To, že prezident má předsedu vlády rád asi tak jako mají vegani rádi Kostelecké uzeniny, je fakt, který by mohl nevnímat pouze ten, kdo za poslední rok nepřečetl ani jeden článek v novinách a jehož společenský obzor končí s dopravní značkou, označující konec obce, ve které žije. Zeman rád vystupuje jako absolutní autorita a ví, že to jeho voličům maximálně konvenuje. Ti, kteří neradi přebírají svůj osud do vlastních rukou, potřebují vyšší autoritu, která je zbaví odpovědnosti za rozhodování a která je ochrání před zlými vnějšími vlivy – a to jim Miloš Zeman poskytuje vrchovatě, ať už je to jeho příklon k Rusku, ke kterému u nás panují stále nostalgické sklony, odpor k uprchlíkům, který je hrou na ty nejnižší lidské pudy, nebo jeho kritika Evropské unie – přestože se sám prohlašuje za federalistu.
Zeman samozřejmě nemůže Sobotkovi zapomenout, že při prezidentské volbě sociální demokracie pod jeho vedením postavila jako kandidáta Jiřího Dienstbiera, a vzhledem k tomu, že Sobotka se neskrývá tím, že i v příštích prezidentských volbách chce ČSSD svého kandidáta hledat (a tudíž že to nebude automaticky Zeman), obnovují se staré rány. To, že takový stav ČSSD příliš neprospívá, je nabíledni.
Podivuhodné bylo i konstatování prezidenta, že ministra za hnutí ANO by odvolal pouze tehdy, pokud by s tím souhlasil vicepremiér Andrej Babiš a bez ohledu na názor Sobotky… Konkrétně uvedl v rozhovoru pro Týden: „Pokud by došlo k návrhu na odvolání pana Ťoka, tak pouze se souhlasem předsedy hnutí ANO pana Babiše. Protože si nedovedu představit pana premiéra Sobotku, jak odvolává člena své vlády bez souhlasu svého koaličního partnera,“ uvedl Zeman. O čem to svědčí, je to nějaký náznak spojenectví mezi Zemanem a Babišem? Je tu spekulace, že Zeman teď přihraje Babišovi voliče a on ho na oplátku podpoří v prezidentské volbě. Je to možné?
Babiš má se Zemanem dlouhodobě dobré vztahy, a pro Zemana je to spolehlivější partner než Sobotka. Navíc preference ANO jsou v tuto chvíli daleko výše než preference ČSSD, jeho volba je tudíž logická. Spekulaci nechci komentovat, nicméně Dan Ťok je nestraníkem, zvoleným za ANO, proto mi Zemanův argument – i přes jeho možné kontroverzní vysvětlení – připadá logický. Už jen z toho důvodu, že Sobotka je konsenzuálním, nikoliv konfliktním politikem.
Premiér Bohuslav Sobotka zase tvrdí, že Zeman rozděluje společnost, spojuje se s extremisty. Zásadním způsobem také reagoval na vyjádření prezidenta o použití kalašnikova. Kvůli kterému se v posledních dnech také situace vyostřila. „Zdá se mi, že ten výrok prezidenta o zastřelení předsedy vlády jako nejlepším řešení pro ty, kdo nesouhlasí s mojí politikou, zapadá do kontextu útoků White Media a fašistů, kteří organizovali demonstraci přímo před mým bytem. Prostě pan prezident se do toho takovým zvláštním způsobem zařadil a mě by nikdy nenapadlo, že v téhle sestavě jednou najdu prezidenta republiky,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Respekt Sobotka. Vidíte to podobně?
Premiér Sobotka samozřejmě ve svém výroku přehání, protože se celá debata vede v duchu podobných přehnaných výroků a navíc výhradně přes média. Rozdělujme dvě věci: nahnědlé postoje prezidenta a konkrétní výrok o kalašnikovu. To, že si prezident republiky stoupne na jedno pódium se šéfem náckovského hnutí Konvičkou, je věc, která nemá v politice obdoby. Mně osobně to přišlo natolik přes čáru, že jsem uvažoval, zdali to rozhodnutí nepadlo opět pod vlivem nějaké virózy… Legitimizace IVČRN je věc, která by neměla projít nikomu a já doufám, že mu to velká řada občanů, která ho volila pro jeho „sociálně demokratické“ postoje, v prezidentské volbě dá najevo.
