Němcová pro PL: Už je pozdě, je to ztracené. Uprchlíci dostávají víc peněz, než je naše průměrná mzda. Jestli je budeme chtít všechny přijmout, rozpadne se EU. A Rusko nespí...

21.09.2015 4:41 | Zprávy

ROZHOVOR Věty německých politiků, že pokud nebudou ostatní země přijímat uprchlíky, které si oni pozvali, tak jim sestřelí dotace z evropského rozpočtu, rozbourají podle bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny, poslankyně ODS Miroslavy Němcové Evropskou unii během chvíle. „ A co potom z toho chaosu vznikne s tou migrační vlnou, kterou máme za zády a která bude ještě pokračovat, a s Ruskem, které si uvědomuje, že jakékoli oslabení Evropské unie mu hraje do karet? To vidím jako extrémní riziko,“ prohlásila politička v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Němcová pro PL: Už je pozdě, je to ztracené. Uprchlíci dostávají víc peněz, než je naše průměrná mzda. Jestli je budeme chtít všechny přijmout, rozpadne se EU. A Rusko nespí...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miroslava Němcová ukazuje studentům zákon o státním rozpočtu

ODS prostřednictvím svého předsedy Petra Fialy pochválila vládu za její odmítavý postoj proti povinným kvótám, ale kritizujete ji, že nepřistoupila k větší ochraně našich hranic poté, co uzavřeli hranice Němci, Rakušané i Slováci. Myslíte si, že by vláda měla postupovat v této věci razantněji?

Musím nejprve říci, že já za ODS nepodporuji vládu v jejích krocích, protože odmítavý postoj ke kvótám, o nichž nadšeně mluví, že je uhájila a že je drží, je na základě usnesení parlamentu, který přijal 12. února letošního roku, že Česká republika odmítá povinné kvóty pro přidělování uprchlíků v jednotlivých zemích Evropské unie. Žijeme v parlamentní demokracii, vláda tento úkol dostala a držet ho prostě musí. A vedle této aktivity, kterou za ni odpracoval parlament, a nechci být nespravedlivá, moc dalšího nevidím. Je dobře, že se sešel Visegrád, je dobře, že se snaží o jednotný postup, ale mně se zdá, že během půl roku, který utekl od únorového usnesení sněmovny, ve kterém také žádáme, aby vláda dala z našeho rozpočtu více peněz na humanitární pomoc v oblastech v místech konfliktu, třeba v těch táborech, kam utíkají lidé ze Sýrie, ať už je to Turecko nebo Jordánsko. se nic nepohnulo. Předseda vlády začíná mluvit až teď o tom, že by to zohlednil ve státním rozpočtu a příští rok tam peníze dal. Ale uběhlo zbytečně půl roku, mně se zdá, že tato liknavost přivedla Evropu do situace, v jaké je. Stejně nyní mluví německá kancléřka paní Merkelová, včera oznámila, že bude podporovat větší pomoc pro ta centra, která jsou mimo Evropu, aby se lidé už nedávali dále do pohybu směr Evropa. Ale to všechno se už na mezinárodní úrovni s přispěním naší vlády mělo odehrávat v březnu, dubnu, nejpozději v květnu. Teď už je fakt pozdě, je to ztracené, hranice se zavírají, a podle mne, pokud se Evropa nevzpamatuje a nepřerozdělí také unijní rozpočet, aby hlídala celý vnější schengenský prostor, tak se dříve nebo později hranice zavřou, a to i naše. A já si to nepřeju, ale obávám se, že to tak bude.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…