Nemakačenkové budou na nové poměry vždycky nadávat. Hovoří kamarád Havlových i Landy, afghánský inženýr Nadri

14.11.2019 22:49 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 Chtěl jsem vzít Havlovo srdce do Kábulu. Mělo stát jako symbol humanismu tam, kde tálibánci dříve sekali hlavy. Tenkrát to zařízl český velvyslanec s tím, že by to mohlo evokovat symboly křesťanství. Taková hloupost. Afghánský inženýr a podnikatel Fawad Nadri se ve zpovědi pro ParlamentníListy.cz vyjádřil i k tomu, proč nepovažuje Havla a Zemana za Jekylla a Hyda uplynulých třiceti let.

Nemakačenkové budou na nové poměry vždycky nadávat. Hovoří kamarád Havlových i Landy, afghánský inženýr Nadri
Foto: Archiv FN
Popisek: Inženýr Fawad Nadri s Havlovými

Co jste dělal během sametové revoluce v roce 1989?

Do Československa jsem přijel v roce 1985. Nicméně 17. listopadu 1989 a během sametové revoluce spolužáci založili stávkový výbor. Všemu vládla obrovská euforie, že dojde k nějakým změnám. Prožívali jsme to společně. Země žila nadějí, že přijde lepší doba, konec diktátu jedné strany.

Pokud si dobře pamatuju, tak zde za bývalého režimu studovali pouze studenti ze zemí, které měly přátelský vztah s východním blokem. Většinou šlo o socialisticky naladěnou mládež, a ta to mohla vnímat třeba i jako zradu SSSR či povstání prozápadních živlů...

Narodil jsem se v roce 1968, takže jsem prožil v Kábulu království, převrat i ruskou okupaci od roku 1979. Uspěl jsem u přijímaček na vysokou a po půl roce přišla nabídka studovat ve východní Evropě. Když se pak posílali studenti do zahraničí, tak měli buď vládní anebo stranická stipendia. Každý to měl napsané v indexu. První měli dobré výsledky, druzí měli „rudý“ profil. Já měl vládní stipendium. My z Afghánistánu jsme navíc už také věděli, jak vypadá Sověty obsazená země s tanky na každé křižovatce.

Jak se změnila česká společnost za tu dobu, co jste tady?

Hodně. Lidé brali Západ jako ráj a neuvědomovali si, že tam musí člověk dodržovat určitá pravidla a čím je úspěšnější, tím více má povinností. Můžeš si říkat skoro co chceš, ale musí se makat mnohem víc než v socialismu. Neděláš, nemáš. Sociální dávky se tam až tak moc nerozdávaly. Pro některé to byla velká změna, ale šlo o výzvu. Každý stál na stejné startovní čáře a všichni měli podobnou možnost něco začít. Podnikat, jít do politiky, dělat něco jiného. Začalo se cestovat ve velkém, takže lidé poznávali jiné způsoby života. Mladým lidem se otevřely obrovské možnosti. Je pravda, že někteří, zvlášť starší lidé, na to doplatili.

Na druhou stranu zní hlasy o ukradené revoluci, lepších startovních podmínkách bývalých režimních kádrů a vlastně i o tom, že za „socíku“ bylo lépe...

Když jsme jednou odpluli z přístavu socialismu a vybrali si Západ, tak bych si nestěžoval. Bylo jasné, že na Západě se nelenoší. Když nemakáš, nevzděláváš se, jsi zátěž pro společnost. Často proto společnost kritizovala Romy, a nyní je v Německu vidět stejný problém s uprchlíky. Nemakačenkové budou na nové poměry vždycky nadávat. Jinak práce v Česku je, a spousty. Jestli se chceme přiblížit Švýcarsku, tam je jiná výplata, ale uvědomme si, že i větší daně a povinnosti. A mladí, co pořád vzývají socialismus, už vůbec nechápu.

Dobře jste se znal s Václavem Havlem a přátelíte se s jeho ženou Dagmar. Jak jste vnímal prvního českého prezidenta?

Projev Havla na Václavském náměstí v roce 1989 je nezapomenutelný. Pak přišla příležitost, že jsme naplánovali první společný humanitární projekt Voda pro Afriku. V Africe jsme vytipovali dvě země, kam by se dovezla čerpadla a celé vesnice by měly vodu. Havel byl první, co se k tomu přihlásil. S výtvarníkem Jiřím Davidem jsme navrhli sochu černého anděla. Bylo jich sedmadvacet a stály ve všech velkých obchodech. Tam se vybíraly peníze na čerpadla.

Havel otevřel Československu dveře do světa. Všude, kam se podíváte, ctí Václava Havla. Ostatně jsem se podílel na výrobě neonového srdce nad Pražským hradem, kterému se říkalo Havlovo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

17:04 Dejdare, vy jste zpíval před Putinem. Umělcův výpad proti komunistům nezůstal bez odezvy

Nejstrašnější by bylo, kdyby se vrátili od Parlamentu komunisti, nechal se slyšet 17. listopadu Mart…