Já udělám všechno pro to, aby se nezapomnělo na to, že máme prezidenta, který vede naši zemi do fašistických nálad. Co se ale kalašnikova týče: on v rozhovoru jasně řekl, že k odstranění jakéhokoliv politika včetně prezidenta – tedy včetně jeho samotného – vedou dvě cesty: legitimní, to jsou volby, a nelegitimní, to je kalašnikov. Zeman se rád pohybuje na hraně, protože ví, že na to voliči slyší. A i když je tento výrok velice kontroverzní, a média ho značně zdeformovala, pokud ho Sobotka vykládá tak, že Zeman vyzývá k odstranění předsedy vlády kalašnikovem, de facto tím jen dokazuje, že se chytil na udici, se kterou neměl Zeman ani tak moc práce.
Prezident si s premiérem zrovna nenotuje ani v otázce migrační krize. To už se nějakou dobu projevuje. Sobotka tvrdí, že prezident si už připravuje půdu pro prezidentskou volbu a prezident lituje, že se premiér nechová jako jeho slovenský protějšek. Oba klíčoví politici Česka se tak neshodnou ve zcela zásadní otázce, kterou řeší celá Evropa. Je tohle problém? (I když na Slovensku se také prezident Kiska v tomto vůbec neshodne s premiérem Ficem, pouze v opačném názorovém pořadí než u nás...)
Samozřejmě, že to je problém, kdy se dva nejvyšší ústavní činitelé neshodnou v tak zásadní věci pro směřování republiky, jako je toto. Není to ale žádná výjimka, viz vámi zmiňované Slovensko nebo v určitém smyslu i Německo – bavorský premiér Seehofer mluví o odvolání kancléřky Merkelové. Průser je v tom, že politici obecně zneužívají uprchlickou krizi k protlačení svých vlastních agend. Což k řešení celé situace rozhodně nepřispívá.
Oba pánové, Zeman a Sobotka, se asi opravdu nemusí. Ale přesto – není až takto vyhrocený spor jen naoko? Nejde třeba o odvádění pozornosti od jiných záležitostí?
Od jakých? Oba jsou přesvědčení sociální demokraté a jejich programové cíle se překvapivě shodují. Kdybyste zmínil ministra financí Babiše a jeho snahu o zavedení EET, tam bych podobné otázky chápal – každá emoce je dobrá, aby přebila méně aktuální hrozbu. Ale v tomto případě nehledám žádné konspirační teorie, spíše tedy kalkulují čistě na politické body. Pokud tedy s Babišem nejsou od začátku domluveni všichni.
Už několik komentátorů napsalo, že Zeman může porazit ve volbách jedině sám sebe. Nebo ne? Za předpokladu, že se Zeman a jeho příznivci spojí s tábory Babišovců, lze vůbec postavit kandidáta, který by Zemana porazil?
Prachy dokážou cokoliv. Developer Sekyra prohlašuje, že dostane na Hrad kněze Tomáše Halíka... Podívejme se na to takhle. V ČR může v politice uspět jakýkoliv maskot, který řekne pár jednoduchých hesel a stačí jen, že je známý. Klidně to může být i hajzl, což lidé ochotně zapomenou.
Vzhledem k tomu jak v ČR dokázaly ve volbách opakovaně zabodovat politické konstrukty postavené na principu firem, často s nulovým obsahem a programem, se známými obličeji a drahým marketingem, jako byla TOP 09, Okamurův Úsvit a ve finále ANO, může se reálně stát budoucím prezidentem prakticky kdokoliv.
S volbou je to u nás bohužel stejné jako v reklamě. Furt to někde vidíš a děti to pak zpívaj ve školce... „Nejlépší jídlo. Nejdražší půjčku...“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban