Senát má nového předsedu, Miloše Vystrčila. Vy jste měl dlouhé roky možnost jej v senátu poznávat, myslíte si, že je vhodným kandidátem na předsedu komory? A jakým předsedou by podle vás byl jeho soupeř Jiří Růžička?
Nezastíral jsem, že z mého pohledu senát nemá velkou váhu a kdo mu bude předsedat, to je proto šuma fuk. Kubera byl dobrým předsedou, protože byl dobrým bavičem, a dával senátu zdání instituce pro lidi. Miloš Vystrčil je neskutečně pracovitým kolegou. Na jednání vždy bezvadně připravený. Věřím, že takovým bude i jako předseda. Jiří Růžička nejen mne, ale celou řadu kolegů a kolegyň velmi nazlobil, když těsně po úmrtí Jardy Kubery se už hlásil na jeho místo předsedy. Myslím, že i rozdíl hlasů při volbě to potvrdil. Bylo na něm vidět, že takovým rozdílem byl velmi zklamaný.
Působení předsedy Vystrčila začalo velmi rázně- odhalením „kauzy“ s dopisem z čínské ambasády, který byl přeposlán z Pražského hradu a předseda Vystrčil jej prohlásil za hrubý nátlak ze strany Číny. Jak se díváte na tuto kauzu? A jaký máte názor na plán zeslulého předsedy Jaroslava Kubery na cestu na Čínou neuznávaný Tchaj- wan, na který chce předseda Vystrčil navázat?
Doufám, že se nechytil již předtím přežvykované „neuctivosti“ čínské ambasády, že někdo chce letět do čínské autonomní oblasti Tchaj-Wan, která ještě asi 10 let bude předstírat samostatnost. Pokud jde o Kuberův plán letět na Tchaj-Wan, on tam letět musel, protože v jeho naturelu bylo chovat se nevšedně až provokačně. Navíc velmi rád ve své funkci cestoval.
Doufám, že Miloš Vystrčil vezme rozum do hrsti a nepoletí tam. Je si totiž vědom toho, že naše republika deklaruje celistvost, tedy nedělitelnost Číny a jeho cesta by byla popřením této deklarace. Ví také, že by poškodila vztahy s Čínou a to nemůže být v našem zájmu. Ostatně ten dopis já nepovažuji za vyhrožování ze strany čínské ambasády, ale za upozornění na nevhodnost takové cesty.
Podruhé se v minulých týdnech senát, respektive část senátorů, zviditelnila v souvislosti s volbou členů Rady České televize. Ačkoliv Senát do tohoto ústavního procesu není oprávněn zasahovat, skupina senátorů sepsala poměrně ostrý dopis České biskupské konferenci, kterou vybízela ke stažení kandidatury její kandidátky, ekonomky Hany Lipovské. Měli by senátoři využívat svého mandátu právě k takovým zásahům do práv jiných?
Tito senátoři, podobně jako narkomané, Jehovisté, přátelé žehu a další občané České republiky, mají právo kafrat, jak jim zobák narostl. Když se přitom zaštítí tím, že mají strýčka v Americe, nebo jsou senátory, to jim ale nedává právo osobovat si svou představu práva vnucovat jinému, kdo neposkakuje podle jejich not, dost nevybíravě, svůj názor.
Tímto ostrým dopisem odkryli, že se bojí toho, aby se Rada stala skutečně takovou, jakou má být, aby Česká televize přestala být televizí jen vyvolených. V přírodě to je normální, že každý živočich kvoká, řve nebo se čepýří, jak jen může, když to na něho přijde. Tak proč ne senátoři…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo