata. Podle …