Náš stát odevzdal bohatství. Milan Syruček přichází s informací, o které se nemluví

24.10.2018 12:32 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY Proč by se naši představitelé nemohli setkávat v Ruské federaci s osobami, které jsou na indexu EU, tedy mají zákaz vstupu do Unie? Žádné restrikce, pokyny nepřiblížit se k takovému člověku „na sto honů“ Brusel nevydal. Novináři umírají nejen v rozvojových státech a bojových zónách, ale i tam, kde by mělo být relativně bezpečno – tedy na našem starém kontinentě. Na Ukrajině dále pokračují restrikce ruského jazyka a kamenem sváru se stává sloučení pravoslavných církví. V rozhovoru s Milanem Syručkem se také podíváme, jak se téměř metr od metru vytyčovaly hranice nového Československa a pro mnohé velké překvapení bude, že jsme v nabídce měli získání jednoho z ostrovů na severu Evropy, kde se dnes nacházejí velká ložiska ropy. Ostatně měli jsme také OSN „přiklepnutou“ oblast v Tichém oceánu, ale s díky jsme ji vrátili.

Náš stát odevzdal bohatství. Milan Syruček přichází s informací, o které se nemluví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Předseda Poslanecké sněmovny Vondráček se při návštěvě Moskvy setkal i s lidmi, kteří jsou na indexu EU, tedy mají v rámci sankcí zakázaný vstup do EU. Je to prozíravé? Je vůbec dobré navštěvovat Kreml, když někteří politici vidí „rudě“, jen když se řekne Rusko?

Myslím si, že ve vztahu s Ruskem ta nejhorší ze všech možných variant je izolovat ho, snaha vyloučit ho z mezinárodního společenství. Když pokračují naše obchodní vazby, když je třeba s Ruskem dohodnout se ohledně Sýrie, boje s terorismem, Islámským státem a mnohé další otázky, jak by to bylo možné bez dialogu? Jak jinak by bylo možné dospět k nezbytným dohodám? A to už nehovořím o tak složitých otázkách, jako jsou jaderné zbraně či celoevropská spolupráce v řadě oblastí. Macron obědval s Putinem v Petrohradě a náš předseda Poslanecké sněmovny by se nemohl setkat se svými partnery? Ostatně pokud vím, sankce EU, spočívající mimo jiné v zákazu vstupu některých ruských činitelů na území států Evropské unie, neznamenají zákaz cest evropských politiků na setkání s těmito ruskými představiteli u nich doma.

Novináři se nejen vyhazují do povětří, jako se to stalo nedávno na Maltě, ale také se čtvrtí, což se s největší pravděpodobností událo s opozičním saúdskoarabským žurnalistou při jeho návštěvě saúdské ambasády v Turecku. Dalšímu novináři, tentokrát z Chorvatska, je vyhrožováno smrtí a celá jeho rodina prožívá veliká traumata. Bulharská novinářka prý byla „jen“ obětí vyšinutého mladíka, ale kdo ví… Začíná hon na novináře i v Evropě?

K vaší poslední poznámce v otázce: hon na novináře nezačíná jen v posledních pár letech, ten provázel tuto profesi téměř od jejího vzniku, protože objektivní a hloubaví novináři byli vždycky trnem v oku těch, jejichž pletichy odhalovali. Případ slovenského novináře Jána Kuciaka je jen špičkou ledovce, třebaže přesnou statistiku úmrtí novinářů při výkonu svého povolání vede Mezinárodní tiskový institut teprve posledních 15 let. Avšak právě letošek byl nejhorším rokem – od ledna do dnešního dne jich zahynulo 119, z nichž většina byla zabita cíleně, nejvíce v Sýrii – letos 36; a většinou se také nepodařilo zavřít a soudit ty, kteří se těchto vražd dopustili. A také se většinou jednalo o válečné konflikty, v nichž byli novináři likvidováni, aby nešířili informace narušující propagandu některé ze stran konfliktu. Jaké byly další případy? Například v Somálsku bylo letos zabito z podobných důvodů 16 novinářů, dalšími zeměmi v největším počtu zlikvidovaných představitelů médií je Mexiko se sedmi zabitými, v Pákistánu a na Filipínách jich bylo zavražděno po pěti. A to přesto, že na Filipínách existuje svoboda tisku, ale násilí na žurnalistech se fakticky netrestá. Celkově nejnebezpečnější je Blízký východ s 36 zabitými, dále Afrika – kromě Somálska také Nigérie a Eritrea. V Asii letos zahynulo 26 novinářů a v Latinské Americe 22 – Mexiko, Brazílie, Honduras a Kolumbie. Stačí vám tyto příklady?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…