„Pokud utíkáte ve strachu před vlastními voliči, Amerika pro vás nemůže nic udělat,“ řekl nedávno na bezpečnostní konferenci v Mnichově evropským lídrům viceprezident USA J. D. Vance. Je tak tvrdá kritika oprávněná?
Určitě, přichází v pravý čas. Politici a úředníci Evropské unie i členských států si na svoji obranu vytvořili agendu boje proti populismu. A přitom pozapomněli, že politika je veřejná služba, za jejíž výkon je politik ve volbách hodnocen. Ti nejméně úspěšní z nich pak mají tendenci svádět preference voličů na dezinformace, na cizí vliv, nazývají lidi lůzou a vytvářejí umělé příkopy a dělí politickou scénu na demokratické a takzvaně nedemokratické strany.
Potřebujeme více žen v politice?Anketa
Zpřísnění migračních pravidel v Bundestagu neprošlo. Jde však jen o odložení nepopulárního opatření?
Německo se vzdává ambice migraci „řídit“ a začne postupovat restriktivně. Kontroly německých hranic se stanou realitou. Změní se pobytový režim pro cizince, policie bude moci internovat osoby bez pobytového povolení a omezí se právo na přistěhovávání rodinných příslušníků azylantů.
Evropské právo Německu umožňuje zavést hraniční kontroly. Merz odkazuje na článek 72 Smlouvy o fungování Evropské unie, který stanoví přednost vnitrostátního práva v případě ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku. Dánsko, Švédsko, Nizozemí a Itálie již takto postupují. Zásadní změna v Německu je i důležitým signálem převaděčské komunitě ve světě, že nelze dovážet za peníze migranty do EU. Německo tím pomůže celé Evropě, naopak schengenský režim, který jsme znali, a jeho ideál hranice bez kontrol budou s výjimkou letišť muset počkat na časy, kdy bude efektivně střežena vnější hranice EU.
Dokonce se z obav ze spojení hlasovacího potenciálu CDU/CSU a Alternativy pro Německo (AfD) konaly velké demonstrace. Nicméně, není tahle situace společenským patem? A jak z něj ven?
CDU/CSU se nakonec odhodlala k velké změně, když její předseda prohlásil, že hlasují-li pro správná opatření ti „špatní“, neznamená to, že správné opatření je špatné samo o sobě. Na druhé straně CDU/CSU slíbila voličům, že nebude s AfD po volbách spolupracovat.
Proč je AfD v takové politické karanténě? Jak silná je v těchto ohledech pozice německé levice od Zelených přes Die Linke až po relativně nové uskupení „rudé Sahry“?
Ze dvou důvodů. AfD si za některé osoby ve svých řadách může sama. Bude s touto svojí zátěží extremismu i neonacismu ještě dlouho bojovat. Druhým důvodem je, že levicovým stranám nezbývá nic jiného, než izolaci AfD držet tak dlouho, jak to bude možné. Nebýt toho, levice v Německu by se nemohla podílet na vládě. Celkově s úpadkem německého průmyslu a energetiky roste v celé společnosti kritický pohled na Green Deal. Jeho nositelem byla strana Zelených, kterou podle mého názoru čeká největší krize v historii. Odvracejí se od ní hromadně mladí lidé.
O svoje místo se hlásí levicové strany Die Linke a Aliance Sahry Wagenknechtové - Rozum a spravedlnost (BSW), které se zbavují progresivismu a zelených témat a daří se jim také kvůli slábnoucí sociální demokracii SPD. Levicové strany se vracejí k německé tradici: sociální práva, podpora odborů a mírové a odzbrojovací hnutí.
Hospodářské výsledky našeho jihozápadního souseda nejsou dobré. Co je hlavní příčinou a jak moc je Česko tímto stavem ohroženo?
Hlavní příčinou je podle mého názoru nezvládnutá energetická politika. Vypnutí jaderných elektráren a zatížení klasických energetických zdrojů emisními povolenkami obnovitelné zdroje v žádném případě nezvládly. Cena energií se propisuje plošně do jednotlivých hospodářských odvětví a do dopravy. Celý Green Deal se všemi jednotlivými opatřeními, která postupně nabíhají a Německo je jejich vedoucí zemí, navíc vytvořil pro investice velmi nepřehlednou situaci.
Investuje se nikoliv pro růst a dle tržních signálů, ale podle jiných netržních kritérií. Těch dekarbonizačních, taxonomie nebo třeba dle ESG. (ESG, zkratka anglických slov enviromental, social a governance, což je česky investiční princip, který upřednostňuje environmentální, sociální otázky a korporátní vedení. Vyjadřuje to dimenze udržitelnosti a společenské odpovědnosti firem. Pozn. red.)
Naše hospodářství je bohužel plně napojeno na energetický systém Německa. S tím můžeme něco udělat, kdyby byla politická vůle u nás v ČR i v celé EU. Náš průmysl je ale ve vysokém stupni svázán s Německem výrobními a dodavatelskými řetězci. Díky tomu jsme desítky let prosperovali. Zde bude ovšem nutná změna na úrovni EU.
Z Německa jsou již nyní slyšet hlasy, že koaliční potenciál klíčových stran je problematický, takže může dojít ohledně předčasných voleb k opakování. Co vy na to?
Opakovat volby by znamenalo další příliv hlasů pro krajní levici i pravici. CDU/CSU to tentokrát musí zvládnout.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský