Nedostatková energie je drahá a stát na ni dá lidem peníze. Co to způsobí? Držte se. Ekonomka Šichtařová varuje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

26.09.2021 17:49 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Za největší problém, který firmy limituje v jejich rozvoji, považuje Hospodářská komora ČR nedostatek pracovní síly. Podle Markéty Šichtařové existuje toto řešení: zvýšit úrokové sazby, přestat podporovat ekonomiku, drasticky snížit vládní výdaje, nechat zbankrotovat podniky, které už nemají v efektivní ekonomice co dělat. „Nezaměstnanost nejprve stoupne, ale poté bude pracovní síla nasáta jinými podniky, jako když houba nasává vodu. A k tomu se samozřejmě pojí i propuštění určitých státních zaměstnanců,“ dodává ředitelka analytické společnosti Next Finance.

Nedostatková energie je drahá a stát na ni dá lidem peníze. Co to způsobí? Držte se. Ekonomka Šichtařová varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Zástupci Hospodářské komory ČR upozornili v předvolební debatě reprezentanty politických stran, že vůbec největším problémem, který firmy limituje v jejich rozvoji, je nedostatek pracovní síly. Jak se dá nejlépe řešit? Navozit pracovníky z ciziny i za cenu rizik z toho vyplývajících? Motivovat nějak ty ještě „neztracené“ z armády 300 tisíc nezaměstnaných? Puštěním žilou přebujelému státnímu aparátu?

To všechno je, bohužel, úplně mimo, je to jako snaha naplnit cedník vodou. Jde o to, že je úplně jedno, jak moc vody budete do cedníku nalévat, jestli hrnkem nebo požární hadicí; bude vám protékat, protože se snažíte naplnit špatnou nádobu. I v případě trhu práce je chyba úplně jinde než v tom, jak dostat na trh práce víc lidí.

Musíme se vrátit na začátek: Když přišla pandemie, ještě v březnu 2020, rozjela vláda ČR svůj program Antivirus, který měl ekonomice pomoci v boji s nákazou. Jeho smyslem bylo zejména pomoci firmám ochránit pracovní místa. Stát prostřednictvím Úřadu práce ČR kompenzoval firmám vyplacené peníze, aby nemusely propouštět. Díky tomu se podařilo zabránit růstu nezaměstnanosti. Nastala tak naprosto nepřirozená situace, kdy ekonomika padala a nezaměstnanost nerostla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 9


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …